Aplikacje do przejazdów – od 17 czerwca 2024 roku kierowcy tylko z polskim prawem jazdy

Udostępnij
Wasza ocena
Aplikacje do przejazdów
Aplikacje do przejazdów cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Dotyczy to na przykład aplikacji Bolt czy Uber. Wielokrotnie pojazdami korporacji kierują obcokrajowcy. Niestety, zdarzały się incydenty na tle seksualnym. Dlatego wprowadzono zmiany, które mają podnieść bezpieczeństwo przewozów pasażerskich poprzez aplikację mobilną. Ostatnia nowelizacja obowiązuje od 17 czerwca 2024 roku. Cel był szczytny, natomiast wbrew pozorom wcale nie musi to oznaczać poprawy bezpieczeństwa.

W artykule przeczytasz

Jak działają aplikacje do zamawiania taksówek?

Fakt, że aplikacje do przejazdów cieszą się dużą popularnością, jest zrozumiałe. Przede wszystkim takie przejazdy są tańsze. Zamówienie przejazdu jest też wygodniejsze i szybsze niż w przypadku klasycznych korporacji taksówkarskich.

Samo korzystanie z aplikacji do przejazdów również jest proste. Wystarczy złożyć zamówienie na transport w apce. Następnie aplikacja przyjmuje zamówienie i przesyła do kierowcy, który współpracuje z firmą i znajduje się najbliżej miejsca pobytu. Jeżeli kierowca przyjmie zlecenie, klient otrzymuje stosowne informacje, tj.:

 • planowany czas przyjazdu na miejsce;
 • koszt przejazdu;
 • marka i model samochodu kierowcy.

 

Przeczytaj też: “Aplikacja mObywatel. Lista najpopularniejszych usług apki

Najpopularniejsze aplikacje do zamawiania przejazdów

Większość aplikacji do zamawiania przejazdów działa na zbliżonych zasadach. Jednak pomiędzy poszczególnymi aplikacjami występują niewielkie różnice. Najpopularniejsze aplikacje to Uber, Bolt, Free Now, iTaxi czy CAB4YOU.

 • Uber – najpopularniejsza aplikacja do zamawiania taksówek na świecie. Użytkownicy Ubera dzielą się na klientów potrzebujących transportu oraz oferujących przewóz za pomocą aplikacji. Po zamówieniu usługi wystarczy podać lokalizację i liczbę osób. System automatycznie przydziela kierowcę oraz określa koszt przejazdu. Klient otrzymuje także podgląd trasy, a po zakończeniu przejazdu może wystawić opinię kierowcy.
 • Bolt – apka bardzo podobna do Ubera. Obie aplikacje przez wielu użytkowników są stosowane zamiennie.
 • Free Now (dawniej mytaxi) – standardowe klasy kursów – taxi i lite – działają podobnie jak przewozy w aplikacji Uber i Bolt. Dodatkowo klient może wybrać wariant premium, business, comfort lub eco. Pozwala to dopasować usługę do potrzeb.
 • iTaxi – polska aplikacja do zamawiania kursów taksówkarskich, która działa w największych miastach w Polsce. Za pomocą aplikacji można zamówić taksówkę, poznać przewidywaną cenę oraz dokonać płatności, aczkolwiek po wprowadzeniu do aplikacji karty płatniczej lub powiązaniu z kontem PayPal. Opcje dodatkowe w aplikacji iTaxi to m.in. vouchery na przejazdy, zamawianie grupowe, planowanie przejazdów z wyprzedzeniem i system zarządzania przejazdami służbowymi dla przedsiębiorstw.
 • CAB4YOU – aplikacja do zamawiania klasycznego przejazdu taksówką z różnych korporacji taksówkarskich. Zestawienie różnych firm pozwala porównać ceny i czas przyjazdu, żeby wybrać najlepszą ofertę.

Jak korzystać z aplikacji do przejazdów krok po kroku?

Żeby zamówić przejazd z poziomu aplikacji, należy:

 1. Upewnić się, że aplikacja działa na terenie danego miasta.
 2. Pobrać i zainstalować aplikację na telefonie.
 3. Zarejestrować konto (potrzebne są adres e-mail oraz numer telefonu).
 4. Ustawić płatność mobilną (zdarza się, że można płacić kartą lub gotówką, ale płatności mobilne są wygodniejsze).

Obowiązki względem kierowców aplikacji do przewozów pasażerskich

Aplikacje taksówkarskie mają swoje zalety, natomiast z takimi przejazdami (i nie tylko) wiąże się również pewne ryzyko. Jak podaje Komenda Główna Policji, zdarza się, że kierowcy takich pojazdów popełniają przestępstwa o charakterze seksualnym. Ofiarami przestępstw najczęściej padają kobiety i mają one charakter molestowania lub gwałtu.

W 2021 roku w taksówkach popełniono 23 przestępstwa o takim charakterze. Rok później było ich 43, a w 2023 roku – 31. Stanowi to do 0,5% zgłoszonych incydentów na tle seksualnym. Dla poprawy bezpieczeństwa pasażerów wdrożono stosowne zmiany w przepisach, które przede wszystkim miały zmusić korporacje do skuteczniejszej weryfikacji zatrudnionych kierowców, tj.:

 • Weryfikować kierowców przed zatrudnieniem – kierowca musi osobiście stawić się w siedzibie firmy i przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz prawo jazdy.
 • Częstsze monitorowanie realizowanych kursów – weryfikowanie, czy kursy faktycznie są realizowane przez kierowcę, któremu zlecono zamówienie.
 • Wymiana informacji między aplikacjami po zwolnieniu kierowcy, który dopuścił się przestępstwa – minimalizowanie ryzyka zatrudniania osób, które w przeszłości popełniły przestępstwo.
 • Obowiązek przechowywania informacji o kierowcy przez okres 5 lat kalendarzowych.

 

Niestosowanie się do przepisów grozi karą grzywny w wysokości do 1 miliona złotych. Niestety, wydaje się, że aplikacje do przejazdów nie są zbyt skuteczne w egzekwowaniu przepisów. Otóż tylko w Warszawie w 2023 roku przeprowadzono 1835 kontroli pojazdów świadczących przewozy osób, podczas których wykryto 523 nieprawidłowości, co stanowi blisko 30 proc. kontroli. W związku z tym zatrzymywano dowód rejestracyjny pojazdu (159 przypadków), odnotowano brak licencji (100), brak badań lekarskich i psychologicznych (68), brak uprawnień (62) i fałszywe prawo jazdy (39).

Bezpieczniejsze przewozy pasażerskie od 17 czerwca 2024 roku – kierowca tylko z polskim prawem jazdy

Kolejna nowelizacja przepisów w tym obszarze zaczęła obowiązywać od 17 czerwca 2024 roku. Od tego dnia korporacje taksówkarskie, w tym spółki zarządzające aplikacjami do przewozów, muszą zatrudniać kierowców posługujących się polskim prawem jazdy.

Natomiast warto podkreślić, że większość kierowców nie musi przechodzić kursu i zdawać egzaminu w ośrodku WORD. Nic z tych rzeczy, ponieważ wystarczy wymienić dokument w polskim urzędzie. Żeby to zrobić, trzeba przebywać w Polsce przynajmniej od 185 dni. Brak polskiego prawa jazdy podczas kontroli ma kończyć się nałożeniem na kierowcę mandatu w wysokości 2000 złotych.

Jednak już dzisiaj wybrane aplikacje do przejazdów, na przykład Uber, informują, że znalazły lukę w prawie i nowe przepisy stosują tylko wobec kierowców dołączających do korporacji od dnia 17 czerwca 2024 roku. Natomiast nie chcą cofać uprawnień dotychczasowym partnerom, którzy nie mają polskiego prawa jazdy.

Przeczytaj też: “Aplikacja Autopay – jak działa alternatywa dla e-TOLL PL?

Przejazdy na aplikacje po nowelizacji przepisów – co się zmieni?

Wielokrotnie można usłyszeć, że obowiązek posiadania polskich uprawnień wpłynie na odpływ kierowców. W związku z tym mają rosnąć ceny usług, dłuższy może być też czas oczekiwania na przejazd.

Naturalnie nie można tego wykluczyć, natomiast powinno mieć to miejsce tylko w pierwszych tygodniach czy miesiącach. Należy zaznaczyć, że kierowcy z zagranicznymi uprawnieniami nie muszą podchodzić do egzaminów na prawo jazdy kat. B. Wystarczy, że wymienią dokument w polskim urzędzie. Z czasem sytuacja w aplikacjach do przejazdów powinna się ustabilizować, ponieważ kierowcy mający prawdziwe uprawnienia nie mają powodów do obaw. Nadal nie ma więc pewności, że taki kierowca zna dobrze polskie przepisy ruchu drogowego. W kwestii poprawy bezpieczeństwa pasażerów również zmienia się niewiele. Ważniejsze są wcześniejsze zmiany dotyczące weryfikacji kierowców zatrudnianych w aplikacjach do przejazdów, ale jak widać i tutaj jest sporo niedopatrzeń.

zdjęcie: pixabay.com (https://pixabay.com/vectors/ride-taxi-gps-map-service-uber-6325906/)

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]

FAQ

Jakie są najpopularniejsze aplikacje do zamawiania przewozów w Polsce?

Najczęściej wybierane apki to Uber oraz Bolt. Popularne są także aplikacje Free Now, iTaxi oraz CAB4YOU.

Jakie obowiązki mają aplikacje wobec zatrudnianych kierowców?

Zatrudniany kierowca musi być dokładnie zweryfikowany. Po zwolnieniu informacje o kierowcy będą udostępniane innym pośrednikom. Takie dokumenty firma będzie musiała przechowywać przez okres pełnych 5 lat kalendarzowych. Aplikacje taksówkarskie mają też dokładniej i częściej monitorować, czy kurs jest realizowany przez właściwego kierowcę. Natomiast od 17 czerwca 2024 roku każdy kierowca współpracujący z aplikacją do przejazdów musi mieć polskie prawo jazdy.

Co grozi dla kierowcy aplikacji do przejazdów za brak polskich uprawnień?

Mandat za brak polskiego prawa jazdy to w tym przypadku 2000 złotych.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.