Mandat z Niemiec – płacić czy ignorować?

Udostępnij
Wasza ocena
Mandat z Niemiec
Jazda po niemieckich drogach, podobnie jak po wszystkich innych, może skończyć się przekroczeniem przepisów i mandatem. Jeżeli jest to mandat z fotoradaru, jeszcze do niedawna takie wykroczenia nie były skutecznie egzekwowane. Obecnie wygląda to już zupełnie inaczej. Wiele w tym obszarze zmieniło się w 2014 roku, kiedy zaczął działać Krajowy Punkt Kontaktowy. W związku z licznymi podróżami polskich obywateli po drogach zachodnich sąsiadów, sprawdzam, jak wysokie są kary za przekroczenie prędkości na niemieckich drogach i odpowiadam na najważniejsze pytanie – czy trzeba płacić mandat z Niemiec.

W artykule przeczytasz

Limity prędkości w Niemczech

Co nie jest zaskoczeniem, mandat z Niemiec to zwykle wynik przekroczenia dozwolonej prędkości. Dlatego w pierwszej kolejności należy przybliżyć dopuszczalną prędkość na niemieckich drogach.

Rodzaj drogi Limit prędkości
Teren zabudowany 50 km/h
Poza terenem zabudowanym 100 km/h
Drogi ekspresowe 130 km/h
Autostrady Bez limitu (zalecana 130 km/h)

Mandat z Niemiec za przekroczenie prędkości – stawki kar

Mandaty w Niemczech są wysokie. Oczywiście kara jest zależna od skali naruszenia przepisów. W zależności od wykroczenia obok mandatu kierowca ryzykuje punktami karnymi i zatrzymaniem prawa jazdy.

Kierowcy, którzy w ciągu roku zostaną dwukrotnie złapani na przekroczeniu dozwolonej prędkości o ponad 26 km/h, otrzymują miesięczny zakaz prowadzenia pojazdu. Przy wyższej skali wykroczenia zakaz nakłada się automatycznie i to nawet na 3 miesiące. Oczywiście w przypadku polskich kierowców nie oznacza to zatrzymania uprawnień, natomiast brak możliwości poruszania się po Niemczech. Przynajmniej na razie polski kierowca nie ryzykuje też punktami karnymi dopisywanymi do konta w polskim systemie.

Mandaty w Niemczech za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym

Skala przekroczenia prędkości Mandat za wykroczenie Zatrzymanie prawa jazdy
Do 10 km/h 30 euro
Od 11 do 15 km/h 50 euro
Od 16 do 20 km/h 70 euro
Od 21 do 25 km/h 115 euro
Od 26 do 30 km/h 180 euro 1 miesiąc (przy ponownym w ciągu roku przekroczeniu prędkości przynajmniej o 26 km/h)
Od 31 do 40 km/h 260 euro 1 miesiąc
Od 41 do 50 km/h 400 euro 1 miesiąc
Od 51 do 60 km/h 560 euro 1 miesiąc
Od 61 do 70 km/h 700 euro 2 miesiące
Powyżej 70 km/h 800 euro 3 miesiące

Mandaty w Niemczech za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym

Skala przekroczenia prędkości Mandat za wykroczenie Zatrzymanie prawa jazdy
Do 10 km/h 20 euro
Od 11 do 15 km/h 40 euro
Od 16 do 20 km/h 60 euro
Od 21 do 25 km/h 100 euro
Od 26 do 30 km/h 150 euro 1 miesiąc (przy ponownym w ciągu roku przekroczeniu prędkości przynajmniej o 26 km/h)
Od 31 do 40 km/h 200 euro 1 miesiąc
Od 41 do 50 km/h 320 euro 1 miesiąc
Od 51 do 60 km/h 480 euro 1 miesiąc
Od 61 do 70 km/h 600 euro 2 miesiące
Powyżej 70 km/h 700 euro 3 miesiące

Dlatego mimo wszystko ze względu na wysokie mandaty warto stosować się do limitów prędkości w Niemczech. Dotyczy to również autostrad. Wprawdzie z zasady nie ma tam ograniczeń prędkości, ale na poszczególnych odcinkach obowiązuje limit zwykle w zakresie od 100 do 130 km/h.

Przeczytaj też: “Jak odebrać mandat z fotoradaru przez Internet?

Po jakim czasie przychodzi mandat z Niemiec?

Zupełnie inaczej niż ma to miejsce w Polsce, fotoradary ustawione przy niemieckich drogach często nie są poprzedzane tablicami ostrzegawczymi. Nie muszą mieć też jaskrawych kolorów i zdarza się, że są ustawione w trudno widocznych miejscach za elementami infrastruktury. Poza tym fotoradary rejestrują nie tylko przekroczenie prędkości. Mogą także mierzyć odpowiednią odległość pomiędzy pojazdami na autostradach (połowa prędkości, np. 60 m przy 120 km/h) oraz uwieczniać przejazd na czerwonym świetle.

Kierowca, który dostał manat z fotoradaru z Niemiec, może spodziewać się stosownego pisma w okresie do 8 tygodni od dnia złamania przepisów. Warto podkreślić, że w przypadku przekroczenia prędkości niemiecka policja odejmuje od zarejestrowanego wyniku błąd pomiarowy. Wynosi on 3 km/h lub 3% przy wyższych prędkościach, natomiast zawsze błąd pomiarowy rozstrzyga się na korzyść sprawcy wykroczenia.

Przeczytaj też: “Uchylenie mandatu karnego – gdzie się zgłosić, co napisać?

Co zrobić z mandatem z fotoradaru Niemiec?

Obecnie niemiecka policja nie ma problemów z ustaleniem właściciela pojazdu z polskimi numerami rejestracyjnymi. Od 2014 roku funkcjonuje Krajowy Punkt Kontaktowy, który udostępnia dane właścicieli pojazdu na zapytanie zagranicznych służb. Trudno zasłonić się też brakiem znajomości języka, ponieważ pismo jest sporządzone w całości w języku polskim.

W piśmie niemiecka policja prosi o wskazanie sprawcy lub przyznanie się do wykroczenia. W związku z tym należy wskazać winnego lub złożyć zeznania. Dokument można odesłać pocztą, ale sprawniej wszystko załatwić drogą online przez stronę internetową. W dokumencie są dane do zalogowania się na stronie policji. Można też obejrzeć zdjęcie z fotoradaru z wykadrowaną tablicą rejestracyjną.

Przeczytaj też: “Mandat z fotoradaru za granicą

Na pewno nie warto lekceważyć mandatu z Niemiec, zwłaszcza jeżeli kierowca często porusza się po niemieckich drogach. Do uregulowania należności kierowca może bowiem zostać zmuszony podczas kontroli drogowej, w którejś z kolejnych wizyt w Niemczech. Istnieje też ryzyko nadania sprawie biegu urzędowego. Wówczas kwota mandatu wraz z dodatkowymi kosztami mogą zostać pobrane z rachunku bankowego przez komornika.

zdjęcie: pixabay.com (https://pixabay.com/photos/speed-camera-speed-control-radar-502970/)

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Jakie wykroczenia uwieczniają niemieckie fotoradary?

Przede wszystkim fotoradary w Niemczech dokumentują przekroczenie prędkości. Natomiast mogą także uwieczniać przejazd na czerwonym świetle oraz tzw. jazdę na zderzaku.

Po jakim czasie mandat z fotoradaru z Niemiec trafia do polskiego kierowcy?

Pismo z niemieckiej policji zwykle dociera do polskiego właściciela auta w okresie do 8 tygodni od dnia popełnienia wykroczenia.

Czy należy opłacić mandat z Niemiec?

W piśmie wyjaśniającym należy wskazać winnego lub przyznać się do winy. Uchylanie się od mandatu może skończyć się wszczęciem postępowania i ściągnięciem z konta bankowego kwoty mandatu powiększonej o dodatkowe opłaty.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.