Mandaty wycofane z taryfikatora w 2022 roku

Udostępnij
Wasza ocena
Mandaty wycofane z taryfikatora w 2022 roku
Z dniem 1 stycznia 2022 roku w życie wszedł nowy taryfikator mandatów. Nowelizacja prawa wprowadziła ich nowe stawki i ogromne podwyżki. Jednak w nowym kodeksie brakuje też kar za niektóre wykroczenia w stosunku do tego, co zawierał on w sobie przed zmianami. Sprawdzamy mandaty wycofane z taryfikatora z początkiem 2022 roku. Jeżeli jako kierowcy popełnimy któreś z tych wykroczeń, otrzymamy mandat w wysokości, o jakiej zdecyduje policjant. Jest on wyłącznie ograniczony górną granicą grzywny.

W artykule przeczytasz

Nowy taryfikator i mocna podwyżka mandatów

Zanim przedstawimy mandaty wycofane z taryfikatora dla kierowców, najpierw odnieśmy się do wysokości kar za przewinienia drogowe. Trzeba przyznać, że nowe stawki obowiązujące od stycznia 2022 roku są bardzo wysokie. Przede wszystkim mocno wzrosły mandaty za przekroczenie prędkości przez kierowców. Surowo karane jest też złamanie przepisów wobec pieszych (np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa na pasach).

Przeczytaj też: “Nowy taryfikator mandatów 2022. Mandaty mocno w górę!

Zmieniła się też górna granica mandatów wystawianych przez funkcjonariuszy. Wcześniej maksymalny mandat sięgał 500 złotych, obecnie jest to nawet 5000 zł. Z kolei z 5000 złotych do 30 000 złotych wzrosła możliwa najwyższa grzywna nakładana przez sąd.

Okazuje się także, że mandaty wycofane z taryfikatora wraz z nowelizacją prawa. Oznacza to, że o karach za wybrane rodzaje wykroczeń będą decydować policjanci. Wysokość kar i stawki mandatów za złamanie przepisów będą wówczas bardzo różne.

Raz za wykroczenia usunięte z kodeksu mandat może wynieść 20 złotych, innym – kosztować nas kilka tysięcy złotych. Policjant może kierować się górnym ograniczeniem dla danego wykroczenia, ale też statusem majątkowym sprawcy, czy stopniem spowodowanego zagrożenia. Oczywiście pozostaje liczyć na to, że policjanci będą kierować się zdrowym rozsądkiem i właściwie ocenią przewinienie, nakładając karę adekwatną do przekroczenia przepisów.

Mandaty wycofane z taryfikatora (dawniej w wysokości od 20 do 500 złotych):

 • nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu w sytuacji równorzędnej, na skrzyżowaniu oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu oraz w razie przecinania się poza skrzyżowaniem kierunków ruchu lub torów jazdy pojazdów, które poruszają się po tej samej drodze;
 • przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu przez ładunek przewożony na pojeździe;
 • umieszczenie na pojeździe ładunku, który narusza stateczność lub utrudnia prowadzenie pojazdu;
 • brak właściwego zabezpieczenia ładunku umieszczonego na pojeździe;
 • przewożenie bez zabezpieczenia ładunku o odrażającym wyglądzie lub wydzielającego nieprzyjemną woń;
 • przejazd bez zezwolenia pojazdu przewożącego ładunek powodujący przekroczenie określonych gabarytów;
 • przejazd bez zezwolenia zespołu pojazdów o liczbie lub długości większej niż dopuszczalna.

Mandaty wycofane z taryfikatora (dawniej w wysokości od 50 do 200 złotych):

 • poruszanie się z prędkością utrudniającą ruch innym;
 • utrudnianie ruchu podczas cofania.

Mandaty wycofane z taryfikatora (dawniej w wysokości od 100 do 300 złotych):

 • hamowanie w sposób stwarzający zagrożenie lub utrudnienie bezpieczeństwa ruchu.

Mandaty wycofane z taryfikatora (dawniej 200 złotych):

 • uniemożliwienie włączenia się do ruchu autobusowi lub trolejbusowi, który sygnalizuje zamiar zmiany pasa ruchu, a także wyjechania na drogę z zatoczki przy przystanku na terenie zabudowanym.

Mandaty wycofane z taryfikatora (dawniej 250 złotych):

 • nieustąpienie miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu;
 • naruszenie przez kierującego obowiązku upewnienia się przed wyprzedzaniem, czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudniania ruchu, a pojazd za nim nie rozpoczął tego manewru.

Oprócz tego w taryfikatorze nie ma mandatu za brak badania technicznego. Nie jest to jednak jeden z mandatów wycofanych z taryfikatora, ponieważ ich lista nie zawierała go również wcześniej. Oczywiście poruszanie bez ważnego badania także jest karane.

Podwyżka mandatów sprawiła, że ten może wynieść nawet 3000 złotych. Oczywiście, jeżeli spóźniliśmy się z badaniem kilka dni, bo zwyczajnie nim zapomnieliśmy, ale nasz pojazd jest w dobrym stanie technicznym, nie powinniśmy otrzymać tak wysokiej kary. Szerzej piszemy o tym w artykule “Jaki mandat za brak przeglądu w 2022 roku?“.

Jak widzimy, mandaty wycofane z taryfikatora są dość liczne. W każdej takiej sytuacji to policjant będzie decydował, w jakim stopniu złamaliśmy przepisy i jak wielkie zagrożenie stworzyliśmy na drodze. Następnie ukarze nas mandatem w wysokości, na jaką pozwala mu prawo, ale też w zależności od tego, jak sam oceni popełnione wykroczenie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.