Zgubiona tablica rejestracyjna – co zrobić, jak wyrobić wtórnik?

Udostępnij
Wasza ocena
Zgubiona tablica rejestracyjna. Jak się zachować?
Zgubiona tablica rejestracyjna może przydarzyć się każdemu kierowcy, zwłaszcza że najczęściej są one osadzone w ramkach z tworzywa sztucznego. W pierwszej kolejności można spróbować odnaleźć zgubione tablice rejestracyjne, natomiast nie zawsze jest to skuteczne, nawet pomimo siły kanałów social media. Dlatego podpowiadamy, jak zachować się w sytuacji, kiedy tablica zostanie zgubiona, gdzie się zgłosić i ile kosztuje wtórnik.

W artykule przeczytasz

Najczęstsze przyczyny zgubionych tablic rejestracyjnych

Zgubiona tablica rejestracyjna to sytuacja, która zdarza się dość rzadko, jeżeli weźmiemy pod uwagę cały park motoryzacyjny w Polsce. Natomiast w określonych sytuacjach jest o to znacznie łatwiej, tj.:

  • uszkodzona ramka – jeżeli ramka jest pęknięta lub nie ma dolnej poprzeczki, co skutkuje wysunięciem się tablicy z ramki;
  • w czasie nawałnic – zwłaszcza w przypadku ulewnych deszczów, kiedy pojazd porusza się po zalanych ulicach, a woda łamie ramkę lub wyrywa tablicę.

 

Zgubiona tablica rejestracyjna to spory kłopot. Natomiast większy problem pojawia się w przypadku skradzionych tablic, które następnie mogą zostać użyte w przestępstwie. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że tablice zostały skradzione, koniecznie należy zgłosić sprawę na policję.

Jak odzyskać zgubioną tablicę rejestracyjną?

Po zgubieniu tablicy rejestracyjnej w pierwszej kolejności warto spróbować odzyskać zgubę. Natomiast może to wymagać poświęcenia dużej ilości czasu, ponieważ wymaga przejechania poprzednio pokonanej trasy. Obserwacji wymaga nie tylko droga, ale również pobocze, włącznie z infrastrukturą w formie znaków czy słupków, na które znalazca może odłożyć tablicę. Jako że punkty skupu nie przyjmują tablic rejestracyjnych, jest mało prawdopodobne, że ktoś przywłaszczy sobie numery dla zysku.

Zdarza się również, że zgubiona tablica rejestracyjna jest dostarczana na komisariat policji lub straży miejskiej. Procedura przyjęcia znalezionej tablicy jest krótka, a znalazca musi poświęcić wyłącznie kilka minut. Policja może samodzielnie próbować dotrzeć do właściciela pojazdu, natomiast warto zajrzeć na stronę lokalnej komendy i poszukać informacji o znalezionych tablicach. Zgubę można odebrać po okazaniu dowodu rejestracyjnego. Najczęściej maksymalnie po trzech tygodniach, a często już po tygodniu od przyjęcia tablic są one przekazywane do wydziału komunikacji właściwego z punktu widzenia miejsca rejestracji.

W końcu warto przejrzeć również lokalne fora internetowe oraz grupy na Facebooku. Często znalazcy szukają tam właścicieli zgubionych tablic rejestracyjnych.

Przeczytaj też: “Znaleziona tablica rejestracyjna – jak się zachować?

Jak wyrobić wtórnik tablicy rejestracyjnej?

Niezależnie od przyczyny utraty tablicy – zgubiona, zniszczona czy skradziona – po jej utracie odpowiednie zgłoszenie można złożyć za pośrednictwem serwisu gov.pl. Następnie należy udać się do wydziału komunikacji, aby wyrobić duplikat. Jeżeli auto miało tablice wycofane z produkcji, konieczne będzie wyrobienie kompletu dwóch tablic, co podnosi koszty. Przypominamy, że aktualne tablice mają nalepkę z hologramem oraz niebieski pasek z symbolami Unii Europejskiej i skrót PL.

W przypadku wyrobienia duplikatów koszty są następujące:

  • wtórnik tablic rejestracyjnych – jedna tablica – 52,50 zł;
  • wtórnik tablic rejestracyjnych – dwie tablice – 92,50 zł.

 

Wyrobienie dwóch tablic to konieczność, jeżeli tablice wykonano przed 1 czerwca 2018 roku. Od tego dnia zmieniła się bowiem wielkość czcionki numerów. Żeby otrzymać wtórnik, w wydziale komunikacji należy złożyć stosowne dokumenty:

  • wniosek;
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny;
  • dowód uiszczenia opłaty;
  • dowód osobisty (do wglądu);
  • pełnomocnictwo (jeżeli samochód jest przedmiotem współwłasności).

 

Czas oczekiwania na wtórnik tablicy rejestracyjnej wynosi do 7 dni roboczych. Na ten okres właściciel może złożyć wniosek o wydanie pozwolenia czasowego oraz tymczasowych tablic rejestracyjnych, które zwraca się przy odbiorze duplikatu tablic.

Przeczytaj też: “Rejestracja samochodu z zagranicy – ile kosztuje, jakie dokumenty?

Jaki mandat za brak tablicy rejestracyjnej?

Wyrobienie duplikatu jest zasadne również z uwagi na mandat, jaki grozi za jazdę bez tablicy rejestracyjnej. Odpowiednim przepisem jest tutaj art. 71 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje on, że jazda bez tablic to kara w wysokości 1500 zł i 1 punkt karny. Takie auto nie może też poruszać się po drogach publicznych, dlatego konieczne jest wezwanie lawety.

Przeczytaj też: “Mandat za tablice rejestracyjne – 100, 300, 500 lub 1500 złotych

 

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

FAQ

Co grozi za jazdę bez tablicy rejestracyjnej?

Mandat za jazdę bez tablicy rejestracyjnej wynosi 1500 zł i 1 punkt karny.

Ile kosztuje wtórnik tablicy rejestracyjnej?

Duplikat jednej tablicy rejestracyjnej do samochodu kosztuje 52,50 zł, dwóch tablic – 92,50 zł.

Kiedy należy wyrobić duplikat dwóch tablic?

Konieczność wyrobienia dwóch tablic zachodzi w sytuacji, kiedy numery nie były zgodne z aktualnym wzorem – niebieski pasek po lewej stronie z symbolem Polski (PL) i eurobandem.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.