Strefa czystego transportu – Wrocław z SCT od 2025 roku?

Udostępnij
Wasza ocena
Strefa czystego transportu – Wrocław
Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce strefa czystego transportu we Wrocławiu stanie się faktem. SCT ma zająć obszar 17,5 km2, a więc ok. 6 proc. powierzchni stolicy Dolnego Śląska. Po zaktualizowaniu Program Ochrony Powietrza (POP) dla miasta Wrocław, samorząd zobowiązał się do przyjęcia SCT do końca 2024 roku. Pierwsze ograniczenia dla pojazdów spalinowych mogą zacząć obowiązywać już od 2025 roku.

W artykule przeczytasz

Jaki obszar obejmie SCT we Wrocławiu?

W mieście Wrocław strefa czystego transportu ma objąć powierzchnię 17,5 km2. Przede wszystkim to centrum miasta i część śródmieścia. Strefa obejmie dzielnice Stare Miasto, Nadodrze, Ołbin, Kleczków, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie i część osiedla Szczepin. To obszar zamieszkiwany przez 22,5 proc. mieszkańców miasta. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że osoby zameldowane w obszarze obowiązywania strefy czystego transportu mają być zwolnione z ograniczeń, natomiast tylko przez okres pierwszych 5 lat.

W wymienionych dzielnicach zostaną zainstalowane urządzenia do automatycznego odczytywania numerów rejestracyjnych. Oznacza to, że nie będzie obowiązku naklejania na szyby specjalnych naklejek. Kontrola będzie odbywać się automatycznie poprzez sczytywanie tablic rejestracyjnych i sprawdzenie normy pojazdu w bazie CEPiK. Natomiast najprawdopodobniej w ewentualne naklejki zaopatrzyć się będą musiały wyłącznie auta zarejestrowane za granicą. To samo dotyczy pojazdów niespełniające norm, ale korzystających z wyłączeń (np. mieszkańcy strefy, auta zabytkowe, samochody osób z niepełnosprawnościami).

Przeczytaj też: “Aplikacja mObywatel. Lista najpopularniejszych usług apki

Samorząd tłumaczy się, że wprowadzenie strefy czystego transportu we Wrocławiu wynika z zobowiązań zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO). W dokumencie tym widnieje zapis, że SCT muszą utworzyć miasta zamieszkiwane powyżej 100 000 mieszkańców, jeżeli zanotowano w nich przekroczenie średniorocznej normy emisji tlenków azotu (NOx).

Strefa czystego transportu we Wrocławiu – mapa

Mapa przedstawiająca obszar planowanej strefy czystego transportu we Wrocławiu
Mapa przedstawiająca obszar planowanej strefy czystego transportu we Wrocławiu

Trzy etapy wdrażania SCT we Wrocławiu

W mieście Wrocław strefa czystego transportu najprawdopodobniej pojawi się od 2025 roku. Plan wprowadzenia ograniczeń podzielono na trzy etapy po pięć lat. Oznacza to, że pięcioletnie etapy SCT – w 2025, 2030 i 2035 roku – są zbliżone do odstępów wdrażania kolejnych generacji norm emisji spalin. Dzięki temu na każdym z etapów wjazdu do strefy nie będą mieć pojazdy w wieku ok. 20 lat:

  • Etap 1 (2025 rok) – zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem benzynowym niespełniającym normy emisji Euro 3 (od rocznika 2001) i samochodów z silnikiem wysokoprężnym niespełniającym normy emisji Euro 4 (od rocznika 2006). Na tym etapie restrykcje mają nie dotyczyć samochodów należących do mieszkańców strefy SCT.
  • Etap 2 (2030 rok) – zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem benzynowym niespełniającym normy emisji Euro 4 (od rocznika 2006) i samochodów z silnikiem wysokoprężnym niespełniającym normy emisji Euro 5 (od rocznika 2010).
  • Etap 3 (2035 rok) – zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem benzynowym niespełniającym normy emisji Euro 5 (od rocznika 2011) i samochodów z silnikiem wysokoprężnym niespełniającym normy emisji Euro 6 (od rocznika 2014).

 

Przeczytaj też: “Normy emisji spalin: Euro 6

Samorząd uważa, że taki harmonogram wprowadzania ograniczeń pozwoli mieszkańcom na dostosowanie się do zmian. Szacuje się też, że ograniczenia dotkną tylko około 5 proc. aut zarejestrowanych we Wrocławiu. Natomiast nie jest to jeszcze wersja ostateczna, ponieważ wrocławski ratusz nadal prowadzi w tej sprawie konsultacje społeczne. Przypominamy też, że na szybkie sprawdzenie normy emisji spalin spełnianej przez dany egzemplarz pozwala aplikacja mObywatel czy strona historiapojazdu.gov.pl. Informacje o emisjach szkodliwych substancji zawiera też raport VIN.

Przeczytaj też: “Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?

zdjęcie: wroclaw.pl

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]

FAQ

Jaką część Wrocławia obejmie SCT?

W mieście Wrocław strefa czystego transportu ma objąć aż 17,5 km2 stolicy Dolnego Śląska, co oznacza 6 proc. powierzchni zamieszkiwanej przez 23 proc. mieszkańców miasta. SCT ma objąć dzielnice Stare Miasto, Nadodrze, Ołbin, Kleczków, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie i część osiedla Szczepin.

Jakie auta nie wjadą do wrocławskiej strefy czystego transportu?

W pierwszym etapie (2025) będą to samochody, które nie spełniają normy Euro 3 (benzyna) i Euro 4 (Diesel), z uwzględnieniem, że nie dotyczy to mieszkańców SCT. W kolejnych etapach będą to auta, które nie spełniają normy – II etap (2030): Euro 4 (benzyna) i Euro 5 (Diesel), III etap (2035): Euro 5 (benzyna) i Euro 6 (Diesel).

Jak sprawdzić normę emisji spalin samochodu?

Informacji o normie emisji spalin auta można szukać w aplikacji mObywatel czy na stroni historiapojazdu.gov.pl. Zwłaszcza przy zakupie samochodu używanego pomoże raport VIN, który zawiera informacje o emisjach i daje też wgląd w historię pojazdu.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.