Prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0 w 0,3 sekundy po zdaniu egzaminu?

Aplikacja mobilna mObywatel 2.0

W artykule przeczytasz

Aplikacja mobilna mObywatel 2.0 to na razie melodia przyszłości. Jednak wiemy już, że druga wersja popularnej aplikacji będzie znacznie lepsza niż pierwowzór. Pojawią się m.in. płatności elektroniczne. Apka będzie również honorowana w państwowych urzędach. Sprawdzamy, nad czym dokładnie pracują rządzący i co zaoferuje Polakom aplikacja mObywatel w wersji 2.0. Z punktu widzenia kierowców na pewno ważne jest to, że informacja w systemie o posiadanych uprawnieniach pojawi się chwilę po zdaniu egzaminu. Młody adept nauki jazdy nie będzie więc musiał czekać na dokument dwa tygodnie.

Potwierdzenie tożsamości w urzędach

O aplikacji mObywatel 2.0 wspomniano podczas wydarzenia branżowego Impact 2022 w Poznaniu. Podczas konwencji rządzący postanowili pochwalić się udoskonaloną wersją aplikacji, która teraz będzie całą platformą e-usług. Wydaje się, że najważniejszą zmianą będzie możliwość potwierdzenia swojej tożsamości za pomocą programu dostępnego na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi iOS oraz Android. Elektronicznym dokumentem będzie można legitymować się m.in. w urzędach państwowych, sądach, prokuraturach czy u notariusza.

Przeczytaj też: “Aplikacja mObywatel. Lista najpopularniejszych usług apki

Powstanie również cały serwis internetowy. Stąd będzie można korzystać z korespondencji urzędowej. Urząd będzie mógł wysłać obywatelowi powiadomienia (np. o zwrocie podatku, przyznanych świadczeniach itp.). Wielce prawdopodobne, że pojawi się również moduł e-Pełnomocnitwa. Aplikacja zostanie również zintegrowana z bazami Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0 dostępne w 0,3 sekundy

Ważne zmiany nastąpią też z punktu widzenia młodych kierowców, którzy dopiero co zdali egzamin na prawo jazdy. W systemie będzie ono dostępne już w 0,3 sekundy po wprowadzeniu, a więc na długo przed odebraniem fizycznego dokumentu.

Wprawdzie na fizyczne prawo jazdy będzie trzeba nadal poczekać około dwóch tygodni, ale ma to mniejsze znaczenie. Nie jest on bowiem niezbędny do prowadzenia pojazdu. Kluczowa jest informacja w bazie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Dokument z automatu pojawi się w portfelu cyfrowym, a apka wyśle powiadomienie.

Przeczytaj też: “Usługa mObywatel Prawo Jazdy, czyli prawko w telefonie – pytania i odpowiedzi

Podsumowując, aplikacja mObywatel 2.0 wprowadza sporo nowości. Elektroniczne pełnomocnictwa, potwierdzenie tożsamości, a nawet mobilne płatności. Zadowoleni będą również świeżo upieczeni kierowcy, którzy zaraz po egzaminie będą mogli wsiąść za kierownicę pojazdu, bez potrzeby czekania kilkunastu dni na odbiór fizycznego dokumentu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 4.8]

OBSERUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

3 odpowiedzi

  1. Ja zdałem ponad tydzień temu kategorię B96 i mam już widoczną w aplikacji mObywatel, pytanie czy muszę odbierać blankiet, skoro za jakiś czas planuje jeszcze zdać kat A?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Czy cyfrowe m Prawo Jazdy jest traktowane jak dokument?

Czy cyfrowe m Prawo Jazdy jest traktowane jak dokument?

Od 5 grudnia 2020 r. nie trzeba ze sobą wozić dokumentu, jakim jest prawo jazdy. Podczas kontroli policja sprawdzi uprawnienia kierowcy w elektronicznym systemie. Kierowcy mogą też skorzystać z wersji cyfrowej prawka. To tzw. m Prawo Jazdy. No właśnie, czy faktycznie jest to dokument, czy tylko odzwierciedlenie danych z Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Prawo jazdy w smartfonie coraz popularniejsze

Usługa mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel jest coraz popularniejsza. Obecnie prawo jazdy w smartfonie ma przeszło 1,5 miliona kierowców w Polsce, a więc niespełna 10 proc. zmotoryzowanych.