Aplikacje przydatne dla kierowcy, czyli najlepsze “apki” w podróży

aplikacje przydatne dla kierowcy

Jeśli wierzyć różnym statystykom w Polsce nawet 66. proc społeczeństwa korzysta ze smartfonów. W takiej sytuacji mają oni też dostęp do tysięcy aplikacji, wśród których są też te przeznaczone dla zmotoryzowanych. Oto aplikacje przydatne dla kierowcy, o których powinien pomyśleć każdy, kto wybiera się w dłuższą podróż.

Nawigacja

* Mapy Google

Z pewnością kierowcy przyda się nawigacja. Ta darmowa oferowana jest między innymi przez giganta z Kalifornii w postaci aplikacji Mapy Google. Pozwala ona planować trasę, uwzględniając informacje o ruchu drogowym, które pochodzą od użytkowników. Najlepsze trasy oznaczane są tu na niebiesko. Poza tym przy ewentualnych zdarzeniach drogowych np. korkach czy wypadkach aplikacja zmienia optymalną trasę. Korzystanie z informacji podawanych przez innych użytkowników możliwe jest jednak tylko przy stałym połączeniu z siecią. Mimo wszystko z aplikacji dostępnej na smartfony z systemami Android oraz iOS korzystać można także offline. Wcześniej interesujący fragment trasy trzeba jednak zapisać na telefonie.

* NaviExpert

NaviExpert to aplikacja, która pozwala na wyznaczanie trasy na bazie informacji o prędkościach innych użytkowników. Nawigacja ostrzega też przed sytuacjami na drodze oraz przy wypadkach czy korkach wyznacza trasę alternatywną. Poza tym informuje też użytkownika o fotoradarach czy kontrolach drogowych. Jakby tego było mało, poinformuje o strefach płatnego parkowania, jak i udostępnia możliwość płacenia za postój z poziomu aplikacji. Jej jedyny minus to fakt, że nawigacja NaviExpert dostępna na telefony z systemami Android, iOS oraz Windows Phone jest płatna.

Natomiast w artykule pt. Nawigacja GPS czy smartfon — co w podróży sprawdzi się lepiej? dokonaliśmy porównania nawigacji mobilnych w smartfonach i klasycznych GPS-ów.

Informacje o fotoradarach i zagrożeniach

* Yanosik

Kolejne aplikacje przydatne dla kierowcy to te, które potrafią ostrzegać o zagrożeniach na drodze, jak i wszelkich kontrolach prędkości. Najpopularniejszą jest dobrze znany wielu kierowcom Yanosik, z którego miesięcznie korzysta nawet ponad 1,5 mln użytkowników. Yanosik ostrzega o fotoradarach, kontrolach prędkości, zagrożeniach czy nieoznakowanych patrolach drogowych. Poza tym ma on funkcję wideorejestratora czy asystenta parkingowego informując o strefie płatnego parkowania z możliwością zapłaty z poziomu telefonu. Inne informacje podawane przez tę aplikację na telefony z systemami Android, iOS, Windows Phone to opinie o restauracjach czy też stacje paliw włącznie z cenami.

* Rysiek

Inną aplikacją tego typu jest Rysiek. Również i w tym przypadku informacje o zagrożeniach drogowych są dodawane przez kierowców. Dostępne tu informacje to te dotyczące kontroli prędkości, fotoradarów, wypadków, remontów i blokad dróg czy nawet złych warunków pogodowych. Aplikacja pozwala też odwzorować dokładny przebieg trasy oraz wykonać nagranie wideorejestratorem. Ta darmowa apka dostępna jest na systemy Android, iOS i Windows Phone.

Szukanie miejsc parkingowych

* FindPark

Aplikacje przydatne dla kierowcy w odniesieniu do szukania miejsc parkingowych to m.in. FindPark. Darmowa aplikacja dostępna na Androidy podpowiada, gdzie w pobliżu podróży znajduje się parking i ile taka usługa kosztuje. Poza ceną i lokalizacją kierowca dowie się o godzinach otwarcia parkingu, jego pojemności czy poziomie ochrony.

* Parkopedia

Parkopedia jest aplikacją zawierającą w sobie bazę parkingów z 75 krajów. Parking pozwala ona znaleźć na podstawie wskazań GPS-u. Informacje przez nią podawane to te sprowadzające się m.in. do liczby miejsc parkingowych, cen czy nawet opinii innych użytkowników. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS.

Płatności mobilne

* SkyCash

Które aplikacje przydatne dla kierowcy pozwolą wykonywać płatności mobilne? Tutaj sprawdzić warto przede wszystkim aplikację Skycash. Z usługą mobiParking pozwala ona płacić za parking w przeszło 50 miastach w całej Polsce. Warto pamiętać, aby przed skorzystaniem z usługi oznaczyć auto bezpłatnym identyfikatorem. Otrzymać można go w biurze Strefy Płatnego Parkowania lub pobrać ze strony SkyCash i wydrukować. Poza tym aplikacja Skycash pozwala zapłacić za bilety kolejowe, komunikacji miejskiej, rachunki czy przelewać środki na numer telefonu. Dla uzupełnienia dodajmy, że aplikacja dostępna jest na smartfony z systemami Android, iOS i Windows Phone.

