Usługa mObywatel Prawo Jazdy, czyli prawko w telefonie – pytania i odpowiedzi

Usługa mObywatel Prawo Jazdy w telefonie

W artykule przeczytasz

Od 5 grudnia 2020 roku nie ma obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Wszystko dzięki usłudze mObywatel Prawo Jazdy, a w zasadzie usłudze mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel. Tym samym prawo jazdy dołączyło do innych dokumentów, których zmotoryzowani nie muszą mieć przy sobie – dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC.

Kto odpowiada za usługę mObywatel Prawo Jazdy?

Usługa mObywatel prawo jazdy to inicjatywa ministerstwa cyfryzacji. Stosowny dokument 4 września 2020 roku podpisał minister cyfryzacji Marek Zagórski. Usługa mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel to część tzw. pakietu deregulacyjnego, o którym szerzej pisaliśmy w artykule “Pakiet deregulacyjny dla kierowców wchodzi w życie“. To wspólna inicjatywa ministerstwa cyfryzacji i resortu infrastruktury. Stąd obok dowodu rejestracyjnego i polisy OC, nie ma już obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy.

Czy musimy zainstalować w telefonie aplikację mObywatel?

Jazda bez prawa jazdy i aplikacji jest dopuszczalna. Nie ma bowiem potrzeby instalacji aplikacji do prawa jazdy, choć ministerstwo zachęca do pobrania apki mObywatel na swój telefon. Zwłaszcza że jako użytkownicy aplikacji mObywatel w usłudze mPrawo Jazdy sprawdzimy również swój licznik punktów karnych.

Jak podczas kontroli drogowej policja sprawdzi nasze uprawnienia do kierowania pojazdami?

Jeśli zostaniemy zatrzymani przez policję do kontroli drogowej, funkcjonariusze nasze uprawnienia sprawdzą w Centralnej Ewidencji Kierowców. W CEK znajdują się też informacje o zatrzymanych uprawnieniach.

Potrzebny jest dokument tożsamości. Jednak w przypadku braku dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu, tożsamość może być sprawdzona w systemie. Problemy mogą się pojawić, kiedy system nie działa. Dlatego warto zawsze mieć przy sobie dowód osobisty. Jeśli nawet nie w tradycyjnej formie to w wersji elektronicznej jako użytkownicy aplikacji mObywatel przez  usługę mDokumenty. Dostępna jest tam usługa mTożsamość (dane z dowodów osobistych z numerem PESEL i zdjęciem).

Jakie dane znajdziemy w usłudze mPrawo Jazdy w smartfonie?

Usługa mPrawo Jazdy zawiera w sobie wszystkie dane, które znajdują się w tradycyjnym dokumencie, choć mogą one się od siebie nieco różnić. Między innymi zdjęcie w usłudze pobierane jest z mTożsamości, a więc cyfrowego dowodu osobistego. Poza tym cyfrowy dokument nie zawiera ukośników. Znajdują się tam natomiast kody ograniczeń i dodatkowe uprawnienia, ale bez informacji dodatkowych widocznych na klasycznym dokumencie.

Jak możemy sprawdzić swoje dane w bazie Centralnej Ewidencji Kierowców?

Wystarczy, że skorzystamy z usługi “Sprawdź uprawnienia kierowcy” w serwisie Mój GOV. Musimy tam podać imię, nazwisko oraz serię i numer blankietu z prawa jazdy. Wyświetli się nam typ dokumentu, seria i numer, data ważności oraz status prawa jazdy. Poza tym ujrzymy rodzaj uprawnienia, kategorię i datę jej ważności.

Niestety, może zdarzyć się, że przez ludzki błąd naszych danych nie ma w systemie. Wówczas należy wysłać maila do Centralnego Ośrodka Informatyki (mpj.sd@coi.gov.pl). Możemy też skorzystać z formularza. Jeszcze szybciej rozbieżności zgłosimy przez aplikację mObywatel.

Skąd pobrać usługę mObywatel Prawo Jazdy?

Żeby korzystać z usługi mObywatel Prawo Jazdy, musimy pobrać aplikację mObywatel. Najnowszą wersję aplikacji znajdziemy w sklepach App Store oraz Google Play. Najpierw aktywujemy usługę mTożsamość, która jest obowiązkowa dla cyfrowego prawa jazdy. Kolejny krok to aktywacja usługi mPrawo Jazdy.

Aplikacja mobilna mObywatel jest bezpłatna. Płacimy wyłącznie za ewentualne korzystanie z Internetu podczas pobierania danych. Oczywiście wszystkie dane są bezpieczne, będąc szyfrowanymi i podpisanymi certyfikatem potwierdzającym ich autentyczność. Certyfikat przypisany wyłącznie do nas otrzymujemy przy aktywacji aplikacji. Dane są bezpieczne nawet po zgubieniu telefonu. Są bowiem dodatkowo chronione blokadą smartfona oraz hasłem wybranym przy aktywacji apki.

Czym jest weryfikacja kryptograficzna mPrawa Jazdy w telefonie?

Weryfikacja kryptograficzna przydaje się, kiedy osoba weryfikująca sprawdza integralność i pochodzenie danych, a także ważność certyfikatu przez aplikację mWeryfikator. W takiej sytuacji należy zeskanować takiej osobie kod QR.

Czy po 5 grudnia nie musimy wyrabiać papierowego prawa jazdy?

Wersja elektroniczna nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. Musimy mieć więc klasyczny dokument uprawniający do kierowania pojazdami, aby korzystać z jego wersji elektronicznej, czyli mPrawa Jazdy. Nie ma więc obowiązku wożenia ze sobą prawo jazdy, jednak dokument ten nadal jest niezbędny do prowadzenia pojazdów.

Czy możemy korzystać z usługi mObywatel Prawo Jazdy w smartfonie za granicą?

Nie, to niemożliwe. Usługa mPrawo Jazdy jest dostępna tylko w naszym kraju. Dotyczy to zresztą również innych usług, jakie znajdziemy w aplikacji mObywatel, czyli np. mTożsamość czy mPojazd. Ta ostatnia zawiera wykaz danych z dowodu rejestracyjnego widniejące w państwowych rejestrach, polisy OC i karty pojazdu. Znajdziemy tam m.in. markę i model auta, rok jego produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN czy termin badania technicznego.

Odpowiedzieliśmy na pytanie, jak dodać prawo jazdy do smartfona i wyjaśniliśmy, że jazda bez prawa jazdy jest w końcu legalna, bez zagrożenia ukarania mandatem karnym w wysokości 50 zł. Co więcej, nie musimy być nawet użytkownikami aplikacji mObywatel, choć warto zainteresować się tą apką. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania związane z aplikacją mObywatel i jej usługami (w tym mPrawo Jazdy czy mPojazd), zadawajcie je w komentarzach.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: