Motowarsztat – jak zarządzać warsztatem samochodowym?

Udostępnij
Wasza ocena
Jak zarządzać warsztatem samochodowym z aplikacją Motowarsztat?
Zarządzanie warsztatem samochodowym, jak każdym biznesem, jest trudne i wymagające, wcale nie sprowadzając się tylko do wiedzy o pojazdach. Podobnie jak w innych branżach, również w motoryzacji sprawdzają się oprogramowania, które pozwalają zautomatyzować wiele czynności, teraz również w obszarze prowadzenia serwisu samochodowego. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się program do warsztatu samochodowego Motowarsztat. Dlatego sprawdzamy, jakie korzyści niesie w sobie wdrożenie aplikacji oraz jak zarządzać warsztatem samochodowym z aplikacją Motowarsztat.

W artykule przeczytasz

Jak zarządzać warsztatem samochodowym, czyli w czym pomaga aplikacja?

Zanim szerzej przedstawimy program do warsztatu samochodowego Motowarsztat, w pierwszej kolejności musimy odnieść się do tego, jak zarządzać warsztatem samochodowym i jakie przynosi właścicielowi w tej branży profesjonalna aplikacja.

Należy bowiem pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy decydują się na prowadzenie biznesu w tej branży, nie tylko muszą być, a przynajmniej bardzo często są maniakami motoryzacyjnymi. Znajomość samochodów lub zatrudnienie mechaników, którzy są fachowcami w swojej dziedzinie to nie wszystko. Nawet usługi najlepszej jakości zdadzą się na nic, jeżeli osoba zarządzająca serwisem samochodowym zaniedba kwestię realizacji napraw, pozyskiwania klientów, a nawet księgowości czy utylizacji odpadów.

Zastanawiając się, jak zarządzać warsztatem samochodowym, należy pamiętać, że właściwy, optymalnie dobrany do potrzeb program przynosi firmie mnóstwo korzyści, np.:

 • zebranie zleceń w jednym miejscu – informacje są zapisywane w programie niezależnie od metody pozyskiwania zleceń (np. osobiście w warsztacie, telefonicznie);
 • dostęp do historii – baza napraw i klientów znajduje się w jednym miejscu;
 • czytelność zapisywanych informacji – informacje zapisane w programie są znacznie czytelniejsze niż pisane długopisem w notesie;
 • umawianie klientów z większą precyzją – aplikacja pozwala lepiej zaplanować pracę w najbliższych dniach, chociażby uwzględniając obciążenie oraz zajętość – tak pracowników, jak i stanowisk, co skraca czas naprawy;
 • efektywne wykorzystanie stanowisk – optymalne obłożenie stanowisk w warsztacie skraca czas oczekiwania, łatwiej też wypełnić luki na poszczególnych stanowiskach;
 • wykorzystanie specjalizacji zatrudnionych pracowników – dzięki programowi łatwiej przypisywać wyspecjalizowanych pracowników do konkretnych stanowisk i zleceń;
 • bezpieczeństwo przechowywanych danych – dane zapisywane w programie najczęściej przechowuje się w chmurach, dzięki czemu są one bezpieczne, a właściciel ma do nich stały dostęp.

 

To wszystko gwarantuje duże oszczędności w obszarze czasu i pieniędzy, co zwiększa rentowność warsztatu. Oczywiście, o ile program daje dostęp do odpowiednich funkcji (np. zarządzenie klientami, zleceniami i naprawami; baza pojazdów; rachunkowość i księgowość; moduł zamawiania części; automatyczne dodawanie danych pojazdu).

Jak zarządzać warsztatem samochodowym z aplikacją Motowarsztat – co to jest?

Twórcy programu do warsztatu samochodowego Motowarsztat podkreślają, że jest to w pełni innowacyjna aplikacja. Program został stworzony przez programistów, ale przy współpracy z właścicielami zakładów mechanicznych i samych mechaników. Jak możemy sprawdzić na stronie motowarsztat.pl (stan na koniec stycznia 2023 roku), dotychczas aplikacja pomogła:

 • obsłużyć ok. 19 000 pojazdów;
 • wykonać ok. 29 000 zleceń klientów;
 • zlecić ok. 53 000 zadań mechanikom.

 

Oprogramowanie daje pełną kontrolę nad warsztatem samochodowym, w tym usprawnia i optymalizuje przebieg procesu pracy. To wszystko pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Żeby odpowiedzieć, jak zarządzać warsztatem samochodowym, należy zwrócić uwagę na jego zalety, tj.:

 • Prosta i intuicyjna obsługa – intuicyjna obsługa aplikacji sprawia, że z programu Motowarsztat mogą korzystać nawet mechanicy o niskim poziomie obsługi komputera.
 • Dostęp z każdego urządzenia – aplikacja jest dostępna z poziomu komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu czy smartfona. To program oparty na tzw. chmurze, a więc wystarczy dostęp do Internetu.
 • Bezpieczeństwo danych – aplikacja jest cały czas udoskonalana i automatycznie aktualizowana. To gwarancja bezpieczeństwa danych, zwłaszcza że są one przechowywane w chmurze.

