Czym jest ubezpieczenie GAP?

Co to jest i jak działa ubezpieczenie GAP?

W artykule przeczytasz

Ubezpieczenie GAP chroni auto przed utratą wartości w czasie. To polisa ubezpieczeniowa skierowana do leasingobiorców i kredytobiorców. GAP pokrywa różnicę między kwotą odszkodowania wypłaconego z autocasco a ratami pozostałymi do spłaty. Ubezpieczenie straty wygląda podobnie przy ratach kredytowych i leasingowych.

Co to jest i jak działa ubezpieczenie od straty finansowej GAP?

Zdarza się, że nawet polisa AC nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z utratą pojazdu. W takiej sytuacji, jeśli pojazd jest skradziony lub zniszczony w stopniu szkody całkowitej, kiedy jego naprawa jest nieopłacalna, raty kredytowe czy leasingowe musimy opłacać z własnych środków. Chyba że dla kredytu lub leasingu wykupimy ubezpieczenie GAP.

Z ubezpieczenia GAP środki są wypłacane w razie kradzieży pojazdu lub stwierdzenia szkody całkowitej. Jako kredytobiorcy czy leasingobiorcy otrzymamy wówczas dwie wypłaty świadczenia. Obok środków z AC zostaną nam wypłacone pieniądze z tytułu ubezpieczenia GAP.

Przykład:

Kupiliśmy samochód na kredyt o wartości 150 000 zł. Po 2 latach auto zostało nam skradzione. Z tytułu obowiązkowego przy kredycie (i leasingu) autocasco otrzymaliśmy 100 000 zł (wartość rynkowa pojazdu na dzień kradzieży). Pozostałe 50 000 zł otrzymamy z ubezpieczenia GAP, przeznaczając te środki na spłatę rat kredytowych.

Warto podkreślić, że przy szkodzie całkowitej ubezpieczenie GAP jest wypłacane również wówczas, kiedy jesteśmy sprawcą wypadku. Przypomnijmy, że zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe orzekają szkodę całkowitą, kiedy koszty naprawy auta przekraczają 70% jego wartości rynkowej.

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Wyróżniamy kilka rodzajów ubezpieczenia GAP, tj.:

  • Fakturowy GAP – najdroższy rodzaj polisy GAP. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca różnicę między ceną samochodu znajdującą się na fakturze a wartością rynkową pojazdu w dniu kradzieży czy szkody całkowitej.
  • Indeksowy GAP – dobry wybór przy krótkich umowa leasingowych na okres do 3 lat. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca środki w kwocie 20-30% wartości zniszczonego lub skradzionego pojazdu. Procent wysokości odszkodowania jest określony w umowie.
  • Finansowy GAP – najtańsze ubezpieczenie GAP. To dobry wybór zwłaszcza przy leasingu z niskim wkładem własnym i wysoką kwotą wykupu. Ubezpieczyciel pokrywa różnicę między pozostałymi do spłaty ratami leasingu a kwotą odszkodowania wypłaconego z AC.
  • Casco GAP – ubezpieczenie, które pokrywa różnicę między polisą OC/AC (wysokość świadczenia powiększona o wartość wraku) a sumą ubezpieczenia autocasco ważnego na dzień zawarcia umowy AC.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

GAP jest ubezpieczeniem stosunkowo tanim, które kosztuje nas do 1,2% wartości pojazdu rocznie, np.:

  • Finansowy GAP – 0,4-0,5% wartości pojazdu rocznie.
  • Indeksowy GAP – 0,7-0,8% wartości pojazdu rocznie.
  • Fakturowy GAP – 0,7-1,2% wartości pojazdu rocznie.

Umowa ubezpieczenia GAP najczęściej jest zawierana na rok. Składka takiej polisy doliczana jest do raty leasingu lub kredytu. Na przykład przy kredytowaniu czy leasingowaniu pojazdu o wartości 100 000 zł, ubezpieczenie GAP będzie nas kosztować od 400 do 1200 zł w skali roku, czyli najczęściej kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca.

Jak wybrać ubezpieczenie GAP?

Jeśli chcemy wybrać ubezpieczenie GAP dla leasingu, musimy to zrobić przy zawieraniu umowy. W trakcie trwania umowy leasingowej nie możemy rozszerzyć zakresu polisy o GAP za pośrednictwem leasingodawcy. Wyjątkiem jest tutaj polisa GAP Casco.

Przy wyborze ubezpieczenia GAP trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Warunki są różne w zależności od ubezpieczyciela. Na przykład nie zawsze ubezpieczenie GAP chroni od kradzieży.

Różna jest też maksymalna wysokość odszkodowania, czyli najwyższa kwota, na jaką możemy liczyć od towarzystwa ubezpieczeniowego z tytułu ochrony GAP. To samo tyczy się wieku ubezpieczanego samochodu (np. maksymalnie do 5 lat) i okresu ubezpieczenia GAP (np. 12-72 miesiące, 12-120 miesięcy, 36 miesięcy). W końcu poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dodatkowe usługi (np. zwrot środków za wynajem samochodu zastępczego czy zakwaterowanie w hotelu).

Czy warto wykupić ubezpieczenie GAP?

Oczywiście ubezpieczenie GAP wykupimy dla nowego i używanego samochodu. Jest to polisa dość tania, która dla kredytobiorców oraz leasingobiorców może stanowić dużą korzyść.

Musimy pamiętać, że nowe samochody szybko tracą na wartości, średnio ok. 50% po trzech latach użytkowania. Polisa GAP gwarantuje, że w razie kradzieży lub wystąpienia szkody całkowitej nie będziemy musieli spłacać rat kredytowych czy leasingowych z własnej kieszeni, jeśli polisa AC nie pokryje wszystkich kosztów.

Przy leasingu wydawać się może, że ubezpieczenie GAP jest opłacalne tylko przy niskim wkładzie własnym. Nie do końca jest to prawda. GAP warto rozważyć nawet przy wysokiej wpłacie własnej. Wprawdzie odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia autocasco powinno wystarczyć na spłatę pozostałych rat kredytu, ale środki z polisy GAP powędrują na nasze konto. W ten sposób możemy zyskać fundusze na kolejny samochód.

Wydaje się więc, że wydatek rzędu najczęściej kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca jest wart bliższego zastanowienia. Inna sprawa to dokładne zapoznanie się z warunkami oferty takiego ubezpieczenia przed zakupem.

Przeczytaj też:

Kredyt samochodowy. Jaki kredyt na samochód wybrać?
Samochód poleasingowy – czy warto go kupić?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: