Nie każdy kierowca dba o stan techniczny samochodu

Udostępnij
Wasza ocena
Wygląd jest ważniejszy niż stan techniczny samochodu?

W artykule przeczytasz

Średni wiek samochodów w Polsce wynosi 14 lat. Oczywiste jest, że w takiej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny samochodu. Jak pokazują wyniki akcji PitStop, nie jest z tym najlepiej.

Wnioski z akcji PitStop

Akcja zorganizowana przez ProfiAuto odbywała się pod nazwą PitStop i była już piątą z kolei tego typu inicjatywą. Teraz organizator przedstawił wyniki akcji trwającej w zeszłym roku. Oczywiście nie można brać jej wyników za pewnik, ale z pewnością pozwalają one wysnuć pewne wnioski. W ramach akcji przebadano 6500 aut, a na podstawie kontroli sporządzono raport podsumowujący. Okazuje się, że wielu Polaków nie zwraca uwagi na stan techniczny samochodu. Kosztem jego sprawności, kierowcy w Polsce wolą dbać o wygląd swojego pojazdu.

W przeszło połowie (53 proc.) sprawdzonych aut niezbędna była wymiana płynu hamulcowego. Z kolei w 44 proc. pojazdów podładowania lub wymiany wymagały akumulatory. Podobny wynik (44 proc.) tyczył się usterek układu kierowniczego. Inne problemy, które ukazała akcja PitStop to:

  • nieprawidłowe ciśnienie w oponach (25 proc.),
  • złe ustawienie świateł (25 proc.),
  • zużyte ogumienie (20 proc.).

Wprawdzie próba nie objęła szczególnej liczby aut, ale wyniki można uznać za wiarygodne. Zwłaszcza że kierowcy przyjeżdżający na akcję nie przygotowywali wcześniej swoich samochodów do przeglądów.

Wygląd ważniejszy niż stan techniczny samochodu

Wyniki ukazują, że ważniejszy niż stan techniczny samochodu dla wielu kierowców jest jego wygląd. Kierowcy, o ile pamiętają o wymianie oleju, klocków i tarcz hamulcowych, nie zwracają uwagi na zużyte ogumienie, nieprawidłowo ustawione światła, niesprawny układ kierowniczy czy niewłaściwy poziom płynu hamulcowego. Tymczasem to wszystko często ma niebagatelną rolę w unikaniu niebezpieczeństw na drodze. Zwłaszcza że kierowca poruszający się nie w pełni sprawnym autem sprowadza zagrożenie nie tylko na siebie i swoich pasażerów, ale również innych uczestników drogi. Dlatego tak ważne jest, aby stan techniczny samochodu monitorować nie tylko rokrocznie podczas obowiązkowych przeglądów, ale również podczas użytkowania pojazdu na co dzień.

Jak sprawdzić stan techniczny używanego auta?

Badanie zorganizowane przez ProfiAuto wyraźnie pokazuje, że stan techniczny auta nie zawsze jest na pierwszym miejscu. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie auta z drugiej ręki. Jako że większość Polaków stać tylko na pojazd z rynku wtórnego, tym bardziej przed finalizacją umowy, o której więcej w artykule pt. Umowa kupna-sprzedaży samochodu — co sprawdzić przed jej podpisaniem?, należy go dokładnie zweryfikować. Podstawą jest badanie techniczne w niezależnym warsztacie, bezcenna jest również jazda próbna. Jednak jeszcze wcześniej, najlepiej na etapie weryfikacji ogłoszenia, sprawdzić wypada numer VIN samochodu, który pozwoli zajrzeć w historię pojazdu.

Oczywiście może się zdarzyć, że mimo weryfikacji sprzedawcy udało się zatuszować poważne usterki. Jeżeli nie poinformował o nich nabywcy, tego ostatniego chroni instytucja rękojmi. W szczegółach dochodzenie swoich praw z tytułu rękojmi opisuje artykuł Rękojmia na samochód używany“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.