Zużyty olej silnikowy – co z nim zrobić, gdzieś oddać?

Udostępnij
Wasza ocena
Zużyty olej silnikowy
W większości samochodów olej silnikowy jest wymieniany raz w roku, natomiast przy intensywniej eksploatowanych autach ma to miejsce częściej. Wymianę oleju zaleca się bowiem co około 10 000 – 15 000 kilometrów. Najczęściej zleca się to mechanikom, natomiast nie jest to szczególnie skomplikowana czynność i można to wykonać samodzielnie. Wówczas należy zadać sobie pytanie, co zrobić z zużytym środkiem smarnym. Dlatego podpowiadamy, gdzie oddać zużyty olej silnikowy.

W artykule przeczytasz

Czego nie robić ze starym olejem silnikowym?

Serwis olejowy wraz z wymianą filtrów to koszt rzędu kilkuset złotych. Dlatego wielu właścicieli woli zająć się tym osobiście. W tym celu należy odkręcić plastikową osłonę i korek spustowy, a następnie zlać zużyty olej silnikowy i wlać nowy środek smarny. Pamiętać należy także o wymianie filtra olejowego.

Problemem może być stary olej silnikowy, którego naturalnie nie można wyrzucić do śmieci, spalić w piecu, czy wylać do ziemi. W świetle przepisów olej silnikowy jest bowiem odpadem niebezpiecznym o negatywnym wpływie na środowisko naturalne, a więc również zdrowie i życie ludzi czy zwierząt.

Olej silnikowy mocno skaża środowisko. Przemieszany z wodami gruntowymi trafia do zbiorników wodnych. Jak wskazują badania, już 1 litr oleju silnikowego może zatruć nawet 5 milionów litrów wody. Całkowicie zabronione jest też spalanie oleju w piecu, co grozi zatruciem powietrza substancjami rakotwórczymi.

Przeczytaj też: “Jaki olej do hybrydy?

Co zrobić ze starym olej silnikowym?

W związku z dużą toksycznością oleju silnikowego przepisy dotyczące jego utylizacji są bardzo restrykcyjne. Za nieodpowiednie obchodzenie się ze starym olejem grożą wysokie kary. Już samo zaplamienie olejem parkingu, na przykład podczas samodzielniej wymiany środka smarnego pod blokiem, grozi mandatem w wysokości 1500 złotych.

Jest też w pełni oczywiste, że wiele kierowców nie wie, co zrobić z zużytym olejem silnikowym. Tymczasem jest kilka punktów, gdzie można go oddać.

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy – lista podmiotów:

  • Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK);
  • warsztaty samochodowe;
  • autoryzowane stacje obsługi pojazdów;
  • stacje paliw.

 

Teoretycznie zużyty olej silnikowy oddać można więc w wielu miejscach. Jednak w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Otóż poszczególne podmioty nie zawsze muszą przyjąć stary olej. Zwłaszcza jeżeli są to większe ilości środka smarnego lub jest on nieodpowiednio magazynowany. Ze względu na toksyczność olej silnikowy powinien być bowiem przechowywany w szczelnych opakowaniach (np. butelki, kanistry). W innym wypadku, jeżeli nawet przyjmą środek smarny, mogą zażądać za to dodatkowej opłaty.

Przeczytaj też: “Płukanka do silnika – czym jest, do czego służy, jak stosować?

Oczywiście zużyty olej silnikowy nie będzie problemem, jeżeli wymianę środka smarnego zleci się mechanikowi. Warsztaty mają bowiem obowiązek odbioru, magazynowania i przekazania do utylizacji starego oleju napędowego.

zdjęcie: pixabay.com (https://pixabay.com/photos/ford-capri-mechanic-model-car-1111644/)

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Czy warto samodzielnie wymieniać olej silnikowy?

To możliwe i pozwala zaoszczędzić kilkaset złotych. Natomiast należy pamiętać, aby zachować wszelkie środki ostrożności oraz właściwie zabezpieczyć środek smarny.

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?

Jest kilka miejsc, gdzie przynajmniej teoretycznie można oddać stary olej silnikowy. Przede wszystkim są to Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale także warsztaty samochodowe, autoryzowane stacje obsługi pojazdów czy stacje paliw.

Czy podczas wymiany przez mechanika warsztat odbiera stary olej silnikowy?

Tak, przy wymianie oleju w warsztacie zakład jest zobowiązany do odbioru, magazynowania i przekazania środka smarnego do utylizacji.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Jak olej silnikowy wpływa na działanie turbosprężarki?

Low SAPS

Low SAPS to określenie niskopopiołowych olejów, które wykorzystywane są do smarowania silników z filtrami cząstek

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.