Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?

Udostępnij
Wasza ocena
Gdzie znaleźć numer VIN?
Numer VIN samochodu jest jak PESEL osoby fizycznej. Pozwala dowiedzieć się wielu informacji o pojeździe. Znając numer VIN (ang. Vehicle Identification Number), możesz mieć wgląd w dane techniczne pojazdu, jego fabryczne wyposażenie, ogłoszone dla niego akcje serwisowe, a nawet zajrzeć w historię auta. Numer VIN znajdziesz przede wszystkim w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Jednak weryfikacja po tym dokumencie to może być zbyt mało. Ważne, żeby porównać go z numerem identyfikacyjnym naniesionym na elementy konstrukcyjne auta. Dlatego sprawdzamy, gdzie znaleźć numer VIN, ale też co on oznacza i jak go rozkodować.

W artykule przeczytasz

Co to jest numer VIN danego egzemplarza?

Zanim odpowiemy na pytanie, gdzie znaleźć numer VIN, najpierw musimy wyjaśnić, cym jest numer identyfikacyjny pojazdu. Tak więc numer VIN to numer nadwozia. Jak już zauważyliśmy, jest on numerem identyfikacyjny pojazdu zwykle nadawany przez producenta pojazdu. Ewentualnie musisz go wyrobić, ale jest to rzadka sytuacja, jeżeli numer VIN jest nieczytelny lub masz do czynienia z pojazdem własnej konstrukcji.

Przeczytaj też: “Nieczytelny numer VIN – co zrobić, gdzie się zgłosić?

Sam numer VIN składa się z 17 znaków, które są tworzone przez ciąg cyfr i liter. Wyróżnia się trzy człony numeru identyfikacyjnego pojazdu, tj.:

  • WMI – trzy pierwsze znaki numeru VIN wskazujące na producenta oraz kraj pochodzenia pojazdu.
  • VDS – sześć kolejnych znaków określających typ i cechy pojazdu. W tych znakach producenci kodują między innymi informacje o rodzaju nadwozia i konstrukcji.
  • VIS – osiem ostatnich i unikatowych znaków numeru VIN określających cechy konkretnego egzemplarza (m.in. wersja silnika, rodzaj napędu, wyposażenie, rok produkcji, miejsce produkcji).

 

Warto w tym miejscu podkreślić, że numer VIN muszą mieć wszystkie samochody zarejestrowane po raz pierwszy od 1995 roku i motocykle od 2003 roku. Nie ma takiego obowiązku dla pojazdów wolnobieżnych, ciągników rolniczych, przyczep oraz pojazdów z nadanym numerem nadwozia zgodnie z odrębnymi przepisami.

Gdzie znaleźć numer VIN w samochodzie?

Jest kilka miejsc, gdzie możesz znaleźć numer VIN pojazdu. Przede wszystkim numer VIN znajdziesz w rubryce “E” w dowodzie rejestracyjnym. Jednak identyczny ciąg znaków powinien być umieszczony na elementach samochodu i na podszybiu po stronie kierowcy. Jeżeli szukasz numeru VIN na elementach nadwozia, przede wszystkim sprawdź następujące elementy:

  • słupek boczny po stronie kierowcy,
  • prawe nadkole,
  • przegroda czołowa,
  • rama nośna przy prawym kole z przodu.

Jak rozkodować numer VIN?

Jeżeli chcesz rozkodować numer VIN, możesz w tym celu skorzystać z ASO. W Autoryzowanym Salonie Obsługi nie powinno być z tym problemu, jednak jest to usługa, która będzie kosztować. Oprócz tego możesz skorzystać z raportu GOV, ale nie jest to pełna usługa. Poza tym musisz znać datę pierwszej rejestracji pojazdu i numer rejestracyjny auta.

Przeczytaj też: “Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?

Dokładniejsze dane uzyskasz z zewnętrznej bazy, na przykład serwisu Autobaza. W cenie kilkunastu złotych możesz pobrać kompletny raport, w którym sprawdzisz pełną historię pojazdu, jego dane techniczne, zgłoszenia serwisowe czy fabryczne wyposażenie.

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN przy zakupie samochodu?

Sam fakt, że przed zakupem samochodu z drugiej ręki warto sprawdzić numer VIN pojazdu, nie budzi żadnej wątpliwości. W ten sposób sprawdzisz historię pojazdu, a w tym, czy nie uczestniczył on w żadnej kolizji, a jego licznik wskazuje faktyczny stan przebiegu kilometrów. Numer VIN pozwala też zweryfikować, czy samochód nie jest kradziony. Łatwo w ten sposób sprawdzić uczciwość sprzedawcy. Pamiętaj jednak, żeby nie tylko zweryfikować numer VIN w dowodzie rejestracyjnym, ale także na elementach pojazdu.

FAQ – najczęstsze pytania o to, gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?

Czym jest numer VIN pojazdu?

Numer VIN to numer identyfikacyjny samochodu, w którym zapisane są różne dane i informacje o pojeździe. Sprawdzisz w nim m.in. dane techniczne, fabryczne wyposażenie, informacje o szkodach, kolizjach czy wezwaniach serwisowych. Oprócz tego w ten sposób zweryfikujesz chronologiczną historię auta, w tym jego przebieg, ewentualne kolizje, a nawet będziesz mieć wgląd do archiwalnych zdjęć.

Gdzie znaleźć numer VIN w samochodzie?

Ważne, żeby numer identyfikacyjny pojazdu sprawdzić w więcej niż jednym miejscu. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na dowód rejestracyjny pojazdu. Porównaj go z numerem na elementach pojazdu (m.in. słupek boczny po stronie kierowcy, prawe nadkole, przegroda czołowa, rama nośna przy prawym kole z przodu).

Skąd pobrać raport historii pojazdu?

Raport możesz pobrać z rządowego serwisu. Jednak Historia Pojazdu GOV nie zawsze jest kompletna. Dostęp do większej ilości informacji zapewniają zewnętrzne serwisy, w tym Autobaza. W cenie od kilkunastu złotych możesz pobrać kompletny raport, który ustrzeże przed zakupem pojazdu kradzionego, wypadkowego lub z przekręconym licznikiem przebiegu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.