Bruksela wprowadzi zakaz dla samochodów z silnikami Diesla?

Udostępnij
Wasza ocena
zakaz dla samochodów z silnikami diesla

W artykule przeczytasz

Hamburg jest pierwszym niemieckim miastem, które w odpowiednich strefach wprowadziło zakaz poruszania się samochodami z silnikami wysokoprężnymi, które nie spełniają normy Euro 6. Więcej o tym pisaliśmy w artykule pt. Hamburg zakaże wjazdu dla diesli“. Na pewno tego grona dołączą inne metropolie. Jedną z nich jest Bruksela. Na szczęście dla mieszkańców stolicy Belgii zakaz dla samochodów z silnikami Diesla zacznie tam obowiązywać najprawdopodobniej dopiero za nieco ponad dekadę.

Ochrona powietrza w Brukseli

Zakaz dla diesli w Brukseli rozważany jest przez dwie partie — Ecolo i Groen. Wszystko ze względu na akcję umieszczenia w tym mieście urządzeń do pomiaru stężenia dwutlenku węgla. Część z nich wskazała na przekroczenie norm. W związku z tym dla ochrony powietrza rozważany jest tam zakaz poruszania się samochodami z silnikami wysokoprężnymi.

Stolicę Belgii zbadano w 192 miejscach. Były one na tyle zróżnicowane, aby problem ukazać jak najbardziej obiektywnie. 20 proc. wszystkich urządzeń wykazała, że przekraczane są wynoszące 40 mikrogramów na metr sześcienny europejskie normy. W takiej sytuacji belgijska minister ds. środowiska Celine Fremault chce zakazu wjazdu dla takich aut do Brukseli. Zakaz dla samochodów z silnikami Diesla w Brukseli zacząć ma obowiązywać jednak dopiero od roku 2030.

Jeśli tak się stanie, Bruksela będzie kolejną metropolią, która wprowadzi taki zakaz. O Hamburgu już wspominaliśmy. Otwartą drogę do wprowadzenia takich restrykcji mają też Stuttgart i Dusseldorf. Ponadto w roku 2024 zakaz dla samochodów z silnikami Diesla wprowadzą Paryż i Rzym, a w roku 2030 Mediolan.

Belgowie odwracają się od diesli

Warto odnotować, że przez wiele lat w Belgii diesle sprzedawały się znacznie lepiej aniżeli samochody z silnikami benzynowymi. Wszystko ze względu na przyznawane dotacje. Sytuacja odwróciła się w roku 2011, kiedy postanowiono odejść od takich premii.

Świadomość szkodliwości spalin pochodzących z silników wysokoprężnych rośnie jednak w całej Europie, a początkiem tego zjawiska była afera Dieselgate. Coraz głośniej mówi się o eliminacji takich aut, o czym najlepiej świadczy zachowanie niektórych producentów. Ci składają deklaracje o zaprzestaniu produkcji pojazdów, w których jednostką napędową jest silnik wysokoprężny. Rezygnację z takich samochodów potwierdziło między innymi Porsche, o czym więcej przeczytacie w artykule Samochody z silnikami Diesla od Porsche idą w odstawkę“. Są jednak i tacy, którzy sądzą, że diesle nie zginą i nadal będą rozwijane. Takie stanowisko zajmują choćby VW czy Mercedes, a więc motoryzacyjni giganci, którzy w silniki Diesla zainwestowali ogromne środki.

Używane diesle trafią do Polski?

Nie jest wykluczone, że duża część diesli, które nie spełniają normy Euro 6, trafi do Polski. Zwłaszcza z Niemiec, gdzie takie zakazy są już wprowadzane i w najbliższej przyszłości poza Hamburgiem zdecydują się na nie kolejne miasta. Szerzej problem ten opisaliśmy w artykule Używane diesle z Niemiec zaleją polski rynek“. Jednak zakaz dla samochodów z silnikami Diesla w niemieckich miastach jest dla polskiego kierowcy szansą nabycia dobrego samochodu w konkurencyjnej cenie, który wielokrotnie ma też bogate wyposażenie. Ważne jednak, aby takie auto było zweryfikowane. Najlepiej przy wykorzystaniu do tego raportu VIN do zamówienia w serwisie autobaza.pl. Ten pozwala sprawdzić fabryczne wyposażenie pojazdu czy jego dane techniczne. Dodatkowo zawiera w sobie informacje o kolizjach i wezwaniach serwisowych, archiwalne zdjęcia, a nawet raport z baz kradzieżowych.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.