Oględziny samochodu przed zakupem

Udostępnij
Wasza ocena
oględziny samochodu przed zakupem

W artykule przeczytasz

Zakup samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby przed jego finalizacją auto dokładnie zweryfikować. Jak wyglądać powinny oględziny samochodu przed zakupem?

Raport VIN

W pierwszej kolejności jeszcze przed oględzinami dotrzeć należy do historii pojazdu. Szansę na to daje raport VIN dostępny również w serwisie autobaza.pl. Taki raport pozwala na wgląd do danych technicznych czy fabrycznego wyposażenia pojazdu. Poza tym znajdują się w nim informacje o wezwaniach serwisowych, wypadkach, kolizjach, a nawet raport z baz kradzieżowych z Europy i Ameryki Północnej oraz zdjęcia pojazdu z poprzednich aukcji. Dzięki temu potencjalny nabywca ma szansę dotrzeć od wszystkich ważnych informacji o samochodzie i wykluczyć pewne zagrożenia związane z zakupem. Między innymi zainteresowany nabyciem takiego auta kierowca sprawdzi, czy samochód nie jest wypadkowy. Ponadto dokładnie zweryfikuje jego przebieg, a nie jest tajemnicą, że liczniki cofane są w wielu pojazdach i Polska w stosowaniu tego procederu niestety nie jest żadnym wyjątkiem. O tym, czym grozi jazda takim autem, wspominaliśmy w artykule pt. Jakie zagrożenie niesie w sobie samochód z dużym przebiegiem?“. Co jeszcze?

Opinie o samochodzie

Przed udaniem się na miejsce oględzin warto zasięgnąć opinii o danym modelu. Najlepiej zrobić to u znajomego mechanika. W ostateczności posłużyć się można informacjami znajdującymi się na forach internetowych. Nie jest to tak proste, jak się może wydawać. Wszystko dlatego, że w sieci znaleźć można bardzo różne informacje od osób, które nie zawsze dokonują obiektywnej oceny, ale kierują się swoimi uprzedzeniami czy stereotypami. Dlatego też wiele takich opinii jest subiektywnych. Należy odróżnić więc prawdziwe i merytoryczne wpisy od poglądów. Na pewno, jeżeli jakaś usterka w opisach kierowców pojawia się regularnie, można znać, że jest to słaby punkt i wada danego modelu.

Oględziny wizualne

W końcu samochód trzeba zobaczyć na własne oczy i ocenić go pod kątem wizualnym, ale dokładnej weryfikacji poddać też jego stan techniczny. Dla laika może być to zadanie bardzo trudne, a w zasadzie niemożliwe. Jeśli kierowca nie zabiera ze sobą na oględziny samochodu przed zakupem fachowca, taki pojazd powinien poddać gruntownemu przeglądowi w zakładzie mechanicznym. Wszystko dlatego, że wiele usterek jest dobrze ukrytych, a jeśli nawet tak nie jest to zwykły kierowca, który nie ma odpowiednich kwalifikacji, nie będzie mógł jej rozpoznać. Najlepszą opcją jest więc zabranie ze sobą mechanika. Jeśli nie ma takiej możliwości, to oględziny samochodu przed zakupem zlecić można specjalizującej się w tym firmie z zewnątrz.

Widać więc wyraźnie, że opcji jest kilka. Ponadto warto zauważyć, że wykryta usterka nie dyskwalifikuje takiego pojazdu, a przynajmniej nie zawsze. Są bowiem kierowcy godzący się wadą samochodu, którą należy wyeliminować i tym samym poświęcić na to odpowiednie zasoby gotówki. Inni natomiast nie chcą o tym słyszeć i interesują ich samochody tylko i wyłącznie sprawne, które nie wymagają żadnych nakładów finansowych i natychmiast nadają się do jazdy. Wszystkim, którzy w najbliższej przyszłości mają w planach zakup używanego samochodu, polecamy również artykuł pt. Jak nie dać się nabrać sprzedawcy samochodu?“. Zwrócono w nim uwagę na kwestie, w których to sprzedawcy i handlarze samochodowi rzeczywistość zakrzywiają najczęściej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. A ja ze swojej strony mogę polecić specjalistów z moto-zakup.pl robią naprawdę świetną robotę i mnie nie zawiedli podczas sprawdzania auta. Szczerze polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.