Jak zarządzać warsztatem samochodowym z programem Motowarsztat – funkcje aplikacji

Jak zauważyliśmy już wcześniej, rentowne prowadzenie warsztatu samochodowego to praca na wielu płaszczyznach. Dlatego dobre, profesjonalne oprogramowanie dla warsztatu musi oferować wsparcie w wielu obszarach. Nie tylko przez twórców, ale co ważniejsze – przez właścicieli warsztatów i samych mechaników – aplikacja Motowarsztat to obecnie jeden z najwyżej ocenianych tego typu programów na rynku.

Wysokie oceny oprogramowania wynikają głównie z funkcjonalności aplikacji. Program dla warsztatów Motowarsztat jest oparty o chmurę i intuicyjny w obsłudze. Z jednego miejsca można zarządzać całą firmą (m.in. pracownikami, zadaniami dla mechaników, klientami, sprzedażą, fakturami, magazynem, zakupem części). Aplikacja jest zbudowana z wielu modułów, a co ważniejsze – ciągle usprawniana na podstawie rozmów i uwag od właścicieli i mechaników.

Moduły programu do warsztatu samochodowego Motowarsztat:

 • Zlecenia i wyceny – moduł, który przyspiesza realizację naprawy auta. Użytkownik może przypisywać zlecenia do klienta lub pojazdu. Pomagają także gotowe szablony do wykorzystania oraz kosztorys naprawy, który można wysłać do klienta we wiadomości SMS lub poprzez e-mail.
 • Baza pojazdów – możliwość dodania pojazdu przyjętego do warsztatu zaledwie w kilka sekund. Można w tym celu wykorzystać numer VIN samochodu, numer rejestracyjny lub kod AZTEC.
 • Wygodny terminarz – kalendarz to gwarancja dostępu do szczegółowego planu dnia oraz listy bieżących zadań do wykonania. Z poziomu kalendarza można dodawać stanowiska pracy i mechaników, przypisywać naprawy do stanowisk i pracowników oraz sprawdzać ich obłożenie.
 • Zintegrowany magazyn – moduł, który pozwala automatycznie rezerwować części i towary wykorzystywane przy zleceniu naprawy. System automatycznie rezerwuje i aktualizuje stany magazynowe.
 • Import towarów – integracja z hurtowniami i dystrybutorami części samochodowych. Pozwala to automatycznie przyjmować towary na magazyn.
 • Powiadomienia dla klientów – moduł bardzo ceniony przez klientów warsztatu. Pozwala informować poprzez wiadomość SMS lub e-mail o zaplanowanej wizycie i odbiorze pojazdu po naprawie. W ten sposób wysłać można także kosztorys naprawy, jej status czy informacje o promocjach.
 • Faktury i paragony – z poziomu tego modułu można wystawiać faktury i paragony, co jest możliwe dzięki połączeniu z drukarką lub kasą fiskalną. Poza tym właściciel może na koniec miesiąca wygenerować plik JPK dla księgowości.
 • Panel dla pracowników – właściciel może dodawać pracowników i przypisywać im różne uprawnienia, na przykład w zależności od kompetencji i doświadczenia. Po zalogowaniu na konto pracownicy mogą sprawdzić listę przypisanych zadań. Aplikacja zlicza czas ich pracy oraz wykorzystane towary i części zamienne.
 • Raporty i zestawienia – wiele różnych raportów, które pozwalają usprawnić zarządzanie zakładem (m.in. ile godzin przepracował pracownik, jaki przychód wygenerował mechanik, raporty stanów magazynowych, historia prac wykonywanych przy pojeździe).

 

Przeczytaj też: “Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?

Oprogramowanie Motowarsztat nie tylko dla warsztatu samochodowego

Program Motowarsztat to uniwersalna i nowoczesna aplikacja dla branży motoryzacyjnej, którą dzięki modułowej budowie można dostosować do indywidualnych potrzeb warsztatu. Z oprogramowania korzystają małe warsztaty, ale również duże serwisy. Jednak dzięki wielu funkcjom z programu mogą korzystać także inne podmioty biznesowe. To program, po który chętnie sięgają:

 • Warsztaty samochodowe – aplikację stworzono z myślą o małych warsztatach i dużych sieciach serwisowych, przy współpracy z ich właścicielami i zatrudnionymi mechanikami.
 • Warsztaty blacharsko-lakiernicze – zakres funkcji jak w przypadku warsztatów samochodowych, co pozwala zoptymalizować pracę zakładu i zwiększyć rentowność firmy.
 • Zakłady wulkanizacyjne – program optymalizuje pracę zakładu w obszarze wymiany, naprawy, zamawiania czy przechowywania opon, co jest szczególnie ważne przy usługach sezonowych.
 • Serwisy klimatyzacji samochodowej – wiele usług w ramach serwisów klimatyzacji ma charakter sezonowy. Sprawny program pozwala zwiększyć wydajność i podnieść jakość usług, a to wszystko przy sprawnej komunikacji z klientem poprzez system powiadomień SMS lub e-mail.
 • Serwisy motocyklowe – oprogramowanie gwarantuje sprawne zarządzanie procesem naprawy motocykla od przyjęcia, przez zamówienie części, realizację zlecenia, aż po powiadomienia dla właściciela jednośladu.
 • Managerzy flot – z poziomu programu użytkownik może w prosty sposób zarządzać kosztem użytkowania samochodu w firmie (m.in. informacje o przeglądzie, serwisie, celu wizyty, rozliczanie kosztów napraw).
 • Sklepy motoryzacyjne – program gwarantuje łatwiejszą kontrolę nad stanami magazynowymi i przepływem dokumentów. Właściciel lub pracownik może automatycznie zamawiać produkty z hurtowni, dodawać je do magazynu, czy wystawiać dokumenty sprzedażowe.

Oprogramowanie do warsztatów Motowarsztat – cena

Oprócz funkcjonalności dużym atutem aplikacji Motowarsztat jest zaskakująco niska i atrakcyjna cena. Z programu można korzystać nawet bezpłatnie, chociaż – co oczywiste – z pewnymi ograniczeniami w zakresie dostępnych funkcji. Pełna wersja jest dostępna w abonamencie – miesięcznym lub rocznym, tj. (stan na koniec stycznia 2023 r.):

 • miesiąc korzystania z aplikacji Motowarsztat – cena 69 zł;
 • rok korzystania z aplikacji Motowarsztat – cena 690 zł.

 

Jak widać, właściciele zdecydowani na roczny abonament mogą sporo oszczędzić. Poza tym dostępny jest plan indywidualny z wyceną tworzoną po określeniu potrzeb użytkownika.

Co jest najważniejsze i przekonuje użytkowników programu Motowarsztat, przez 30 dni z oprogramowania można korzystać całkowicie za darmo. W 30-dniowym okresie próbnym użytkownik otrzymuje dostęp do wszystkich funkcji programu Motowarsztat i może dowolnie testować jego moduły w warunkach pracy.

Wiemy już, jak zarządzać warsztatem samochodowym i że jest to znacznie prostsze z odpowiednim programem. Bez wątpienia Motowarsztat to funkcjonalne oprogramowania dla warsztatów, które usprawnia zarządzanie zakładem mechanicznym i nie tylko. To program o wielu funkcjach i budowie modułowej, który dzięki temu łatwiej dopasować do potrzeb i wymagań konkretnego warsztatu. Nie bez znaczenia jest fakt, że aplikacja jest intuicyjna i prosta w obsłudze, a przy tym możliwa do użycia na każdym urządzeniu i bezpieczna, z danymi przechowywanymi w chmurze.

FAQ – najczęstsze pytania o to, jak zarządzać warsztatem samochodowym z programem Motowarsztat

Czym jest Motowarsztat?

Motowarsztat to innowacyjne oprogramowanie dla warsztatów samochodowych. Aplikacja usprawnia zarządzanie serwisem samochodowym, jednak nie tylko, ponieważ także zakładami blacharsko-lakierniczymi, serwisami motoryzacyjnymi, wulkanizacyjnymi, klimatyzacji i innymi firmami z branży motoryzacyjnej.

Jak program Motowarsztat pomaga w prowadzeniu warsztatu?

To kompletna aplikacja, która pomaga wznieść zarządzenie zakładem na wyższy poziom. Z poziomu oprogramowania można m.in. zarządzać pracownikami, przypisywać zadania dla mechaników, komunikować się z klientami, zamawiać części i towary, wystawiać dokumenty fiskalne i wykonywać wiele innych czynności, które usprawniają zarządzanie i podnoszą rentowność biznesu.

Czy aplikację Motowarsztat można wypróbować za darmo?

Tak, jest to możliwe. W pełnej wersji program do warsztatów samochodowych Motowarsztat można testować przez 30 dni bez ponoszenia żadnych kosztów. W abonamencie dostęp do wszystkich modułów kosztuje 69 zł miesięcznie lub 690 zł rocznie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: