Co zrobić, kiedy licznik przebiegu się zatrzymał?

Udostępnij
Wasza ocena
licznik przebiegu

W artykule przeczytasz

Od nowego roku policjanci mają obowiązek spisywać stan drogomierza podczas kontroli drogowej. Co natomiast, kiedy licznik przebiegu się zatrzymał lub przekręcił? Czy w związku z tym właściciel pojazdu może mieć problemy natury prawnej?

W czym tkwi problem?

Licznik przebiegu nie zawsze musi działać właściwie. Wówczas należy go wymienić i udać się do stacji kontroli pojazdów. Co natomiast, kiedy licznik zatrzymał się z innego powodu? Jak zachować się, kiedy nie wskazuje żadnej wartości, gdyż dobił do pewnej granicy, ewentualnie się przekręcił i zaczyna wskazywać przebieg od zera? Taki problem mogą mieć właściciele youngtimerów lub użytkownicy Fiatów, co potwierdza sam producent.

Jak informuje Fiat, zdarzają się przypadki, kiedy zamiast cyfr licznik przebiegu wskazuje poziome kreski. Tyczy się to głównie Fiatów Ducato i Doblo, ale niekiedy też Punto czy Pandy. Zanik wyświetlania przejechanych kilometrów następuje przy przebiegu 399 999 km, co wskazuje, że granicą licznika przebiegu jest 400 tys. km. Producent dodaje, że problem dotyczy głównie aut, które mają od 8 do 12 lat. Dzieje się to więc na długo po ustaniu gwarancji, kiedy licznik byłby wymieniony bezpłatnie.

W takiej sytuacji Fiat zaleca naprawę licznika w autoryzowanym serwisie, który wystawi potwierdzenie o wykonaniu takiej usługi. Może być nim faktura lub opis naprawy z dołączonym paragonem.

Zatrzymany licznik przebiegu w świetle prawa

Co najciekawsze, ustawodawca nie przewidział takiego problemu. Jeżeli spojrzymy na nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zawiera ona w sobie dwa przypadki, kiedy należy zgłosić na stacji diagnostycznej wymianę drogomierza — jeżeli licznik przebiegu nie działa lub konieczna jest jego wymiana.

Niestety, nie ma tam informacji, co w sytuacji, kiedy licznik przebiegu pojazdu zostaje jedynie naprawiony lub wyzerowany. Czy w takiej sytuacji właściciele niektórych Fiatów lub starszych pojazdów, które mogą mieć tylko 5-cyfrowe wskazanie, muszą stawiać się w stacji kontroli, aby poinformować o zmianie?

Otóż nie, gdyż licznik nie uległ uszkodzeniu i nie został wymieniony, a jedynie naprawiony. Obie sytuacje nie spełniają znamion przestępstwa z art. 306a Kodeksu karnego. Wprawdzie doszło do zmiany wskazań licznika, ale nie ma to na celu fałszowania wyniku. W związku z tym nie można ukarać właściciela takiego pojazdu. Przypomnijmy, że maksymalna kara dla zlecającego i wykonującego kręcenie licznika to aż 5 lat, o czym mówi artykuł Już wkrótce cofanie liczników będzie przestępstwem“.

Biegli i sam sąd powinni być na tyle rozsądni, aby nie karać właściciela takiego pojazdu. Ten zawsze może się również zwrócić do importera o pisemne potwierdzenie, że w danym modelu rzeczywiście dochodzi do zatrzymania licznika lub jego wyzerowania.

Problemy przy kontroli drogowej

O ile właściciel pojazdu z wyzerowanym lub zatrzymanym licznikiem, jeżeli nie jest to działanie celowe, nie musi obawiać się kary, o tyle bez złożenia wyjaśnień raczej się nie obejdzie. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze jedynie sprawdzają przebieg i jeżeli będzie on niższy niż w bazie CEPiK, wszczynane jest postępowanie wyjaśniające. Policja z pewnością szybko umorzony sprawę. Jednak konieczne będą wyjaśnienia. To już pewną niedogodność dla kierowcy. Jak zachować się więc w takiej sytuacji?

Z jednej strony można liczyć na wyrozumiałość kontrolujących auta organów. Wydaje się mało prawdopodobne i nierealne cofanie licznika z poziomu np. 390 tys. km do 10 tys. km. Z drugiej natomiast odwiedzić stację kontroli pojazdów na chwilę przed tym, jak licznik przestanie wskazywać kolejne kilometry, a następnie już po jego naprawie czy wyzerowaniu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 3.1]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. dlaczego firma Fiat nie zajmie stanowiska w tej sprawie i nie ogłosi akcji serwisowej, skor moąna za to dostać 5 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.