Volkswagen Golf R – sportowa wersja Golfa 8. generacji po liftingu

Udostępnij
Wasza ocena
Volkswagen Golf R
Volkswagen Golf R to specjalna, sportowa odmiana jednego z popularniejszych modeli w segmencie C. Wersji desygnowanej literą "R" doczekał się także najnowszy Golf – VW Golf 8. generacji po liftingu, który miał miejsce na początku 2024 roku. W kategorii seryjnie produkowanych Golfów jest to najszybsze auto z tej rodziny. Jak przystało na odmianę sportową, w porównaniu z klasycznymi egzemplarzami Golf R doczekał się również bardziej agresywnej stylizacji.

W artykule przeczytasz

Jak wygląda VW Golf R 8. generacji?

Bez wątpienia VW Golf to jedno z popularniejszych aut segmentu C, dostępne jako hatchback oraz kombi (VW Golf Variant), w obu przypadkach w wersji 5-drzwiowej. Teraz obie odmiany po modernizacji – hatchback i kombi – doczekały się sportowej wersji “R”. W przypadku odmiany kombi (Volkswagen Golf R Variant) producent podkreśla, że po złożeniu tylnej kanapy model oferuje aż 1642 litry pojemności w przestrzeni bagażowej.

Volkswagen Golf R charakteryzuje się przede wszystkim dużo agresywniejszym wyglądem (m.in. zderzaki, spojler). W przedniej części nadwozia w oczy rzucają się matrycowe reflektory IQ.Light, podświetlany znaczek oraz duże wloty powietrza w zderzaku. Z tyłu natomiast postawiono na nowe światła LED. Już w opcji VW Golf R otrzymać może specjalne 19-calowe kute alufelgi o wadze 8 kg. To obręcze o atrakcyjnej stylistyce, ale także praktyczne, gwarantujące lepsze chłodzenie hamulców.

VW Golf R jest też dostępny w wersji specjalnej Black Edition. W tej odmianie całe auto jest w kolorze czarnym. Dotyczy to nie tylko lakieru, ale także czarnych zacisków hamulcowych, 19-calowych felg ze stopów lekkich czy końcówek rur wydechowych. Ciemniejsza są także emblematy Volkswagena oraz wersji “R”. W związku z tym, że jest to bogatsza wersja, w standardzie oferuje między innymi reflektory IQ.LIGHT LED i elementy wyposażenia z pakietu R-Performance.

Volkswagen Golf R Black Edition

Przeczytaj też: “Volkswagen Golf R 333 Limited Edition – mocny i drogi

Nowy Volkswagen Golf R w kabinie

Zmiany widoczne są również we wnętrzu wykończonym w stylu charakterystycznym dla modelu R. Komfort jazdy gwarantują sportowe fotele kierowcy i pasażera. Siedziska mają zintegrowane zagłówki z logo R na oparciach. W kabinie znajdują się dwa wyświetlacze:

  • Wyświetlacz za kierownicą o przekątnej 10,2 cala (Digital Cockpit Pro) – obok klasycznego widoku kierowca może wybrać układ sportowy.
  • Wyświetlacz multimediów o przekątnej 12,9 cala – system inforozrywki doczekał się lepszej grafiki i odświeżonego menu, a także podświetlanych dotykowych sliderów do obsługi klimatyzacji i regulacji głośności. Kierowca może też korzystać z asystenta głosowego opartego na AI oprogramowania “ChatGPT”.

 

Także kabinę można dodatkowo doposażyć. Za dopłatą właściciel może zdecydować się na tapicerkę ze skóry nappa w kolorze czarnym z elementami imitującymi karbon z niebieskimi wstawkami i logo “R” na oparciu foteli. Za dodatkową opłatą zamówić można także elementy ozdobne wykonane z włókna węglowego.

VW Golf R

Napęd VW Golfa R

Producent wskazuje, że nowy Volkswagen Golf R jest najszybszym modelem z taj gamy w historii, a także jednym z najszybszych w całej ofercie producenta, jeżeli wziąć pod uwagę auta produkowane seryjnie. Za napęd Golfa R odpowiada benzynowy silnik 2.0 TSI o mocy 333 KM. Aż 420 Nm maksymalnego momentu obrotowego na koła obu osi przenosi siedmiobiegowa skrzynia DSG. Maksymalną prędkość ograniczono do 250 km/h, jednak z pakietem R-Performance jest to już 270 km/h. Natomiast w zależności od wersji nadwozia do “setki” auto rozpędza się w 4,6 s (hatchback) i 4,8 s (kombi).

Dostępny w sportowym Golfie system R-Performance Torque Vectoring poprawia wydajność, stabilność oraz właściwości jezdne, również optymalnie rozdzielając moment obrotowy na tylne koła podczas pokonywania zakrętów. W opcji zamówić można adaptacyjne zawieszenie DCC.

Dodatkowy pakiet R-Performance to nie tylko większa możliwa prędkość. Auto ma wówczas również dwa dodatkowe tryby jazdy skalibrowane pod kątem pokonywania torów wyścigowych – Drift i Special (pakiet Special specjalnie dostosowany do warunków na północnej pętli Nordschleife na torze Nurburgring). W pakiecie są też większy spoiler dachowy, licznik okrążeń oraz miernik przeciążenia.

Volkswagen Golf R Variant

Przeczytaj też: “VW Golf 6 – jaki jest używany Volkswagen Golf VI?

Volkswagen Golf R – dane techniczne

Dane techniczne Volkswagen Golf R
Silnik Silnik 2.0 TSI
Moc 333 KM
Maksymalny moment obrotowy 420 Nm
Skrzynia biegów Siedmiobiegowa przekładnia DSG
Napęd Na cztery koła
Czas od 0 do 100 km/h 4,6 s (hatchback) i 4,8 s (kombi)
Prędkość maksymalna 250 km/h (270 km/h z pakietem R-Performance)

Ile kosztuje Volkswagen Golf R?

Naturalnie pierwsze ceny Volkswagena Golfa R podano w Niemczech, gdzie przedsprzedaż ruszyła 3 lipca 2024 roku. W zależności od wersji nadwozia ceny startują od 53 795 euro (hatchback) oraz 55 065 euro (kombi). W przeliczeniu na złotówki jest to koszt pomiędzy 230 000 a 240 000 złotych.

zdjęcia: volkswagen-newsroom.com (https://www.volkswagen-newsroom.com/en/press-releases/world-premiere-for-the-most-powerful-golf-new-r-and-r-variant-launch-with-245-kw-333-ps-18467)
wideo: kanał “AutoTopNL” w serwisie YouTube

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Co charakteryzuje wersję "R" Volkswagena Golfa?

To sportowa odmiana VW Golfa. W przypadku Golfa 8. generacji po liftingu sportową odmianę otrzymały wersje nadwoziowe hatchback i kombi (Volkswagen Golf R Variant).

Jaki napęd ma nowy VW Golf R?

Za napęd sportowej wersji odpowiada silnik 2.0 TSI o mocy 333 KM oraz 420 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Prędkość maksymalna to 250 km/h (270 km/h z pakietem R-Performance), a "setkę" model osiąga w 4,6 s (hatchback) lub 4,8 s (kombi 4,8 s). Moment obrotowy na koła obu osi przenosi siedmiobiegowa przekładnia DSG.

Ile kosztuje Volkswagen Golf R?

W przeliczeniu na złotówki cena nowego VW Golfa wersji sportowej "R" i standardowym wyposażeniu powinna mieścić się w zakresie od 230 000 do 240 000 złotych.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.