* moBilet

Płacić za parking bezpośrednio z poziomu urządzenia mobilnego pozwala też aplikacja moBilet. W każdej chwili można też zdalnie przedłużyć ważność takiego e-biletu. Płatność odbywa się tu z konta przedpłaconego tylko za czas wykorzystany na postój. Aplikacja umożliwia też kupowanie elektronicznych biletów na przejazdy środkami komunikacji. Poza powszechnymi systemami aplikację pobrać można też na BlackBerry.

Wypadek

* Na wypadek

W przypadku stłuczki kierowcy pomoże aplikacja Na wypadek, która prowadzi krok po kroku po tym, jak zachować się wówczas zachować. Poza tym pozwala sprawdzić, czy inni uczestnicy zdarzenia mają ważne badanie techniczne oraz wykupioną polisę OC i AC. Aplikacja dostępna jest na systemy Android i iOS.

Pierwsza pomoc

* Ratuj Życie

Aplikacje przydatne dla kierowcy to również te, które dotyczą udzielania pierwszej pomocy. Jedną z nich dostępną na systemy iOS oraz Android jest aplikacja Ratuj Życie. Podpowiada ona jak udzielić pierwszej pomocy poprzez zdjęcia oraz informacje w formie tekstu i komunikatów głosowych. Wyposażono ją w cztery tryby, pośród których najważniejsze są zdarzenie i trening. Pierwszy prowadzi krok po kroku kierowcę przy udzielaniu pomocy. Drugi pozwala przyswoić wiedzę na temat wykonywanych podczas udzielania pomocy czynności.

* Pierwsza Pomoc

Podobnie działa aplikacja Pierwsza Pomoc. W tym przypadku apka pozwala określić kategorię urazu oraz daje możliwość personalizacji, podając dane personalne wraz ze zdjęciem, grupą krwi, danymi lekarza rodzinnego, przyjmowanymi lekami czy alergiami. Poza tym zawiera ona w sobie poradnik medycyny tropikalnej, który jest bezcenny podczas wyjazdu do Afryki czy Azji. Jednym przyciskiem pozwala też połączyć się ze służbami ratowniczymi. Aplikacja dostępna jest na systemy Android, iOS i Windows Phone.

Koszty eksploatacji

* Fuelio

Chcąc mieć przydatne aplikacje dla kierowcy, które pozwalają na śledzenie kosztów eksploatacji, pobrać należy Fuelio. Aplikacja pozwala śledzić tankowania, wydatki na paliwo czy przejechany dystans. Dzięki aplikacji kierowca sprawdzi też ceny paliwa na stacjach benzynowych.

Przepisy drogowe

* Przepisy drogowe

Wszystkim kierowcom przepisy powinny być dobrze znane. Warto mieć jednak przy sobie Kodeks Drogowy czy aktualny taryfikator mandatów. Taką możliwość daje aplikacja Przepisy drogowe dostępna na urządzenia z systemami Android i iOS. Aplikacja zawiera w sobie również symbole czy grupy znaków i wiele innych informacji, które są przydatne kierowcy w odniesieniu do przepisów o ruchu drogowym.

Nie są to oczywiście wszystkie aplikacje przydatne dla kierowcy. Mimo wszystko duża ich część jest funkcjonalna i praktyczna, sprawdzając się przede wszystkim podczas dłuższych podróży, np. podczas wakacji. Warto je sobie zainstalować i z nich korzystać. Wypróbować można je już dziś lub podczas nadchodzących wczasów. Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem pt. Najczęstsze awarie samochodowe podczas upałów, gdzie odnieśliśmy się do usterek, które mogą być spowodowane wysokimi temperaturami.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. Od siebie polecam Drivertic, czyli elektroniczna książka serwisowa dla pojazdu. Można tam notować przeglądy, kontrole SKP, czy ubezpieczenia. Jak ktoś lubi pilnować portfela to fajną opcją jest zakładka wydatki. Sami dobieramy kategorie wydatku, a potem na wykresie wydać ile wydaliśmy w danym okresie na co. Przydatną sprawą jest również wydruk do PDF czy kopia danych jakbyśmy zmieniali telefon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Nowoczesne nawigacje mobilne - sprawdzamy nowości

Nowoczesne nawigacje mobilne – sprawdzamy nowości

Korzystanie z tradycyjnych map podczas jazdy samochodem odeszło do lamusa. Kierowcy preferują wygodniejsze rozwiązanie w postaci nawigacji. Nawigacja za pomocą sygnałów dźwiękowych informuje użytkownika, w jakim kierunku powinien jechać. Dodatkowo dzięki niej uzyskuje się informacje o długości trasy, przewidywanym czasie jej pokonanie, a nawet o bieżących utrudnieniach na poszczególnych odcinkach. Co więcej, nawigację można uruchomić na własnym smartfonie lub tablecie.

recenzja Yanosik GTR

Yanosik S-clusive GTR – przydatny czy nie?

Yanosik to swoisty komunikator drogowy posiadający społeczność ponad 1,5 mln kierowców miesięcznie. Z urządzeniem Yanosik s-clusive GTR dostajesz informację o każdej nieoczekiwanej sytuacji na trasie: kontroli, pracach drogowych, wypadkach. To nieodłączne urządzenie każdego kierowcy.

test yanosik xs

Yanosik XS – tak mały, a tak wiele potrafi!

Yanosik XS to rozwiązanie dla kierowców spędzających zdecydowanie dużo czasu za kółkiem. Chcesz być zawsze na bieżąco z utrudnieniami na drodze, kontrolą drogową czy też poinformować pozostałych kierowców o utrudnieniach? Z Yanosik XS zrobisz to bez problemu!