Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym — co zrobić?

brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym

W artykule przeczytasz

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym to problem, który trapi kierowców posiadających auto od sześciu lat. W tym podstawowym dokumencie pojazdu znajduje się bowiem miejsce tylko na sześć pieczątek, a badanie techniczne samochód musi przechodzić regularnie, przynajmniej raz na 12 miesięcy. Co zatem zrobić, kiedy skończy się miejsce na kolejne pieczątki diagnosty?

Jazda bez dowodu rejestracyjnego

Na wstępie uspokójmy, że brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym nie jest powodem do paniki. Należy pamiętać, że od października 2018 roku możesz poruszać się bez dowodu rejestracyjnego, podobnie zresztą, jak i polisy ubezpieczeniowej, o czym pisaliśmy w artykule pt. Jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego od października“.

W związku z tym również i wpis do dowodu rejestracyjnego o wykonaniu badania technicznego nie ma takiego znaczenia, jak miało to miejsce wcześniej. Podczas ewentualnej kontroli drogowej, wszystkie niezbędne dane, również aktualne badanie techniczne funkcjonariusz sprawdzi w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Informacje dotyczące badań technicznych pojazdów trafiają do systemu CEP. Kuriozum polegało na tym, że do 4 grudnia 2020 r. trzeba było to wpisać do dowodu rejestracyjnego, który… nie był potrzebny. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym dokumentem potwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu jest bowiem dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przypomnijmy, że w dowodzie znajdują się także podstawowe informacje o samochodzie: numer rejestracyjny pojazdu, data pierwszej rejestracji, dane dotyczące właściciela, dane dotyczące pojazdu, numer VIN, masa, kategoria pojazdu, rodzaj paliwa i kilka innych informacji.

Co więcej, problemu nie będzie również wówczas, kiedy dowód rejestracyjny zostanie wirtualnie zatrzymany, gdyż z jakiegoś powodu w bazie CEP nie będzie informacji o pojeździe. Aby cofnąć takie zatrzymanie, wystarczy wizyta w najbliższej komendzie z dowodem rejestracyjnym lub wspomnianym wydrukiem o pozytywnym badaniu technicznym.

Wszystko wydaje się proste, ale do 4 grudnia 2020 r. było to jeden z absurdów. Za wpis o pozytywnym badaniu technicznym mogło posłużyć zaświadczenie, które właściciel pojazdu dostawał od diagnosty, ale nadal istniał obowiązek wymiany dokumentu, kiedy brakowało miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, brak obowiązku wymiany

Tak zwany pakiet deregulacyjny, o którym piszemy w artykule pt. “Pakiet deregulacyjny dla kierowców wchodzi w życie“, zmienił na tej płaszczyźnie bardzo wiele.

Dziś nie musisz już wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Podobnie jak wcześniej, włącznie z informacjami dotyczącymi przeglądu technicznego, policjant sprawdzi wszystko w bazie CEP.

Jeśli w dowodzie nie ma miejsca na pieczątkę diagnosty, ten wprowadzi jego wynik do systemu i wyda specjalne oświadczenie. Jednak nawet ono nie jest niezbędne podczas kontroli, kiedy poruszasz się po drogach w Polsce.

Co innego, kiedy wyruszasz za granicę. Wówczas powinieneś pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód rejestracyjny auta i zaświadczenie. Tylko zaświadczenie będzie niezbędne również podczas sprzedaży samochodu.

Problem może pojawić się, kiedy takie potwierdzenie się gdzieś zapodziało. Jednak wystarczy wówczas, że udasz się na stację, gdzie odbył się przegląd techniczny pojazdu i poprosisz o wystawienie duplikatu.

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym a wymiana dokumentu

Podczas kontroli drogowej dowód rejestracyjny nie jest niezbędny, nie musisz go też wymieniać, kiedy brakuje miejsca na pieczątki diagnosty, ale oczywiście masz taką możliwość.

Jeśli otrzymałeś od diagnosty zaświadczenie potwierdzające uzyskanie pozytywnego wyniku przeglądu i złożysz wniosek o wymianę dowodu na nowy, jego wyrobieniu ostatni przegląd znajdzie się w jego pierwszym okienku na wpisy. W nowym dowodzie pozostanie więc pięć wolnych miejsc na kolejne wpisy na stacjach kontroli.

Dowód musisz też wymienić, kiedy zmianie ulegają wpisane w nim dane (np. adres zamieszkania właściciela pojazdu i inne dane osobowe, parametry techniczne pojazdu). To samo dotyczy sytuacji, kiedy dopisujesz współwłaściciela, również małoletniego, który nie ukończył 18. roku życia.

Jak wymienić dowód rejestracyjny pojazdu?

Wymiany, podobnie jak rejestracji pojazdu, najczęściej dokonuje organ gminy. Co więcej, od 4 grudnia 2020 roku możesz to zrobić w dowolnym urzędzie gminy, odwiedzając wydział właściwy dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania.

Jeśli chcesz wymienić dokument i wnioskujesz o twardy dowód, zapłacisz 54,50 zł. Możesz też wyrobić tzw. pozwolenie czasowe. Wiąże się ono z dodatkową opłatą rzędu 19 zł, a wydawane jest w dniu złożenia wniosku. Będzie to dokument wystarczający przy kontroli za granicą, jeśli nie zdążysz odebrać nowego dokumentu.

Żeby wymienić dowód, w urzędzie składasz:

 • wniosek o wydanie dowodu,
 • zaświadczenie pozytywnego badania technicznego ze stacji diagnostycznej (jeżeli z daty na dokumencie wynika, że upłynął termin badania technicznego),
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
 • dowód osobisty,
 • karta pojazdu (jeśli była wydana),
 • dowód opłaty za wymianę dowodu,
 • potwierdzenie umowy ubezpieczenia OC,
 • KRS (opcjonalnie, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej; dopuszczalny wydruk ze strony internetowej).

Jeżeli pojazd ma kilku właścicieli, niezbędne są też dokumenty tożsamości tych osób, a jeśli nie jest to możliwe, dostarczyć można ich pełnomocnictwo.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Koszt wymiany dowodu rejestracyjnego wynosi więc 54,50 zł lub 73,50 zł, kiedy wnioskujesz o pozwolenie czasowe. Z kolei 17 zł kosztuje pełnomocnictwo.

To jednak opłata opcjonalna. Należy ją uiścić, kiedy właściciel nie składa wniosku osobiście i nie robi tego ktoś z jego najbliższej rodziny. Bez dodatkowych opłat wniosek mogą złożyć: mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki.

Aplikacja mObywatel. Dokumenty w telefonie

E-dowód w systemie jest tu w pełni wystarczający, a Tobie wystarczy tylko zaświadczenie, którego nawet nie musisz wozić w aucie. Pamiętaj też o innych usługach, z jakich możesz, choć nie musisz korzystać. Wystarczy, że pobierzesz aplikację mObywatel, w której znajdziesz następujące usługi:

 • mTożsamość (dane posiadacza dowodu osobistego, dotychczasowy dowód osobisty w telefonie),
 • mPrawo jazdy (cyfrowy prawo jazdy)
 • Punkty karne online (licznik punktów karnych, usługa dodawana automatycznie podczas aktywowania usługi mPrawo jazdy),
 • mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu).

O ile dowód i polisę OC w domu mogłeś zostawić już 1 października 2018 roku, o tyle w przypadku prawa jazdy jest to możliwe dopiero od 5 grudnia 2020 r. Jednocześnie te aplikacje nie są niezbędne podczas kontroli, bo wszystkie te dane funkcjonariusz podczas kontroli znajdzie w systemie. Z drugiej strony na pewno warto się nimi zainteresować, zwłaszcza że do aktywacji potrzebny jest tylko tzw. profil zaufany, który jest darmowy.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 74 Średnio: 4.1]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

22 odpowiedzi

 1. Jak zwykle – zajmują się pierdołami i kręceniem batów na ludzi, żeby okradać ich z pieniędzy, a proste rzeczy czekają od miesięcy…Ale z drugiej strony, skoro wymiana dowodu kosztuje 54,50zł do tego jakieś kary 19 zł można załapać za przedłużenie czasowego dowodu 🙂 to przecież rządzącym nie opłaca się likwidować obowiązku wymiany dowodów rejestracyjnych… Co za chory kraj …!

 2. Przy 500+ oraz 15 emeryturze na pewno nie doczekamy się zniesienia tego durnego przepisu.
  Moim zdaniem w dowodzie nie powinno być w ogóle pieczątek. Powinno wystarczyć ważne zaświadczenie że stacji kontroli pojazdów.

  1. Byłem w marcu 2020 u znajomych na Litwie (Unia Europejska). Tam w dowodzie nie przewidziano wcale miejsca na pieczątki! Na wszelki wypadek większość jeździ z aktualnym badaniem technicznym od diagnosty.

 3. Co jak zrobiłem przegląd i przez miesiąc nie wyrobiłem tymczasowego dowodu? Mam tylko kartę, że auto ma przegląd i zapełniony dowod. Jak będę miał kontrole jakaś to mam mandat za brak dokumenty czy jakieś dodatkowe konsekwencje?

 4. “Mimo iż z logicznego punktu widzenia wymiana dowodu rejestracyjnego nie ma większego sensu, ten obowiązek nadal istnieje” – złodziejskie państwo okrada swoich poddanych na każdym kroku aby mieć fundusze na ministerialne nagrody idące w miliony zł

  1. Ja to rozumiem. Tylko się pytam co w takiej sytuacji jest? Mam mandat za brak dokumentu czy nic czy jeszcze coś innego?

 5. Art.78. – prawa o ruchu drogowym mówi:
  2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
  1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;
  2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

  3. Zdarzenia, o których mowa w ust. 2, są dokumentowane w karcie pojazdu; odpowiednich wpisów dokonuje starosta. – a czy przeglądy są wpisywane do karty pojazdu? – NIE, ja jeżdżę cały rok z zaświadczeniem, nie wyrabiałem nowego dowodu, mimo braku miejsca na pieczątki

  1. Przez cały rok jeździ Pan z zaświadczeniem o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. I po roku diagnosta wystawia kolejne zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu?

 6. tzn powinno się zrobić prostą rzecz: jak na prawie cały świecie robić badanie co dwa lata, poza nowym autem (4 lata), potem 3, i dalej po dwa.
  Z tym, że po każdym wypadku – badanie obowiązkowe

 7. Ale teraz jest rządowa aplikacja na smartfona mPojazd która jest równoważna z dowodem rejestracyjnym!

 8. 54zł razy tysiące aut to całkiem spoko grosz. to po co likwidować obowiązek jego wymiany? samorząd musi na czymś zarabiać a biurwy w okienkach mieć pracę.

 9. 54,50 to fikcja, zawsze kasują 73,50, bo dowodu nie wydają od ręki tylko trzeba czekać, więc wydają dowód tymczasowy (19zł) i tak jest od wielu lat. Kierowców można doić bo nie pojadą palić opon do Warszawki

 10. A jeżeli chciałbym sprzedać pojazd z pełnym miejscem na pieczatki i zrobionym przeglądem na papierze?
  Muszę wyrabiać nowy dowód?

 11. Dżejkobie – nowy właściciel wyrobi nowy dowód i tak, ważne abyś jednak miał aktualne badanie techniczne i przedstawil je sprzedającemu bo tego badania będą wymagać od nabywcy Twojego pojazdu w Wydziale Komunikacji, w którym zarejesrtuje pojazd.

 12. Barb – rozumiem, że nie będą robić problemu w WK z powodu niewymienionego dowodu rejestracyjnego przez poprzedniego właściciela? Czy wogóle będą takowy wymagać do wglądu?

 13. Posiadanie kartonika nie jest potrzebne w kraju, ale za granicą już tak. Ale wymiana świstka papieru 54,50 zł – czy to jest mało?. Oczywiście można zrobić dokument na więcej pieczątek ale…

 14. Zamiast 2 stron na ADNOTACJE URZĘDOWE niech dadzą 2 strony na pieczatki.
  Niech wymieniają Ci którzy mają ponad 2 strony ADNOTACJI.
  Ale to skok na kasę tylko i ECO też nie ważne, będą drukowaći i urzędników coraz więcej zatrudniać ///////

  1. Dokładnie, że też żaden głąb nie wymyśli, że jeśli się skończą miejsca na pieczątki można je przystawiać w polu adnotacje urzędowe, których praktycznie nikt nie posiada i to 2 puste strony.

 15. witam
  moim zdaniem należy zrobić badanie
  w trakcie kontroli nie okazywać dokumentu
  patrol sprawdzając samochód będzie widział aktualne badani

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

Badanie techniczne pojazdów definiuje ustawa “Prawo o Ruchu Drogowym”. Mimo iż wszystko wydaje się jasne, zdarza się, że przed badaniem technicznym szukamy odpowiedzi na kilka nurtujących nas pytań. Często jest też ono błędnie mylone z przeglądem. Dlatego postanowiliśmy skupić w jednym miejscu najczęstsze pytania dotyczące badań technicznych.