Taryfikator mandatów dla rowerzystów od 2022 roku

Udostępnij
Wasza ocena
Taryfikator mandatów dla rowerzystów 2022
Z początkiem 2022 roku w życie weszła znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym. Co jest zrozumiałe, wiele miejsca poświęcono znaczącej podwyżce mandatów za przewinienia popełnione przez zmotoryzowanych. Jednak znacząco zmienił się także taryfikator mandatów dla rowerzystów. Jak się okazuje, również kary dla cyklistów w pewnych sytuacjach wynoszą nawet 2500 złotych. Sprawdzamy, jak wysokie są mandaty dla rowerzystów od 2022 roku.

W artykule przeczytasz

Nowy taryfikator mandatów dla rowerzystów za jazdę po alkoholu

Jako że ceny na stacjach paliw są naprawdę wysokie, a w centrach miast będą powstawać strefy czystego ruchu, być może wkrótce przynajmniej część zmotoryzowanych w określonych sytuacjach porzuci swoje auta na rzecz rowerów. Skoro tak, warto wiedzieć, jak wygląda aktualny taryfikator mandatów dla rowerzystów. Szczególnie że kary za łamanie przepisów mogą być bardzo dotkliwe.

Przeczytaj też: “Nowy taryfikator mandatów 2022. Mandaty mocno w górę!

Najwyższe mandaty dla rowerzystów dotyczą jazdy po alkoholu lub innego podobnie działającego środka. Przypomnijmy, że dotychczas wynosiły one odpowiednio od 300 do 500 (stan po użyciu alkoholu; od 0,2 do 0,5 promila alkoholu) i 500 złotych (stan nietrzeźwości; powyżej 0,5 promila alkoholu).

Nowy taryfikator mandatów dla rowerzystów przewiduje znacznie wyższe kary za złamanie prawa w tym obszarze, tj.:

 • jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu – mandat w wysokości 1000 zł;
 • jazda rowerem w stanie nietrzeźwości – mandat w wysokości 2500 zł.

Mandaty dla cyklistów za zły stan techniczny roweru

Rower na swoim wyposażeniu powinien mieć m.in.:

 • skutecznie działający hamulec;
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy;
 • światło z przodu: minimum jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
 • światła z tyłu: przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe (kształt inny niż trójkąt) oraz minimum jedno czerwone światło pozycyjne.

Policjanci zwykle sprawdzają oświetlenie roweru. Mandat, jaki grozi nam w tym przypadku, wynosi:

 • 50-200 złotych – korzystanie z niewłaściwie wyposażonego roweru;
 • 500 złotych – niezachowanie należytej ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Warto w tym miejscu zauważyć, że rowerzysta nie może zostać ukarany za brak kasku. Nie ma przepisów, wedle których jest to obowiązkowy element wyposażenia. Oczywiście mimo to zalecamy korzystać z kasków, które mogą być bezcenne w zakresie ochrony zdrowia i życia podczas upadku lub kolizji z samochodem.

Taryfikator mandatów dla rowerzystów za jazdę po chodniku

Ustawa Prawo o ruchu drogowym pod pewnymi warunkami dopuszcza jazdę rowerzystów po chodniku. Jest to możliwe, jeżeli:

 • rowerzysta ma pod opieką cyklistę w wieku do 10 lat;
 • nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a po drodze mogą poruszać się pojazdy z prędkością powyżej 50 km/h;
 • panują złe warunki atmosferyczne (m.in. opady deszczu i śniegu, silny wiatr) i jazda po ulicy zagrażałaby bezpieczeństwu.

W innym wypadku mandat za jazdę rowerem po chodniku może wynieść:

 • 50-100 złotych – za jazdę rowerem po chodniku;
 • 200 złotych – naruszenie przepisów o korzystaniu z chodnika;
 • 300 złotych – zbyt szybka jazda po chodniku (rowerzysta musi utrzymywać prędkość zbliżoną do prędkości idącego pieszego);
 • 300 złotych – nieustąpienie pierwszeństwa lub utrudnianie ruchu pieszemu.

Mandaty dla rowerzystów w 2022 roku za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym mocno zaostrzyła mandaty wobec pieszych. Dotyczy to nie tylko zmotoryzowanych, ale także rowerzystów. W tym przypadku mandaty są następującej wysokości:

 • 50-100 złotych – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania;
 • 50-100 złotych – jazda po przejściu dla pieszych;
 • 50-200 złotych – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas włączania się do ruchu;
 • 50-300 złotych – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik;
 • 50-500 złotych – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na pasy;
 • 50-500 złotych – niezatrzymanie się w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej;
 • 50-500 złotych – wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub przed nim;
 • 50-500 złotych – omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Taryfikator mandatów dla rowerzystów 2022. Stawki mandatów za inne wykroczenia cyklistów:

 • 50 złotych – przewożenie dziecka do lat 7 bez fotelika;
 • 50 złotych – jazda bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką oraz trzymania nóg na pedałach;
 • 100 złotych – przejazd na czerwonym świetle;
 • 100 złotych – czepianie się innych pojazdów;
 • 100 złotych – brak korzystania z pasa ruchu lub drogi dla rowerów (jeżeli taka droga jest wyznaczona dla kierunku, w którym porusza się rowerzysta);
 • 100 złotych – naruszenie obowiązku jazdy poboczem, jeżeli nadaje się ono do jazdy;
 • 200 złotych – utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem, który jedzie po jezdni obok innego rowerzysty;
 • 200 złotych – jazda bez karty rowerowej (karta rowerowa jest wymagana u osób w wieku od 10 do 18 lat; zwykle zamiast mandatu jest tylko pouczenie);
 • 250 złotych – jazda rowerem po autostradach i drogach ekspresowych;
 • 500 złotych – korzystanie z telefonu podczas jazdy;
 • 500 złotych – przewożenie pasażera będącego pod wpływem alkoholu;
 • 1000 złotych – wyprzedzanie z niewłaściwej strony;
 • 2000 złotych – wjazd na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub przy włączonej sygnalizacji świetlnej;

Podsumowując, aktualny taryfikator mandatów dla rowerzystów jest znacznie surowszy niż przed aktualizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przede wszystkim surowo karana jest jazda po alkoholu. Oprócz tego należy uważać, aby nie popełnić wykroczenia względem pieszych.

Oczywiście nie oznacza to, że należy rezygnować z jednośladów, szczególnie w okresie dobrej pogody. Ważne natomiast, aby jeździć zgodnie z prawem i pamiętać o dobrych praktykach (m.in. sygnalizowanie manewrów ręką, trzymanie się prawej krawędzi jezdni, poruszanie się za innym rowerzystą, nietrzymanie telefonu w dłoni). Jeżeli będziemy przestrzegać przepisów prawa drogowego, nie tylko nie narażamy się na mandat, ale też zwiększamy bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 9 Średnio: 4.7]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

3 odpowiedzi

 1. Kiedy mandaty z punktami karnymi dla rowerzystów i e-hulajnogowców posiadających Prawo Jazdy? Jazda na rowerze też musi skutkować konsekwencjami za wykroczenia . Często jeżdżą pod wpływem alkoholu

 2. Te wszystkie mandaty a w szczególności jazda po chodniku to jest głupota totalna. Rozumiem tylko mandaty za jazdę pod wpływem ale cała ta reszta to nic innego jak żerowanie na prostych ludziach a nie żadne dbanie o bezpieczeństwo.

  1. ojjj tak … niech dalej bezkarnie wbijają sie pod koła i rozjeżdzają pieszych. Przecież to wszystko takie mało ważne. Prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.