Jaki obszar obejmie SCT we Wrocławiu?
W mieście Wrocław strefa czystego transportu ma objąć powierzchnię 17,5 km2. Przede wszystkim to centrum miasta i część śródmieścia. Strefa obejmie dzielnice Stare Miasto, Nadodrze, Ołbin, Kleczków, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie i część osiedla Szczepin. To obszar zamieszkiwany przez 22,5 proc. mieszkańców miasta. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że osoby zameldowane w obszarze obowiązywania strefy czystego transportu mają być zwolnione z ograniczeń, natomiast tylko przez okres pierwszych 5 lat.
W wymienionych dzielnicach zostaną zainstalowane urządzenia do automatycznego odczytywania numerów rejestracyjnych. Oznacza to, że nie będzie obowiązku naklejania na szyby specjalnych naklejek. Kontrola będzie odbywać się automatycznie poprzez sczytywanie tablic rejestracyjnych i sprawdzenie normy pojazdu w bazie CEPiK. Natomiast najprawdopodobniej w ewentualne naklejki zaopatrzyć się będą musiały wyłącznie auta zarejestrowane za granicą. To samo dotyczy pojazdów niespełniające norm, ale korzystających z wyłączeń (np. mieszkańcy strefy, auta zabytkowe, samochody osób z niepełnosprawnościami).
Przeczytaj też: “Aplikacja mObywatel. Lista najpopularniejszych usług apki”
Samorząd tłumaczy się, że wprowadzenie strefy czystego transportu we Wrocławiu wynika z zobowiązań zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO). W dokumencie tym widnieje zapis, że SCT muszą utworzyć miasta zamieszkiwane powyżej 100 000 mieszkańców, jeżeli zanotowano w nich przekroczenie średniorocznej normy emisji tlenków azotu (NOx).
Strefa czystego transportu we Wrocławiu – mapa

Trzy etapy wdrażania SCT we Wrocławiu
W mieście Wrocław strefa czystego transportu najprawdopodobniej pojawi się od 2025 roku. Plan wprowadzenia ograniczeń podzielono na trzy etapy po pięć lat. Oznacza to, że pięcioletnie etapy SCT – w 2025, 2030 i 2035 roku – są zbliżone do odstępów wdrażania kolejnych generacji norm emisji spalin. Dzięki temu na każdym z etapów wjazdu do strefy nie będą mieć pojazdy w wieku ok. 20 lat:
- Etap 1 (2025 rok) – zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem benzynowym niespełniającym normy emisji Euro 3 (od rocznika 2001) i samochodów z silnikiem wysokoprężnym niespełniającym normy emisji Euro 4 (od rocznika 2006). Na tym etapie restrykcje mają nie dotyczyć samochodów należących do mieszkańców strefy SCT.
- Etap 2 (2030 rok) – zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem benzynowym niespełniającym normy emisji Euro 4 (od rocznika 2006) i samochodów z silnikiem wysokoprężnym niespełniającym normy emisji Euro 5 (od rocznika 2010).
- Etap 3 (2035 rok) – zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem benzynowym niespełniającym normy emisji Euro 5 (od rocznika 2011) i samochodów z silnikiem wysokoprężnym niespełniającym normy emisji Euro 6 (od rocznika 2014).
Przeczytaj też: “Normy emisji spalin: Euro 6”
Samorząd uważa, że taki harmonogram wprowadzania ograniczeń pozwoli mieszkańcom na dostosowanie się do zmian. Szacuje się też, że ograniczenia dotkną tylko około 5 proc. aut zarejestrowanych we Wrocławiu. Natomiast nie jest to jeszcze wersja ostateczna, ponieważ wrocławski ratusz nadal prowadzi w tej sprawie konsultacje społeczne. Przypominamy też, że na szybkie sprawdzenie normy emisji spalin spełnianej przez dany egzemplarz pozwala aplikacja mObywatel czy strona historiapojazdu.gov.pl. Informacje o emisjach szkodliwych substancji zawiera też raport VIN.
Przeczytaj też: “Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?”
zdjęcie: wroclaw.pl
FAQ
Jaką część Wrocławia obejmie SCT?
W mieście Wrocław strefa czystego transportu ma objąć aż 17,5 km2 stolicy Dolnego Śląska, co oznacza 6 proc. powierzchni zamieszkiwanej przez 23 proc. mieszkańców miasta. SCT ma objąć dzielnice Stare Miasto, Nadodrze, Ołbin, Kleczków, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie i część osiedla Szczepin.
Jakie auta nie wjadą do wrocławskiej strefy czystego transportu?
W pierwszym etapie (2025) będą to samochody, które nie spełniają normy Euro 3 (benzyna) i Euro 4 (Diesel), z uwzględnieniem, że nie dotyczy to mieszkańców SCT. W kolejnych etapach będą to auta, które nie spełniają normy – II etap (2030): Euro 4 (benzyna) i Euro 5 (Diesel), III etap (2035): Euro 5 (benzyna) i Euro 6 (Diesel).
Jak sprawdzić normę emisji spalin samochodu?
Informacji o normie emisji spalin auta można szukać w aplikacji mObywatel czy na stroni historiapojazdu.gov.pl. Zwłaszcza przy zakupie samochodu używanego pomoże raport VIN, który zawiera informacje o emisjach i daje też wgląd w historię pojazdu.