Rejestracja samochodu z zagranicy – ile kosztuje, jakie dokumenty?

Udostępnij
Wasza ocena
Rejestracja samochodu z zagranicy
Rejestracja samochodu z zagranicy nie jest szczególnie skomplikowana, ale wymaga większego nakładu czasu i kilku dodatkowych formalności względem rejestracji auta kupionego na terenie Polski. Tymczasem przypomnimy, że każdego roku do Polski z zagranicy sprowadza się blisko milion samochodów. Głównym rynkiem importu aut do kraju są Niemcy. Dalsze miejsca w tym zestawieniu zajmują m.in. Francja, Belgia, Holandia, a nawet Stany Zjednoczone. Dlatego sprawdzamy, jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy oraz ile kosztuje taka procedura.

W artykule przeczytasz

Jak sprawdzić samochód z zagranicy?

Mając na uwadze, że Polacy bardzo chętnie importują auta do kraju, rejestracja samochodu z zagranicy to proces, który każdego roku dotyczy nawet miliona zmotoryzowanych zdecydowanych na takie auto. Sama decyzja o poszukiwaniu samochodu za granicą często jest podyktowana błędnymi przekonaniami, że takie auta są w doskonałym stanie technicznym, bezwypadkowe, z bogatym wyposażeniem i dostępne w dobrych cenach.

Oczywiście, podobnie jak na polskim rynku, również za granicą można znaleźć egzemplarz, którego zakup jest prawdziwą okazją. Jednak jest to niezwykle trudne. Często to auta po mniejszych lub większych kolizjach, z dużymi przebiegami i nie zawsze w akceptowalnym stanie technicznym. Dlatego w pierwszej kolejności należy dokładnie sprawdzić taki pojazd. Jako że samodzielna podróż pochłonie wiele czasu i środków, weryfikację należy rozpocząć poprzez Raport Historii Pojazdu. Jest kilka możliwości dla dokładnego sprawdzenia pojazdu, tj.:

 • raport VIN – pozwala sprawdzić historię pojazdu, rzeczywisty przebieg, czy samochód nie jest kradziony, fabryczne wyposażenie, wezwania serwisowe;
 • dokumenty pojazdu – przede wszystkim dowód rejestracyjny (m.in. porównać numer VIN w dowodzie i na elementach konstrukcyjnych samochodu, sprawdzić możliwe dodatkowe elementy wyposażenia i układy) i potwierdzenie wyrejestrowania auta (jest konieczne do rejestracji auta z zagranicy w polskim wydziale komunikacji);
 • oględziny u sprzedawcy – najlepiej wykonać z mechanikiem specjalizującym się w samochodach danej marki (sprawdzić należy m.in. nadwozie i karoserię, koła i opony, silnik i komorę, wnętrze, bagażnik, elektronikę);
 • przegląd techniczny w niezależnym warsztacie – warto samodzielnie znaleźć warsztat i nie ulegać sugestiom sprzedawcy, który może wskazać znajomy warsztat;
 • jazda próbna – weryfikacja wszystkich układów, najlepiej podczas jazdy po drogach z różną nawierzchnią i ze zróżnicowaną prędkością;
 • umowa kupna-sprzedaży samochodu – trzeba sprawdzić, czy w dokumencie znajdują się wszystkie kluczowe informacje, czy wpisano właściwą kwotę, czy nie ma zapisów niekorzystnych dla nowego właściciela.

 

Przeczytaj też: “Co sprawdzić przed kupnem samochodu – lista, błędy, podpowiedzi

Jak sprowadzić auto z zagranicy do Polski?

Jeżeli nabywcy uda się znaleźć interesujący samochód będący w dobrym stanie technicznym i atrakcyjnej cenie, już po zakupie, a jeszcze przed rejestracją pojazdu z zagranicy należy go przetransportować do kraju. Jest to możliwe na dwa sposoby, tj.:

 • transport na kołach – wymaga szeregu formalności, ponieważ aby legalnie poruszać się po drogach, należy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC i tablice wywozowe;
 • transport na lawecie – droższy, ale mniej skomplikowany transport, bez potrzeby zakupu tymczasowych tablic rejestracyjnych i krótkoterminowej polisy OC.

Formalności po sprowadzeniu samochodu z zagranicy

Po sprowadzeniu auta, a jeszcze przed rejestracją samochodu w Polsce, nowy właściciel musi załatwić kilka formalności, tj.:

 • Tłumaczenie dokumentów – nie ma potrzeby tłumaczenia umowy kupna-sprzedaży samochodu, jeżeli dokument został sporządzony w dwóch językach, w tym w języku polskim. Jeżeli jest to pojazd sprowadzony z terytorium kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), nie zachodzi też potrzeba tłumaczenia dowodu rejestracyjnego.
 • Badanie techniczne – urzędnicy w Polsce mogą uznać aktualny przegląd pojazdu wykonany za granicą, ale często wymagają tzw. przeglądu zerowego. Urząd może też skracać ważność zagranicznego przeglądu do roku (np. w Niemczech badanie techniczne jest ważne przez okres 2 lat). Urzędnik może też wymagać badania uzupełniającego, jeżeli w dokumentach brakuje pewnych informacji.
 • Podatek akcyzowy – akcyza dotyczy wszystkich pojazdów wcześniej niezarejestrowanych w Polsce – nowych i używanych. Wniosek o podatek akcyzowy można złożyć za pośrednictwem portalu puesc.gov.pl. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od sprowadzenia pojazdu. Opłatę należy uregulować w okresie do 30 dni od przekroczenia granicy. Wysokość akcyzy zależy od wartości samochodu i pojemności silnika – 3,1% wartości dla aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6% wartości dla aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3 (samochody hybrydowe mają niższe stawki akcyzy o połowę – 1,55% i 9,3%).

 

Przeczytaj też: “Zwolnienie z akcyzy na samochód – komu i kiedy przysługuje?

Dokumenty do rejestracji samochodu z zagranicy w wydziale komunikacji

Po załatwieniu wszystkich formalności nowy właściciel może przystąpić do rejestracji sprowadzonego auta. Najważniejsze, aby mieć wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy. W innym wypadku rejestracja pojazdu może być niemożliwa. Rejestracja samochodu z zagranicy powinna odbyć się w ciągu 30 dni od sprawdzenia pojazdu do Polski. W innym wypadku nowy właściciel naraża się na grzywnę finansową w wysokości od 200 do 1000 zł.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy:

 • wniosek o rejestrację pojazdu z zagranicy;
 • dokument potwierdzający własność – umowa kupna-sprzedaży lub faktura w języku polskim bądź przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego;
 • stary dowód rejestracyjny;
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w dotychczasowym kraju rejestracji;
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne (tymczasowe wywozowe tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd był sprowadzony na kołach; przy transporcie na lawecie oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych pojazdu sprowadzonego z zagranicy – rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic);
 • potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego lub dokument potwierdzający zwolnienie z akcyzy;
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu;
 • potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC;
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych.

 

Rejestracji auta z zagranicy można dokonać osobiście lub poprzez pośrednika, wyłącznie po pisemnym upoważnieniu. Najlepiej, jeżeli jest to bliski członek rodziny (mąż, żona, ojciec, matka, syn, córka, brat, siostra). Wówczas upoważnienie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Jeżeli pełnomocnikiem właściciela jest inna osoba, koszt pełnomocnictwa wynosi 17 zł. Jeżeli urzędnik nie ma żadnych wątpliwości, wyda decyzję o tymczasowej rejestracji pojazdu. Razem z decyzją nowy właściciel otrzymuje:

 • tablice rejestracyjne;
 • pozwolenia czasowe ważne przez 30 dni (tzw. miękki dowód rejestracyjny).

 

W okresie 30 dni od odebrania decyzji o tymczasowej rejestracji zostanie przygotowany stały, twardy dowód rejestracyjny. Natomiast jeżeli zachodzi taka potrzeba, pozwolenie czasowe można jednorazowo przedłużyć o 14 dni.

W każdej chwili można sprawdzić zdalnie, czy twardy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru. Wystarczy skorzystać z serwisu info-car.pl. W tym celu należy:

 1. Wejść na stronę https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego.
 2. Wpisać numer rejestracyjny pojazdu.
 3. Podać 5 ostatnich znaków numeru VIN.

 

Usługa jest bezpłatna. Natomiast informacja o tym, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru, pojawia się natychmiast.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy?

Od 4 września 2022 roku można sporo oszczędzić na rejestracji pojazdu. Dotyczy to również rejestracji samochodu z zagranicy. Wszystko dlatego, że w związku z kolejnym punktem tzw. pakietu deregulacyjnego, nie są już wydawane karta pojazdu i nalepka kontrola.

 • Koszt rejestracji samochodu z zagranicy ze standardowymi tablicami rejestracyjnymi: 161,50 zł (tablice rejestracyjne – 80 zł, dowód rejestracyjny – 54 zł, pozwolenie czasowe – 13,50 zł, nalepki legalizacyjne – 12,50 zł, opłaty ewidencyjne – 1,50 zł) – wcześniej koszt rejestracji samochodu z zagranicy wynosił 256 zł (oszczędność 94,50 zł);
 • Koszt rejestracji samochodu z zagranicy z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi: 1081,50 zł (tablice rejestracyjne – 1000 zł, dowód rejestracyjny – 54 zł, pozwolenie czasowe – 13,50 zł, nalepki legalizacyjne – 12,50 zł, opłaty ewidencyjne – 1,50 zł) – wcześniej koszt rejestracji samochodu z zagranicy wynosił 1176 zł (oszczędność 94,50 zł).

 

Przeczytaj też: “Ile kosztuje rejestracja samochodu od 4 września 2022 roku?

Rejestracja samochodu z zagranicy nie jest więc niczym szczególnie skomplikowanym. Jednak z uwagi na dodatkowe formalności jest bardziej wymagająca i czasochłonna niż rejestracja auta kupionego w Polsce. Najważniejsze jest, aby nowy właściciel zadbał o wszystkie dokumenty pojazdu, które są niezbędne do rejestracji w polskim wydziale komunikacji. Już po transporcie auta do kraju trzeba opłacić podatek akcyzowy, często wykonać badanie techniczne, a niekiedy również tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży i dowodu rejestracyjnego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z zagranicy

Jakie formalności są wymagane przed rejestracją samochodu z zagranicy w polskim wydziale komunikacji?

Po sprowadzeniu pojazdu do Polski, a jeszcze przed rejestracją auta z zagranicy w wydziale komunikacji, nowy właściciel musi zadbać o tłumaczenie dokumentów (o ile jest to wymagane), badanie techniczne i opłatę podatku akcyzowego.

Ile czasu ma nowy właściciel na zarejestrowanie samochodu z zagranicy w Polsce?

Rejestracja sprowadzonego samochodu powinna odbyć się w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy. W tym celu należy zadbać o zebranie i dostarczenie do wydziału komunikacji wszystkich wymaganych dokumentów (wniosek o rejestrację pojazdu z zagranicy, dowód własności, stary dowód rejestracyjny, zaświadczenie o badaniu technicznym, potwierdzenie wyrejestrowania w dotychczasowym kraju rejestracji, zaświadczenie o zapłacie akcyzy, tablice lub i oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych, potwierdzenie wniesienia opłat, potwierdzenie wykupienia OC). Jeżeli nie dojdzie do rejestracji pojazdu z zagranicy w tym terminie, właściciel naraża się wówczas na karę finansową w wysokości od 200 do 1000 zł.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy?

Przy wyborze tradycyjnych tablic koszt rejestracji samochodu z zagranicy wynosi 161,50 zł. Natomiast jeżeli są to tablice indywidualne, rejestracja auta z zagranicy kosztuje 1081,50 zł.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: