Czym jest i kto może skorzystać z programu Mój elektryk?
Rządowy program Mój elektryk powstał, aby za pomocą ułatwionego dostępu do samochodów zeroemisyjnych zmniejszyć emisję szkodliwych substancji generowanych przez auta spalinowe w naszym kraju. Dzięki temu wedle założeń ma zostać poprawiona między innymi jakość powietrza w Polsce. Osobami, które mogą skorzystać z dofinansowania na zakup samochodu elektrycznego w ramach tego programu, są natomiast osoby fizyczne, w tym także przedsiębiorcy oraz rolnicy indywidualni, a także instytucje, takie jak organizacje religijne.
O dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego można się ubiegać wyłącznie jeden raz, a otrzymana w ramach niego kwota wsparcie jest bezzwrotna, po spełnieniu wszelkich warunków programu, z czego najważniejszymi z nich są trzy opisane przez nas poniżej.
Samochodu elektrycznego zakupionego z dofinansowaniem nie sprzedaż przez 2 lata
Korzystając z programu Mój elektryk należy się przede wszystkim liczyć z tym, że zakupiony przy pomocy środków z dofinansowania samochód elektryczny mieszczący się w limicie ceny wynoszącej 225 000 złotych nie będzie mógł zostać sprzedany przez co najmniej 2 lat. Czyli przez czas trwałości przedsięwzięcia. Ponadto przez ten okres samochód musi być stale zarejestrowany na terenie naszego kraju, a jego właścicielem musi być beneficjent programu.
Samochód elektryczny musi posiadać ubezpieczenie OC i AC
Kolejnym warunkiem, jaki stawia przed swoimi beneficjentami program Mój elektryk jest dopełnienie obowiązku związanego z ubezpieczeniem pojazdu. Przy czym wykupione ubezpieczenie samochodu elektrycznego musi obejmować nie tylko obowiązkową polisę OC, ale także AC od uszkodzeń, zniszczeń, kolizji, zdarzeń losowych, a także kradzieży. Dlatego też wybierając je najlepiej posłużyć się porównywarką ubezpieczeń, jaką można znaleźć na stronie https://optimalenergy.pl dzięki której można znaleźć niedrogie ubezpieczenie OC i AC samochodu elektrycznego spełniające warunki programu.
Co więcej, obie te polisy powinny posiadać cesje praw z nich na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez okres 2 lat w ramach zabezpieczenia zwrotu dotacji.
Samochód elektryczny musi być odpowiednio oznakowany
Brak możliwości sprzedania samochodu elektrycznego przez 2 lata obowiązkowe scedowane na NFOŚiGW ubezpieczenie OC i AC to jednak nie wszystko. Dodatkowo zakupiony przy pomocy środków z programu Mój elektryk pojazd musi być bowiem także odpowiednio oznakowany przez co najmniej 2 lata za pomocą naklejki zgodnej z odpowiednim wzorem, którą należy wydrukować i umieścić na aucie na własny koszt oraz dbać o jej czytelność.
Jeśli chodzi o samo umiejscowienie oznakowania pojazdu elektrycznego, kierowcy mają do wyboru takie miejsca jak:
- tył pojazdu obok tablicy rejestracyjnej na jej wysokości,
- tył pojazdu nad tablicą rejestracyjną,
- górną część przednich bocznych drzwi z dowolnej strony,
- przednie nadkole po dowolnej stronie w górnej jego części.
Czyli wszędzie tam, gdzie będzie ono dobrze widoczne i czytelne dla innych osób.
Podsumowując program Mój elektryk pozwala zaoszczędzić na zakupie samochodu elektrycznego kilkadziesiąt tysięcy złotych, nakłada on jednak także na jego beneficjentów pewne obowiązki, które w razie niedopełnienia choć jednego z nich mogą skutkować koniecznością zwrócenia otrzymanego dofinansowania. Zwrotu dofinansowania NFOŚiGW może także zażądać w przypadku trwałej utraty pojazdu lub jego uszkodzenia w stopniu, jaki sprawia, że jego naprawa staje się nieopłacalna.
Artykuł sponsorowany