Kary za małe tablice rejestracyjne

Udostępnij
Wasza ocena
kary za małe tablice rejestracyjne

W artykule przeczytasz

Małe tablice na samochodach stają się coraz popularniejsze. Jednak nie wszyscy wiedzą, dla kogo są one przeznaczone. Tymczasem urzędnicy biorą się za takich kierowców. Kary za małe tablice rejestracyjne nie będą więc niczym dziwnym.

Kiedy można montować małe tablice rejestracyjne?

Kary za małe tablice rejestracyjne będą nabierać na sile. Małe “rejki” na polskich drogach zaczęły zyskiwać na popularności od połowy zeszłego roku. Jednak montowane powinny one być na samochodach specjalnie do tego przeznaczonych, głównie sprowadzanych do Polski z USA i Japonii. Wszystko dlatego, że mają one mniej miejsca na tablice niż samochody w Europie. O imporcie aut z Kraju Kwitnącej Wiśni mówi artykuł pt. “Import samochodów z Japonii“, jednak mniejsze rejestracje spodobały się również polskim kierowcom, którzy chętnie sięgają po małe “blachy”. Nie podoba się to urzędnikom, którzy zapowiadają kary za małe tablice rejestracyjne.

Co znajdziemy na małej tablicy?

Mała tablica rejestracyjna zawiera w sobie tylko jedną literę oznaczającą miasto rejestracji. Poza tym to ciąg trzech liter i cyfr. Oznacza to, że są to tablice znacznie mniejsze od tych popularnych w Europie. Notorycznie zdarzało się jednak, że urzędy zaczęły wydawać małe tablice bez sprawdzenia, czy dany samochód rzeczywiście kwalifikuje się do ich posiadania.

Jako że z uwagi na mniejszą liczbę znaków liczba kombinacji jest mocno ograniczona to nic dziwnego, że i pula tablic do wykorzystania zaczęła szybko maleć. Na każde województwo przypada bowiem jedynie 17 379 kombinacji. Tracą na tym kierowcy rzeczywiście ich potrzebujący. Kary za małe tablice rejestracyjne są więc pewnym rozwiązaniem. Zwłaszcza że kierowca, który wyrabiał taką rejestrację, musi złożyć oświadczenie, że jego samochód rzeczywiście ma miejsce przeznaczone do ich montowania. Tymczasem wielokrotnie powodem zmian jest wizualny tuning.

Będą kary za małe tablice rejestracyjne?

Walkę z nieuczciwymi na tej płaszczyźnie kierowcami rozpoczęła policja. Teraz dołączają do niej urzędy i stacje kontroli pojazdów. Wydziały komunikacji wysyłają kierowcom pisma, w których muszą oni potwierdzić, że auto dostosowano do korzystania z małych tablic. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia zagrożone jest odpowiedzialnością karną na podstawie 233. artykułu kodeksu karnego. Głosi on, że za fałszywe zeznanie grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Nałożenie takiej kary za małe tablice rejestracyjne jest raczej mało prawdopodobne, ale pewne sankcje na pewno będą stosowane. Na przykład policja oraz stacje kontroli pojazdów będą miały możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego takiego pojazdu. Dlatego, jeżeli nie skontroluje go policja, to prędzej lub później będzie on musiał pojawić się na przeglądzie w SKP. Podmioty te dostały już odpowiednie wytyczne. Jeżeli względem rozmieszczenia tablic zostanie stwierdzona nieprawidłowość, to zatrzymają one dowód rejestracyjny samochodu.

Wydaje się więc, że nie warto zwracać uwagi jedynie na walory estetyczne. Zwłaszcza że na płaszczyźnie wizualnej samochód można zmienić w inny sposób. Dlatego wszyscy kierowcy, którzy korzystają z małych tablic rejestracyjnych, a mają samochody do nich nieprzystosowane, powinni jak najszybciej zgłosić się do wydziału komunikacji z wnioskiem o ich wymianę.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 4.6]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.