Najczęstsze awarie samochodowe podczas upałów

najczęstsze awarie samochodowe podczas upałów

Skoro lato w pełni warto przyjrzeć się swoim samochodom. Większość zwraca tutaj uwagę na klimatyzację, co oczywiście nie dziwi. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że podczas upałów korzystamy z niej regularnie. W tym wpisie przyjrzyjmy się jednak samochodom z drugiej strony, a w zasadzi ich awaryjności. Wysokie temperatury powietrza to także spore zagrożenie dla naszych aut, z czego wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy. Wymieńmy więc najczęstsze awarie samochodowe podczas upałów.

Przegrzanie silnika

W pierwszej kolejności odnieśmy się do przegrzania silnika. Ta awaria to przy wysokich temperaturach nic dziwnego. Nie trudno o nią zwłaszcza w mieście, jeśli często jeździmy na wysokich obrotach bądź stoimy w korku. Temperatura płynu chłodniczego może wówczas sięgać nawet 100°C. Kiedy przekroczy tę wartość, jest groźnie. Przy zbyt wysokiej temperaturze najbardziej narażone na zniszczenie są pierścienie, tłoki oraz głowica. Jak należy postępować w takiej sytuacji?

Przede wszystkim należy zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu, nie wyłączając przy tym silnika. Następnie otwieramy maskę, co trzeba zrobić z wielką ostrożnością w związku z możliwym wybuchem pary oraz ustawiamy ogrzewanie z maksymalnym nawiewem. Pozostaje nam poczekać, aż temperatura spadnie. Po tym zabiegu można już wyłączyć silnik i przez kilka minut studzić go jeszcze przy otwartej masce.

Zauważmy tu, że w starszych modelach samochodów o przegrzaniu silnika informuje wskazówka, która na wskaźniku temperatury wchodzi na pole czerwone. W nowych samochodach wartości te zobaczymy na kokpicie.

Ryzykiem jest również kontynuowanie jazdy po takiej awarii. Okazać się bowiem może, że niektóre elementy silnika zostały już uszkodzone. Lepiej więc wezwać pomoc i auto odholować do mechanika.

Zniszczenie opony

Na znacznie szybsze zużywanie latem narażone są także opony naszego pojazdu, które nie są przystosowane do tak wysokich temperatur asfaltu. Dlatego też szybciej miękną i łatwo się odkształcają. Poza tym nie bez powodu to właśnie latem dochodzi najczęściej do pękania gumy w aucie. O tym, jak zachować się przy pęknięciu opony oraz co zrobić, aby takich sytuacji unikać, pisaliśmy TUTAJ.

Ważne jest przede wszystkim odpowiednie ciśnienie, które należy kontrolować regularnie. Ponadto przy okazji przyjrzeć się można również wysokości bieżnika. Zbyt małe ciśnienie sprawia bowiem, że opony takie nie pracują równomiernie. Ponadto to właśnie niski jego poziom jest najczęstszym powodem rozerwania samych opon.

Rozładowanie akumulatora

Większość nie ma wątpliwości, że akumulatorom w naszych autach najbardziej zagrażają temperatury ekstremalnie niskie, które przyczyniają się do ich rozładowania. To wszystko prawda, ale podobnie jest latem. Zwłaszcza wtedy, kiedy przez dłuższy czas samochód stoi nieużywany, co może mieć miejsce na przykład podczas wyjazdu na wakacje.

Dodatkowo przy wyższych temperaturach akumulator szybciej się zużywa, a znajdujące się w nim elektrolity ulegają wyparowaniu. To z kolei skutkuje większym stężeniem żrących substancji, które degradują takie baterie.

Czy są to najczęstsze awarie samochodowe podczas upałów? Wydaje się, że tak. Szczególnie uwagę zwrócić trzeba tutaj na przegrzanie silnika. Z tą awarią spotykamy się bowiem zdecydowanie najczęściej.

Poza tym często problem tkwi w samym kierowcy. Wielu latem jeździ zbyt szybko, uważając, że warunki do jazdy są wyśmienite, co może okazać się mylne. Naszą koncentrację jako kierowców osłabiać mogą również wysokie temperatury w kabinie. Według specjalistów przebywanie w takich warunkach porównywalne jest to do stanu przy obecności 0,5 promila alkoholu we krwi. Warto więc zadbać o sprawny układ klimatyzacji. Tak samo, jak o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz