Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu wejdzie w życie!

Udostępnij
Wasza ocena
Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu
Sejm odrzucił poprawki Senatu zmieniające Kodeks karny, również w obszarze prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu. Wiemy już, że konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu stanie się faktem. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach kierowcy stracą samochody, jeżeli będą wsiadać za kółko po alkoholu, co grozi, jeżeli jest to pojazd służbowy oraz kiedy przepisy wejdą w życie. Faktem jest, że nie każdy pijany kierowca straci swoje auto, ale przepisy wiele zmieniają w obszarze prowadzania auta po alkoholu.

W artykule przeczytasz

Utrata samochodu dla pijanych kierowców przegłosowana przez Sejm

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu została przegłosowana przez Sejm już w lipcu 2022 roku. Sam projekt do Sejmu trafił w lutym 2022 roku. Po przegłosowaniu przez posłów został on skierowany do Senatu. Tam senatorowie 4 sierpnia 2022 roku opowiedzieli się za odrzuceniem proponowanych zmian w całości. Ustawa wróciła więc do niższej izby parlamentu.

Ostatecznie konfiskata auta za jazdę po pijanemu została przegłosowana na zgromadzeniu Sejmu 16 listopada 2022 roku. W głosowaniu udział wzięło 445 posłów, z czego 229 było za odrzuceniem weta Senatu (206 – za poprawkami Senatu, 10 – wstrzymało się od głosu). Teraz nowelizacja Kodeksu karnego czeka już tylko na podpis prezydenta, co jest formalnością. Jest więc bardzo realne, że w życie wejdzie jeszcze przed końcem 2022 roku lub na początku 2023 roku.

Przeczytaj też: “Nowy taryfikator mandatów 2022. Mandaty mocno w górę!

W jakich sytuacjach nastąpi konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu?

Poniżej wskazujemy najważniejsze zmiany, jakie wprowadza nowelizacja przepisów:

 • zakaz prowadzenia pojazdów przynajmniej na okres 3 lat dla kierowców kierujących w stanie nietrzeźwości, którzy mają w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu;
 • utrata samochodu przez kierowców, którzy prowadzą pojazd i mają w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu;
 • utrata samochodu przez kierowców, którzy doprowadzą do wypadku i mają w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu;
 • zwiększenie maksymalnej kary nietrzeźwemu kierowcy do 16 lat pozbawienia wolności za spowodowanie ciężkiego wypadku, ciężkich obrażeń lub śmierci (obecnie do 12 lat więzienia).

 

Przeczytaj też: “Czym grozi jazda pod wpływem alkoholu w 2022 roku?

Co z konfiskatą aut za jazdę po pijanemu w przypadku pojazdów leasingowych i rozbitych?

Co jest oczywiste, auto nie będzie zabierane, jeżeli samochód jest leasingowany. To samo dotyczy zniszczenia pojazdu. W takiej sytuacji sprawca spłaci równowartość auta. Będzie to mieć miejsce w sytuacjach:

 • jeżeli orzeczenie konfiskaty pojazdu mechanicznego jest niemożliwe z uwagi na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie;
 • jeżeli orzeczenie konfiskaty pojazdu mechanicznego jest niemożliwe, ponieważ pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowił wyłącznej własności sprawcy.

 

Równowartość pojazdu jest ustalana na dwa sposoby, tj.:

 • przyjmuje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo;
 • w razie braku ubezpieczenia przyjmuje się średnią wartość rynkową pojazdu (uwzględnia się markę, model, rok produkcji, typ nadwozia, rodzaj napędu, silnik, przebieg).

 

Ustalanie wartości pojazdu będzie odbywać się bez udziału biegłych. Sąd wezwie biegłych, jeżeli samochód miał cechy szczególne i trudno ustalić jego wartość rynkową w inny sposób.

Przynajmniej 5000 złotych kary za jazdę pod wpływem alkoholu podczas wykonywania obowiązków służbowych

Jednocześnie w ustawie postanowiono chronić przedsiębiorców. Jeżeli ich pracownik dokonał przestępstwa i prowadził auto pod wpływem alkoholu i przy stężeniu, jakie podano wyżej, auto nie będzie odbierane. Co więcej, sprawca nie musi też spłacać równowartości takiego pojazdu. Można to zrozumieć, jeżeli zauważymy, że na przykład na spłatę wartości autobusu zwyczajnie byłoby go nie stać przez wiele lat. W takiej sytuacji sprawca przestępstwa będzie musiał zapłacić przynajmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Bezsprzecznie, należy surowo karać kierowców, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Z drugiej strony wydaje się, że przepisy są dalekie od idealnych. Trudno wyobrazić sobie, jak może to wyglądać w przypadku osób i całych rodzin, które mają jeden samochód i jest on im niezbędny do realizowania codziennych obowiązków. Oczywiście kierowcy, którzy nie jeżdżą po alkoholu, nie mają się czego obawiać.

Wielu ekspertów i zmotoryzowanych zauważa, że nie wiedzieć czemu, w ustawie nie poruszono przypadków pijanych rowerzystów. Tymczasem, jak wskazują statystyki policji, nawet 1/3 nietrzeźwych kierujących to właśnie rowerzyści.

Przeczytaj też: “Taryfikator mandatów dla rowerzystów od 2022 roku

Zaostrzenie kar prawa karnego wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia. Jednak artykuł, który mówi o konfiskacie pojazdu, zacznie obowiązywać po roku od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc od 13 grudnia 2023 roku.

FAQ – najczęstsze pytania o konfiskatę samochodu za jazdę po pijanemu w Polsce

W jakich sytuacjach miejsce będzie mieć konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu?

Pijani kierowcy stracą auto, jeżeli w ich organizmie będzie ponad 1,5 promila alkoholu (bez względu na sytuację) lub 0,5 promila alkoholu (jeżeli doprowadzą do wypadku). W przypadku zniszczenia pojazdu lub aut leasingowych zapłacą równowartość wartości ruchomości sprzed szkody.

Jaka kara za prowadzenie pod wpływem alkoholu pojazdu pracodawcy?

Jeżeli pijany kierowca prowadzi pojazd swojego pracodawcy, nie będzie on odbierany. Sprawca nie zapłaci też równowartości pojazdu. Natomiast zostanie obciążony grzywną w wysokości minimum 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Kiedy przepisy o przepadku auta za jazdę po pijanemu wejdą w życie?

Artykuł odnoszący się do konfiskaty pojazdu za jazdę po alkoholu wejdzie w życie 13 grudnia 2023 roku.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

4 odpowiedzi

 1. co zrobią z samochodami po konfiskacie za jazdę po pijanemu zniszcz a czy sprzedadzą aby łatać budżet Państwa to jest okradanie obywatela i grabież jego mienia przez rząd jest wystarczająca ilość innych kar to jest typowy przykład bezprawia i nieudolnego rządu Państwo nie przyjazne swoim obywatelom WSTYD I HAŃBA

   1. I jak to pomoze Twojemu kuzynowi? Moze poprostu kary powinny byc wyzsze. Obawiam sie, ze zacznie sie lapanka, i uruchomienie zasady ‘daj mi czlowieka (w tym wypadku auto’, a paragraf sam sie znajdzie, czyli prefabrykowanie pomiarow i dowodow.

 2. Halo, co się wściekacie, wystarczy przestrzegac przepisów i nie pić.. Ja nie piję i chcę aby nasze państwo wszelkimi mozliwymi sposobami wyeliminowało pijaków z dróg bo to MOJE zycie i bezpieczeństwo. Jak wam pijus zabije dziecko to może coś dotrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.