Umowa kupna-sprzedaży samochodu — co sprawdzić przed jej podpisaniem?

umowa kupna-sprzedaży samochodu

Większość nabywanych przez Polaków samochodów to auta używane. Nic też nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miałoby się to zmienić. Każdy bez wyjątku przed nabyciem pojazdu zwraca tu uwagę na jego stan techniczny. Ważna jest także podpisana ze sprzedawcą umowa. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem dokumentu, jakim jest umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Dlaczego umowa kupna-sprzedaży jest bagatelizowana?

Zakup samochodu używanego to wielokrotnie dość duży wydatek, a także ryzyko związane z jego stanem technicznym. Ten ostatni można jednak w prosty sposób sprawdzić, choćby przez przegląd auta w zakładzie mechanicznym czy raport VIN. Ważna jest także sama umowa kupna-sprzedaży samochodu, która jest dokumentem dosyć prostym. Dlatego często jest ona bagatelizowana. To błąd. Jeśli nie zostanie prawidłowa wypełniona, nabywca będzie miał problem, aby dojść swoich racji przed sądem. O prawidłowe jej wypełnienie zadbać powinien również sprzedawca, który w ten sposób będzie mógł bronić się przed nieuczciwym nabywcą.

Jakie dane zawierać musi umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Dobrze wypełniona umowa kupna-sprzedaży samochodu to między innymi wszystkie znajdujące się w niej istotne informacje. Te odnoszą się między innymi do stron transakcji, daty zawarcia umowy, danych nabywanego/zbywanego pojazdu czy jego ceny.

* strony umowy i data jej zawarcia

Umowę kupna-sprzedaży auta rozpocząć trzeba od określenia stron transakcji oraz jej daty. Dane personalne są tu oczywiste i sprowadzają się do imion, nazwisk, adresów oraz rodzajów i numerów dokumentów tożsamości. Ważne, aby dane takie zostały potwierdzone w co najmniej dwóch różnych dokumentach.

Wiele pokus tyczy się natomiast daty. Sprzedawcy chcą wskazać wcześniejszą datę ze względu na szybszą możliwość wyrejestrowania auta i otrzymania większej części ubezpieczenia OC. Nabywcy natomiast mogą dążyć do wpisania późniejszej daty ze względu na oddalenie momentu odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego. Warto jednak pamiętać o tym, że wcześniejsza data sprzedaży sprawia, że odpowiedzialność za wydarzenia, które wydarzyły się w tym czasie, spada na nabywcę. To mocno ryzykowne, zwłaszcza że nie był on wówczas właścicielem takiego pojazdu. Wpisanie późniejszej daty jest tak samo ryzykowne, z tą tylko różnicą, że ryzyko spada na sprzedawcę.

* dane pojazdu

Każda umowa kupna-sprzedaży auta zawierać musi oczywiście dane pojazdu, który jest obiektem transakcji. W umowie zawsze znajdują się podstawowe informacje, a więc marka, model, rocznik, numer VIN, numer rejestracyjny czy przebieg. Poza tym warto zadbać o to, aby w umowie kupna-sprzedaży znalazł się opis stanu technicznego pojazdu oraz sposób jego określenia.

Sprzedawcy często przekonują o braku jakichkolwiek wad lub że auto jest bezwypadkowe. Skoro tak warto zawrzeć to w oświadczeniu na umowie. Jeśli jest inaczej, znaleźć się w niej powinny wszystkie zauważone wady i usterki. Oczywiście nie wszystko jest możliwe do wykrycia bez szczegółowych oględzin. Przyda się więc wizyta w neutralnym zakładzie mechanicznym i Raport Historii Pojazdu. Znajdziemy w nim informacje o przeszłości auta wraz z wezwaniami serwisowymi, przebiegiem czy nawet pełnym jego wyposażeniem. Poza tym pojazd jest też sprawdzany w bazach kradzieżowych.

Opis usterek ważny jest z punktu widzenia nabywcy, ale też sprzedawcy. Przynajmniej tego, który jest uczciwy. Pozwala ustrzec się przed zwrotem pieniędzy nabywcy, który wiedział o usterkach. Nabywca korzysta na tym w ten sposób, że będzie to dowód dla US na deklarowaną wartość auta, jeśli jest ona zaniżona w stosunku do średniej ceny rynkowej takiego pojazdu. Wniosek o rejestrację_wyrejestrowanie pojazdu używanego znajdziecie w wydziale komunikacji, możecie też go pobrać pod powyższym linkiem.

* cena samochodu

Często w umowie w celu obniżenia podatku PCC podaje się kwotę niższą od faktycznej, która została uiszczona sprzedawcy. Lekkie obniżki mają sens, ale większe już nie. Podatek wyliczyć trzeba bowiem i tak od rynkowej wartości danego pojazdu.

Jeśli umowa kupna-sprzedaży pojazdu ma zaniżoną wartość pojazdu, należy udokumentować usterki podlegające naprawie. Dlatego tak ważne są wszystkie wpisy w umowie dotyczące stanu samochodu. Zbierać należy też paragony czy FV od zakładów mechanicznych, które zajmują się naprawą auta po zakupie.

Fiskus ma zresztą prawo do powołania biegłego, jeśli uzna, że wartość wskazana w deklaracji PCC jest zbyt niska. Jest to mocno ryzykowne, ponieważ jeśli wycena biegłego od wartości podanej w umowie będzie różniła się o więcej niż 33%, kupujący do kosztów będzie musiał doliczyć kolejnych kilkaset złotych. Tyle kosztuje bowiem praca biegłego.

Samochód niezgodny z ogłoszeniem a odszkodowanie

Samochodów najczęściej szukamy przez Internet. Takie ogłoszenia często zawierają w sobie jednak informacje mocno odbiegające od tego, co zastaniemy na miejscu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, warto pamiętać, że prawo jest po stronie ewentualnego nabywcy. Udokumentowanie tego faktu może być powodem do ubiegania się o zwrot kosztów wydanych na paliwo. Dokładniej opisaliśmy to w artykule pt. “Odszkodowanie za oględziny samochodu niezgodnego z ogłoszeniem“.

Podsumowanie

Nie ulega więc żadnym wątpliwościom, że umowa kupna-sprzedaży samochodu to bardzo ważny dokument i nie wolno go bagatelizować. Jest to swego rodzaju narzędzie ochronne nie tylko w rękach sprzedawcy, ale przede wszystkim nabywcy. Pamiętajmy też, aby przed zakupem zweryfikować, czy osoba sprzedająca samochód ma do tego prawo. Weryfikację taką można wykonać przez wgląd do poprzedniej faktury czy umowy, która dotyczy takiego pojazdu. Nie wyrzucajmy też podpisanej umowy przedwcześnie, ponieważ przyda nam się ona do zbycia kupionego pojazdu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 4.1]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

1 komentarz

  1. Gdzieś czytałem, że powinna jeszcze zawierać stwierdzenie, że sprzedający potwierdza oryginalność przebiegu – podobno pomoże w sądzie w razie gdyby jednak przebieg był kręcony.

Odpowiedz