Będą nowe dowody rejestracyjne pojazdów

Udostępnij
Wasza ocena
Będą nowe dowody rejestracyjne pojazdów
Wiemy już, że będą nowe dowody rejestracyjne pojazdów. Rządzący postanowili lepiej zabezpieczyć je przed podrobieniem. Nowe wzory dowodów rejestracyjnych będą wydawane od maja 2022 roku. Sprawdzamy, jak wyglądać mają nowe dowody rejestracyjne w Polsce.

W artykule przeczytasz

Nowe dowody rejestracyjne – jak będzie wyglądać wzór nowego dokumentu?

Jeżeli porównamy obecne i nowe dowody rejestracyjne, w zasadzie nie zauważymy różnicy. Co jest kluczowe, nie zmienia się ani układ tabelek, ani też ich zawartość. Dokumenty będą wyglądać tak samo.

Ministerstwo Infrastruktury chce wdrożyć nowy typ dokumentów, aby zabezpieczyć je przed podrobieniem. W nowych dowodach użyto między innymi:

  • włókien zabezpieczających widocznych w świetle dziennym i aktywnych w ultrafiolecie;
  • włókien zabezpieczających niewidocznych w świetle dziennym i aktywnych w ultrafiolecie;
  • mikrodruku z napisem “RZECZPOSPOLITA POLSKA”,
  • nadruków aktywnych w ultrafiolecie;
  • metody perforacji laserowej dla naniesienia na dokument numeru rejestracyjnego.

Zmiany mają spowodować, że dokument będzie znacznie trudniejszy w podrobieniu. Rozporządzenie w tej sprawie zmieni wzór dowodu rejestracyjnego na taki, który będzie zgodny ze zmianami Ustawy o dokumentach publicznych znowelizowanej w 2018 roku.

Nowe dowody rejestracyjne podrobić będzie znacznie trudniej. Jest to o tyle ważne, że z podrobionych dowodów korzystają m.in. paserzy kradzionych pojazdów, którzy wywożą samochody za granicę. Coraz powszechniejsze jest zwłaszcza szmuglowanie pojazdów za wschodnią granicę, głównie w związku z zapotrzebowaniem na części zamienne, szczególnie dla młodszych aut. Teraz przynajmniej na pewien czas stanie się to trudniejsze.

Kiedy będzie trzeba wymienić dowody rejestracyjne na nowe?

Nowe dowody rejestracyjne będą dostępne od 1 maja 2022 roku. Nie oznacza to jednak, że od tego dnia będzie trzeba wymieniać wszystkie dokumenty. Pozwolenia czasowe, dowody i ich wtórniki, które wykorzystuje się obecnie, zachowują swoją ważność. Nie ma więc obaw, że trzeba będzie je wymieniać.

Co więcej, nie jest tak, że od 1 maja 2022 roku wydziały komunikacji będą wydawać nowe dowody rejestracyjne. Rozporządzenie pozwala wydawać dowody wyprodukowane do maja 2022 roku do 11 lipca 2022 roku. Te wyprodukowane od 1 maja 2022 roku będą już zgodne z nowym wzorem. Wymiana dotychczasowych dowodów rejestracyjnych na nowe będzie stopniowa. Odbędzie się m.in. w wyniku rejestracji pojazdów, czy wymiany zniszczonych dokumentów.

Z tym ostatnim jako kierowcy mamy dziś do czynienia bardzo rzadko. Wszystko dlatego, że nie trzeba już wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego. Co więcej, nie ma nawet obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego samochodu i innego pojazdu z powodu braku miejsca na pieczątki diagnosty wykonującego badanie techniczne. To wynik wprowadzenia tzw. pakietu deregulacyjnego, który wszedł w życie 4 grudnia 2020 roku. Nowe przepisy o ruchu drogowym w tym zakresie są bardzo dobrze oceniane przez kierowców. Zmiana dokumentu, jeżeli brak miejsca w dowodzie na pieczątkę, nie jest obowiązkowa.

Diagnosta w takiej sytuacji wydaje zaświadczenie, ale i ono nie jest niezbędne, jeżeli poruszamy się po drogach w Polsce. Zawsze wynik badania widnieje bowiem w systemie. Co innego, kiedy to podróż zagraniczna. Wówczas należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny auta i zaświadczenie, jeżeli brakuje w nim miejsca na pieczątkę diagnosty. Szerzej piszemy o tym w artykule “Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym – co zrobić?“.

Podsumowując, wzór nowego dokumentu ma być trudniejszy w podrobieniu. Nie zmieni się natomiast ich wygląd i zawartość.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.