Moduł “Stłuczka”, czyli oświadczenie sprawcy kolizji w aplikacji mObywatel

Udostępnij
Wasza ocena
Oświadczenie sprawcy kolizji w aplikacji mObywatel
Już niebawem w aplikacji mObywatel pojawi się oświadczenie sprawcy kolizji. Z pewnością kierowcy docenią nową funkcję. Dzięki temu nie będzie potrzeby spisywania oświadczenia na kartce papieru. Wszystko odbędzie się z poziomu aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony. W ten sposób użytkownicy zweryfikują wzajemnie swoją tożsamość, a towarzystwo ubezpieczeniowe od razu otrzyma wypełniony formularz, co ma też znaczenie dla szybkości rozliczenia szkody.

W artykule przeczytasz

Oświadczenie sprawcy kolizji w aplikacji mObywatel

Nie ulega wątpliwości, że kolizja drogowa jest sytuacją stresującą i to niezależne od doświadczenia kierowcy i stażu za kierownicą. Przede wszystkim strony muszą ustalić winnego i spisać stosowne oświadczenie, które będzie podstawą do dochodzenia swoich roszczeń od ubezpieczyciela sprawcy. Już wkrótce dostępne będzie oświadczenie sprawcy kolizji w aplikacji mObywatel. W ten sposób zostaną potwierdzone dane uczestników kolizji i zostanie wysłany wniosek do ubezpieczyciela kierowcy winnego stłuczki. Poskutkuje to szybszym uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy.

Przypomnijmy, że obecnie wymaga to spisania oświadczenia na kartce, najlepiej na wydrukowanym druku. Niestety, często kierowcy nie mają w aucie odpowiednich druków do wypełnienia, nie zawsze mają przy sobie również zwykłą kartkę papieru czy długopis. Teraz nie będzie to konieczne. Wystarczy aplikacja mObywatel i jeden z dostępnych modułów (najprawdopodobniej będzie to moduł “Stłuczka”).

Przeczytaj też: “Mandat za spowodowanie kolizji 2022 – ile wynosi, czy trzeba wzywać policję?

Kiedy w aplikacji mObywatelu pojawi się oświadczenie sprawcy kolizji?

Wszystko wskazuje na to, że w aplikacji mObywatel oświadczenie sprawcy kolizji pojawi się już w 2024 roku. Obecnie prowadzone są rozmowy z ubezpieczycielami. Największym wyzwaniem jest stworzenie wspólnego formularza uznawanego przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe.

Konieczne jest też połączenie modułu z systemami towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu ubezpieczyciel sprawcy od razu otrzyma oświadczenie i będzie mógł rozpocząć procedurę likwidacji szkody.

Przeczytaj też: “Aplikacja mObywatel. Lista najpopularniejszych usług apki

Jak napisać oświadczenie sprawcy po kolizji drogowej?

Formularz oświadczenia sprawcy kolizji w aplikacji mObywatel będzie zawierał pola na wszystkie niezbędne informacje. Jednak zanim Ministerstwo Cyfryzacji doda moduł do aplikacji, do tego momentu w przypadku kolizji dokument trzeba spisać własnoręcznie. Najważniejsze jest umieszczenie kluczowych danych i informacji, tj.:

  • Dane osobowe stron kolizji drogowej (sprawcy i poszkodowanego) – imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, a dodatkowo opcjonalnie numer dowodu osobistego.
  • Dane prawa jazdy stron sprawcy i poszkodowanego – numer, data wydania i termin ważności.
  • Informacje pojazdów biorących udział w kolizji – marka, model i numer rejestracyjny.
  • Dane polisy OC sprawcy kolizji – nazwa ubezpieczyciela, numer i data ważności polisy.
  • Informacje o przebiegu oraz okolicznościach kolizji – opis miejsca i czasu (data najlepiej włącznie z adresem i godziną), opis warunków drogowych, wskazanie położenia samochodów przed i po kolizji, kierunek ruchu pojazdów oraz opis przebiegu zdarzenia. Opcjonalnie można wpisać dane kontaktowe osób będących świadkami zdarzenia.
  • Podpisy stron kolizji.

 

Przeczytaj też: “Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Z pewnością nowa funkcja w aplikacji mObywatel zostanie dobrze przyjęta przez kierowców. Przypomnijmy też, że trwają również prace nad modułem umożliwiającym rejestrację pojazdów online bez konieczności składania dokumentów w wydziale komunikacji. Ma to dotyczyć pojazdów zarejestrowanych na terytorium Polski.

Przeczytaj też: “Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy przysługuje, jak uzyskać?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Jakie korzyści przyniesie oświadczenie sprawcy kolizji dostępne w aplikacji mObywatel?

Nowy moduł pomoże w przypadku stłuczki i konieczności spisania oświadczenia kolizji. Funkcja w aplikacji mObywatel pomoże też potwierdzić dane uczestników oraz wysłać dokument bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Skróci to czas likwidacji szkody.

Kiedy w aplikacji mObywatel pojawi się oświadczenie sprawcy kolizji?

Istnieje prawdopodobieństwo, że będzie to mieć miejsce jeszcze w 2024 roku.

Jakie dane zawrzeć w oświadczeniu sprawcy kolizji drogowej?

W oświadczeniu muszą pojawić się m.in. dane osobowe i praw jazdy uczestników oraz dane pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Podać trzeba także dane polisy OC sprawcy oraz informacje o przebiegu i okolicznościach kolizji. Oczywiście dokument musi zostać podpisany przez sprawcę i poszkodowanego.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.