Jak wymienić koło w samochodzie na drodze?

Udostępnij
Wasza ocena
Jak wymienić koło w samochodzie na drodze?
Wymiana koła w samochodzie w wyniku przebitej opony nie jest niczym skomplikowanym. Natomiast nie zawsze przebiega bezproblemowo. Kluczowe jest zachowanie szczególnej ostrożności i właściwe oznaczenie miejsca awarii. Dlatego podpowiadamy, jak wymienić koło w samochodzie na drodze, aby cała procedura przebiegła sprawnie i nie stanowiła zagrożenia dla kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

W artykule przeczytasz

Przebita opona w samochodzie – jak się zachować?

Zanim podpowiemy, jak wymienić koło w samochodzie na drodze, uspokajamy, że przebita opona nie powinna być źródłem stresu i paniki. Zdarza się, że kierowcy nie chcą zajmować się tym samodzielnie, ale wolą skorzystać z pomocy drogowej. To rozsądna alternatywa, zwłaszcza przy posiadaniu ubezpieczenia assistance. Natomiast wymiana koła w samochodzie nie jest skomplikowana i sprowadza się do kilku prostych kroków.

Kierowca, który zauważy, że porusza się z przebitą oponą, powinien stosować się do poniżej instrukcji:

 1. Włącz światła awaryjne – sygnał ostrzegawczy dla pozostałych kierowców, że samochód boryka się z usterką.
 2. Znajdź miejsce do wymiany koła – samochodu nie należy zatrzymywać na wzniesieniu lub zaraz za nim, ale też w miejscach występowania podwójnej linii ciągłej. Dlatego dopuszczalne jest poruszanie się z przebitą oponą, aby znaleźć dogodne miejsce – najlepiej utwardzone pobocze poza jezdnią, natomiast nie na duże odległości i z prędkością do 30 km/h.
 3. Załóż kamizelkę odblaskową i oznacz miejsce postoju – oprócz włączenia świateł awaryjnych należy ustawić trójkąt ostrzegawczy – przynajmniej metr za pojazdem lub na nim (teren zabudowany), w odległości od 30 do 50 m za pojazdem (teren niezabudowany) lub 100 m za samochodem (na drodze szybkiego ruchu). Szczególną ostrożność należy zachować na drogach szybkiego ruchu – drogach ekspresowych i autostradach – po których pojazdy poruszają się z dużo większą prędkością. Do wymiany koła na takich drogach warto wykorzystać pas awaryjny.

Co jest potrzebne do wymiany koła w samochodzie?

Do wymiany koła w aucie nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Żeby z usterką poradzić sobie stosunkowo szybko i sprawnie, należy przygotować:

 • lewarek do podniesienia auta;
 • klucz do odkręcenia i dokręcenia śrub;
 • zapasowe koło;
 • latarkę (jeżeli miejsce pracy wymaga doświetlenia – np. wczesnym rankiem lub po zmroku);
 • odrdzewiacz (opcjonalnie – pomaga w odkręceniu zapieczonych śrub);
 • stary koc lub matę (do rozłożenia w miejscu wymiany, aby nie pobrudzić ubrań).

 

Przeczytaj też: “Podnośnik do auta – rodzaje, parametry, jaki wybrać?

Jak wymienić koło w samochodzie na drodze krok po kroku?

Żeby wymienić koło w aucie, po wcześniejszym przygotowaniu należy postępować zgodnie z instrukcją:

 1. Zamocuj lewarek w punktach podparcia samochodu – każde auto ma specjalne wyżłobienia technologiczne przeznaczone do mocowania lewarka. Najczęściej znajdują się one na prograch i są odpowiednio zaznaczone strzałkami lub ukryte pod zaślepkami.
 2. Poluzuj śruby mocujące uszkodzonego koła – koniecznie przed podniesieniem pojazdu.
 3. Podnieś samochód do momentu, aż koło znajdzie się w powietrzu.
 4. Całkowicie odkręć śruby uszkodzonego koła.
 5. Zdejmij koło z przebitą oponą.
 6. Załóż koło zapasowe.
 7. Wstępnie dokręć śruby.
 8. Opuść pojazd.
 9. Dokładnie dokręć koło zapasowe.
 10. Schowaj do bagażnika uszkodzone koło, narzędzia oraz trójkąt ostrzegawczy.

 

Po wymianie warto wykonać przy niewielkiej prędkości kilka skrętów i awaryjne hamowanie. Można też zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i raz jeszcze sprawdzić dokręcenie śrub. Oczywiście wszystkie manewry należy wykonywać po upewnieniu się, że nie zagraża to innym uczestnikom ruchu.

Wymiana koła w samochodzie nie jest więc niczym trudnym i skomplikowanym. Natomiast kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo – swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu. Dlatego przy wszelkich obawach warto rozważyć wezwanie pomocy drogowej. W określeniu lokalizacji pomóc mogą słupki drogowe.

Przeczytaj też: “Co oznaczają słupki przy drodze?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

W jakiej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy przy wymianie koła w aucie?

Odległość ustawienia trójkąta ostrzegawczego zależy od obszaru, w którym doszło do awarii. Na drogach szybkiego ruchu trójkąt należy ustawić 100 m za pojazdem, w terenie niezabudowanym – od 30 do 50 m. Natomiast w obszarze zabudowanym można go ustawić na samochodzie lub przynajmniej metr za pojazdem.

Jakich narzędzi użyć do wymiany koła w samochodzie?

Przede wszystkim potrzebny jest lewarek do uniesienia auta i klucz do śrub.

W jakim miejscu umocować lewarek do podniesienia auta?

Podnośnik mocuje się w specjalnych wyżłobieniach. Punkty podparcia często znajdują się na progach i są oznaczone strzałkami lub zakryte zaślepkami.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.