Smart Casco – co to za ubezpieczenie?

Smart Casco, czyli okrojone AC

W artykule przeczytasz

Ubezpieczenie Smart Casco to okrojona wersja polisy AC. Tak zwane minicasco przydać się może zwłaszcza wówczas, kiedy przestępcy ukradną nam auto, co według statystyk ma miejsce kilka tysięcy razy w roku. Sprawdzamy, czym dokładnie jest ubezpieczenie Smart Casco i komu może posłużyć taka polisa.

Statystyki kradzieży samochodów w Polsce

Zanim o tym, czym jest polisa Smart Casco, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się statystykom kradzieży samochodów w Polsce. Nie jest tajemnicą, że obecnie jest ich coraz mniej. W ciągu dwóch dekad liczba kradzieży samochodów w naszym kraju spadła 10-krotnie. Jeszcze w 1999 roku w Polsce skradziono 71 543 samochody. Znacznie lepiej było po wejściu do Unii Europejskiej, ponieważ w 2005 r. liczba ta spadła do 45 290 aut.

Jednak i ten wynik jest zastraszająco wysoki, jeżeli spojrzymy na współczesne statystyki. Od kilku lat liczba kradzieży utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W 2020 roku w Polsce łupem przestępców padło 6910 samochodów, podczas kiedy 6978 aut rok wcześniej i 6844 egzemplarze w 2018 r. To wyniki na bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Tyle aut wyrejestrowano z systemu z powodu kradzieży. Nieco większą liczbę podaje policja, która wskazuje, że w 2020 roku nad Wisłą stwierdzono blisko 9 tysięcy kradzieży samochodów.

Jeżeli chcemy zabezpieczyć swój pojazd przed kradzieżą, możemy wyposażyć go w różne zabezpieczenia. Innym narzędziem jest ubezpieczenie go od kradzieży. Zwłaszcza że nie potrzebujemy do tego pełnego ubezpieczenia AC, które dla wielu Polaków jest zbyt drogie. Alternatywą dla autocasco jest minicasco, inaczej określane jako mini AC czy Smart Casco. W swojej ofercie takie ubezpieczenie mają m.in. Link4, PZU, UNIQA, Proama czy You Can Drive.

Czym jest ubezpieczenie Smart Casco?

Jak zauważyliśmy wyżej, Smart Casco to okrojony wariant nieobowiązkowego ubezpieczenia AC. Taką polisę zazwyczaj możemy zakupić z obowiązkowym ubezpieczeniem OC, rzadziej jako osobny produkt ubezpieczeniowy, ale również jest to możliwe. Jednak zwykle minicasco jest sprzedawane razem z OC i zawierane na okres 12 miesięcy. Oczywiście minicasco można połączyć z innymi dodatkowymi produktami ubezpieczeniowymi z przeznaczeniem dla kierowców (np. assistance, ubezpieczenie szyb i opon, NNW kierowcy i pasażerów).

W ramach ubezpieczenia Smart Casco ochrona jest oferowana w zmniejszonym zakresie względem droższego AC. Jako że składka takiego ubezpieczenia jest niższa, mini AC jest przystępniejsze szerszej grupie zmotoryzowanych. Oczywiście w związku z mniejszym zakresem ochrony ubezpieczenie Smart Casco chroni poszkodowanego tylko w wybranych sytuacjach do wyboru, których obawiamy się najbardziej.

Zwykle Smart Casco obejmuje następujące zagrożenia upoważniające do wypłaty odszkodowania:

 • kradzież pojazdu,
 • zniszczenie wskutek żywiołu (np. grad, pożar, huragan, powódź),
 • kradzież + żywioły,
 • żywioły + szkoda całkowita (kiedy koszt naprawy przekracza 70 proc. wartości pojazdu),
 • kradzież + szkoda całkowita + żywioły.

Dokładne warunki mini AC zawsze opisane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Mogą one wyłączać wypłatę odszkodowania w przypadku na przykład uszkodzenia pojazdu wskutek oberwania się gałęzi, zderzenia z innym pojazdem, ruchomością, nieruchomością czy zwierzęciem. To samo dotyczy szkód umyślnie spowodowanych przez kierowcę lub w wyniku jego rażącego niedbalstwa. Jeszcze inne zapisy (udział własny i franszyza integralna) mogą przenosić konieczność pokrycia części wartości szkody na właściciela.

