Czego nie robić ze starym olejem silnikowym?
Serwis olejowy wraz z wymianą filtrów to koszt rzędu kilkuset złotych. Dlatego wielu właścicieli woli zająć się tym osobiście. W tym celu należy odkręcić plastikową osłonę i korek spustowy, a następnie zlać zużyty olej silnikowy i wlać nowy środek smarny. Pamiętać należy także o wymianie filtra olejowego.
Problemem może być stary olej silnikowy, którego naturalnie nie można wyrzucić do śmieci, spalić w piecu, czy wylać do ziemi. W świetle przepisów olej silnikowy jest bowiem odpadem niebezpiecznym o negatywnym wpływie na środowisko naturalne, a więc również zdrowie i życie ludzi czy zwierząt.
Olej silnikowy mocno skaża środowisko. Przemieszany z wodami gruntowymi trafia do zbiorników wodnych. Jak wskazują badania, już 1 litr oleju silnikowego może zatruć nawet 5 milionów litrów wody. Całkowicie zabronione jest też spalanie oleju w piecu, co grozi zatruciem powietrza substancjami rakotwórczymi.
Przeczytaj też: “Jaki olej do hybrydy?”
Co zrobić ze starym olej silnikowym?
W związku z dużą toksycznością oleju silnikowego przepisy dotyczące jego utylizacji są bardzo restrykcyjne. Za nieodpowiednie obchodzenie się ze starym olejem grożą wysokie kary. Już samo zaplamienie olejem parkingu, na przykład podczas samodzielniej wymiany środka smarnego pod blokiem, grozi mandatem w wysokości 1500 złotych.
Jest też w pełni oczywiste, że wiele kierowców nie wie, co zrobić z zużytym olejem silnikowym. Tymczasem jest kilka punktów, gdzie można go oddać.
Gdzie oddać zużyty olej silnikowy – lista podmiotów:
- Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK);
- warsztaty samochodowe;
- autoryzowane stacje obsługi pojazdów;
- stacje paliw.
Teoretycznie zużyty olej silnikowy oddać można więc w wielu miejscach. Jednak w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Otóż poszczególne podmioty nie zawsze muszą przyjąć stary olej. Zwłaszcza jeżeli są to większe ilości środka smarnego lub jest on nieodpowiednio magazynowany. Ze względu na toksyczność olej silnikowy powinien być bowiem przechowywany w szczelnych opakowaniach (np. butelki, kanistry). W innym wypadku, jeżeli nawet przyjmą środek smarny, mogą zażądać za to dodatkowej opłaty.
Przeczytaj też: “Płukanka do silnika – czym jest, do czego służy, jak stosować?”
Oczywiście zużyty olej silnikowy nie będzie problemem, jeżeli wymianę środka smarnego zleci się mechanikowi. Warsztaty mają bowiem obowiązek odbioru, magazynowania i przekazania do utylizacji starego oleju napędowego.
zdjęcie: pixabay.com (https://pixabay.com/photos/ford-capri-mechanic-model-car-1111644/)
FAQ
Czy warto samodzielnie wymieniać olej silnikowy?
To możliwe i pozwala zaoszczędzić kilkaset złotych. Natomiast należy pamiętać, aby zachować wszelkie środki ostrożności oraz właściwie zabezpieczyć środek smarny.
Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?
Jest kilka miejsc, gdzie przynajmniej teoretycznie można oddać stary olej silnikowy. Przede wszystkim są to Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale także warsztaty samochodowe, autoryzowane stacje obsługi pojazdów czy stacje paliw.
Czy podczas wymiany przez mechanika warsztat odbiera stary olej silnikowy?
Tak, przy wymianie oleju w warsztacie zakład jest zobowiązany do odbioru, magazynowania i przekazania środka smarnego do utylizacji.