Przeczytaj też: “Czym jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenia AC i mini AC – różnice

O najważniejszych różnicach między ubezpieczeniem minicasco i autocasco wspomnieliśmy już wyżej. W stosunku do zwykłego AC ubezpieczenie Smart Casco ma węższy zakres ochrony oraz niższą cenę.

Oprócz tego ubezpieczenie Smart Casco może obowiązywać tylko na terenie Polski. W końcu może się okazać, że nawet przy bezszkodowej jeździe okrojone AC w żaden sposób nie przekłada się na nasze zniżki.

Punktem wspólnym obu ubezpieczeń jest ich elastyczność. W obu przypadkach możemy wybierać pośród różnych dostępnych wariantów ubezpieczenia, aby dopasować je do swoich potrzeb. Dotyczy to również możliwości finansowych, ponieważ także minicasco daje możliwość obniżenia lub podniesienia wysokości wkładu własnego.

Dla kogo jest ubezpieczenie minicasco?

Mimo iż polisy AC cieszą się w Polsce rosnącą popularnością, jest to produkt ubezpieczeniowy dedykowany głównie właścicielom nowych pojazdów. Znacznie rzadziej na autocasco decydują się właściciele starszych samochodów.

W ich przypadku atrakcyjnym wariantem dodatkowego ubezpieczenia będzie właśnie Smart Casco. Zwłaszcza jeżeli to samochody parkowane na zewnątrz. Oprócz tego jest to warta rozważenia decyzja przez kierowców bez wypracowanych zniżek AC (np. młodzi kierowcy), osób sporadycznie korzystających z auta i zmotoryzowanych, którzy nie przejmują się niewielkimi zarysowaniami czy drobnymi stłuczeniami. Dzięki ubezpieczeniu Smart Casco można sobie zapewnić ochronę auta przed skutkami poważnych uszkodzeń czy kradzieży naszego dobra, jakim jest samochód.

Jak wybrać ubezpieczenie Smart Casco?

Jeżeli chcemy kupić polisę Smart Casco i uzyskać ochronę przed kradzieżą pojazdu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Należą do nich m.in.:

 • Zakres ubezpieczenia – wariant i ochrona, jaką obejmuje mini AC oferowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
 • Zakres terytorialny – mało ważna kwestia dla kierowców poruszających się wyłącznie po kraju, jednak istotna, jeżeli wyjeżdżamy za granicę. Minicasco może obowiązywać na przykład tylko w Polsce lub w wybranych krajach Europy.
 • Przedmiot ubezpieczenia – ubezpieczyciele mogą wyłączyć z ubezpieczenia Smart Casco na przykład pojazdy użytkowane w celach zarobkowych, samochody rajdowe itp.
 • Wkład własny – z jednej strony jego wprowadzenie obniża wysokość składki, z drugiej natomiast sprawia, że wysokość odszkodowania będzie niższa.
 • Możliwość kumulowania zniżek – warto sprawdzić, czy bezszkodowa jazda z wykupionym mini AC posłuży nam w przyszłości w formie zniżek na pełne AC. Takie ubezpieczenie będzie tańsze, jeżeli ubezpieczyciel bierze pod uwagę dotychczas zgromadzone zniżki z obowiązkowej polisy OC.
 • Cena – nie powinna być decydująca, ale przy podobnych warunkach ubezpieczenia warto wybrać tańszą polisę.
 • Wiek pojazdu – towarzystwa ubezpieczeniowe mogą nie ubezpieczyć starszych pojazdów. W niektórych firmach górna granica wieku ubezpieczanego auta to na przykład 12 lat.

Podsumowując, z pewnością dla wielu grup zmotoryzowanych polisa Smart Casco jest ciekawym i dobrym produktem ubezpieczeniowym. O takim wariancie ubezpieczenia powinni pomyśleć zwłaszcza młodzi kierowcy i właściciele starszych pojazdów, którzy chcą zaoszczędzić na pełnym AC, a przy tym ubezpieczyć swój pojazd od najpoważniejszych ryzyk. Oczywiście również przy mini AC, przed podpisaniem umowy zawsze zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: