Ubezpieczenie samochodu na raty – czym jest, dla kogo?

Udostępnij
Wasza ocena
Ubezpieczenie samochodu na raty
OC na raty jest dobrą alternatywą dla właścicieli, którym towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczyły wysoką składkę za ubezpieczenie pojazdu. Wszyscy kierowcy, którzy nie mogą lub nie chcą opłacać całej składki naliczonego ubezpieczenia od razu, mogą rozłożyć ją na raty. Towarzystwa ubezpieczeniowe dają taką możliwość. Najczęściej roczna składka jest rozkładana na 2, 4 lub 12 rat. Sprawdzamy, jak wygląda ubezpieczenie samochodu na raty i kogo może zainteresować płatność ratalna polisy pojazdu.

W artykule przeczytasz

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia pojazdu?

Ubezpieczenie samochodu na raty to dobra alternatywa dla wszystkich zmotoryzowanych, którzy z przyczyn materialnych nie mogą pokryć jednorazowo kwoty składki. Przypomnijmy, że przy wyliczaniu składki ubezpieczenia pojazdu ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele różnych czynników, tj.:

 • czynniki brane pod uwagę przy ubezpieczeniu OC: m.in. wiek właściciela pojazdu, liczba lat za kierownicą, historia szkodowości, miejsce zamieszkania, stan cywilny, wiek i marka samochodu, pojemność silnika;
 • czynniki brane pod uwagę przy ubezpieczeniu OC z autocasco: oprócz powyższych m.in. wartość pojazdu, miejsce parkowania, liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych, zakres ochrony.

 

Warto pamiętać, że od 17 czerwca 2022 r. towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do informacji o naruszeniu przepisów przez kierowcę, w tym przyznanych punktach karnych za popełnione wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym. Oznacza to, że kierowcy łamiący przepisy zapłacą wyższe składki.

Przeczytaj też: “Od dziś droższe OC za punkty karne

OC na raty – co to jest?

Na czym polega ubezpieczenie OC samochodu na raty?

Jak łatwo się domyślić, podobnie jak każda sprzedaż ratalna, OC na raty to rozłożenie stawki na kilka płatności. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe oferują OC na raty:

 • półroczne – płacone co sześć miesięcy (2 raty płacone raz na pół roku);
 • kwartalne – płacone co trzy miesiące (4 raty płacone raz na kwartał);
 • miesięczne – płacone co miesiąc (12 rat płaconych raz w miesiącu).

 

Samo ubezpieczenie samochodu na raty oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych (np. Uniqa, Aviva, Link4, Wiener, TUZ Ubezpieczenia, Beesafe, You Can Drive, Trasti, Benefia, Balcia, mtu24.pl).

Oczywiście należy mieć na uwadze, że im większa liczba rat, tym cała roczna składka ubezpieczenia jest wyższa. Jest to zrozumiałe, ponieważ OC na raty nie jest korzystne dla ubezpieczycieli. Umowa z klientem jest bowiem podpisywana na cały rok i przez ten okres ochrona obowiązuje ubezpieczonego niezależnie od tego, czy składka została opłacona. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jednocześnie może zdarzyć się, że w ciągu roku sytuacja materialna ubezpieczonego ulegnie poprawie i zechce on opłacić pozostałą kwotę w całości. W takiej sytuacji warto skontaktować się ubezpieczycielem, który najprawdopodobniej pójdzie na rękę swojemu klientowi, tj.:

 • przeliczy on składkę raz jeszcze na podstawie aktualnych warunków i zmniejszy należną kwotę,
 • zmniejszy liczbę rat,
 • zwróci część zapłaconej kwoty przy opłaceniu wszystkich rat do końca obowiązywania polisy.

Kto może rozłożyć składkę polisy OC na raty?

Jest kilka grup kierowców, którzy mogą być zainteresowani polisą ubezpieczeniową samochodu rozłożoną na raty, np.:

 • młodzi kierowcy bez wypracowanych zniżek;
 • kierowcy ze szkodową historią;
 • kierowcy z mandatami i punktami karnymi na koncie (wgląd do tych danych ubezpieczyciele mają od 17 czerwca 2022 r.);
 • właściciele, którzy dla swoich pojazdów chcą nabyć OC z innymi produktami ubezpieczeniowymi (AC – autocasco, NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków, ASS – assistance);
 • wszyscy pozostali właściciele pojazdów, których nie stać na jednorazową zapłatę składki i chcą odciążyć swój portfel;
 • właściciele, którzy w najbliższym czasie chcą sprzedać swój pojazd.

Ubezpieczenie OC na raty poza towarzystwem ubezpieczeniowym

Informacji o tym, czy ubezpieczyciel pozwala rozłożyć składkę ubezpieczenia auta na raty, należy szukać w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) lub na stronie firmy. Jeżeli do zakupu polisy dochodzi online, a ubezpieczony korzysta z kalkulatorów ubezpieczeniowych, informacja o takiej opcji powinna znaleźć się w szczegółach oferty.

Jednocześnie składkę ubezpieczenia samochodu na raty można rozłożyć poza towarzystwem ubezpieczeniowym. Jest to możliwe na przykład w banku, który współpracuje z ubezpieczycielem lub agentem. Kredyt ubezpieczeniowy to rozsądny wybór, jeżeli dane towarzystwo oferuje płatność na mniejszą liczbę rat, aniżeli odpowiada to ubezpieczonemu. Również takich informacji należy szukać w danej firmie lub u pośrednika sprzedaży.

Nieopłacanie rat OC – jakie konsekwencje?

Jeżeli nawet ubezpieczony nie opłaca rat składki, nadal korzysta z ochrony, ponieważ ubezpieczyciel nie może rozwiązać rocznej umowy ubezpieczenia. Jednak unikanie opłacania rat w terminie niesie w sobie przykre konsekwencje, tj.:

 • brak automatycznego przedłużenia polisy ubezpieczeniowej;
 • naliczenie odsetek za brak opłaty raty w terminie;
 • skierowanie sprawy do windykacji, co oznacza pokrycie pozostałych rat polisy, odsetek i innych kosztów (jeżeli minie czas na polubowne załatwienie sprawy);
 • brak możliwości wykupienia kolejnej polisy na raty.

 

Właściciel pojazdu musi pamiętać, że pomiędzy kolejnymi okresami ochrony OC nie może być ani jednego dnia przerwy. W zależności od długości braku ciągłości obowiązkowej polisy, w przypadku samochodu osobowego brak OC w 2022 r. to ryzyko mandatu w wysokości 1200 zł (brak OC do 3 dni), 3010 zł (od 4 do 14 dni) lub 6020 zł (powyżej 14 dni).

Przeczytaj też: “Jaka kara za brak OC w 2022 roku?

Ubezpieczenie auta na raty, a sprzedaż i zakup samochodu

Jeżeli właściciel sprzedaje samochód, dla którego opłacał składkę w ratach, musi pamiętać o kilku formalnościach, tj.:

 • poinformować kupującego, że OC ma płatność ratalną z informacjami na temat opłaconych i nieopłaconych rat;
 • upewnić się, czy kupujący przejmuje OC, czy może rezygnuje z polisy i chce zawrzeć umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym;
 • poinformować w ciągu 14 dni ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu.

 

Pewnych obowiązków należy także dopilnować przy zakupie samochodu z ubezpieczeniem opłacanym na raty, tj.:

 • upewnić się, że sprzedający zapłacił dotychczasowe raty składki;
 • sprawdzić, kiedy przypada płatność kolejnych rat;
 • zdecydować, czy korzystać z OC zbywcy, czy wypowiedzieć umowę i nabyć polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym;
 • wykupić nową polisę po ustaniu obowiązującego ubezpieczenia (przy korzystaniu z OC zbywcy, które nie przedłuża się automatycznie).

 

Ubezpieczenie samochodu na raty jest więc ciekawą alternatywą dla jednorazowej płatności za polisę. Właściciel zdecydowany na zakup polisy OC na raty musi jednak pamiętać, aby pilnować terminów płatności kolejnych rat. Towarzystwo ubezpieczeniowe może, ale wcale nie musi przypominać o zbliżających się terminach zapłaty.

FAQ – najczęstsze pytania o ubezpieczenie samochodu na raty

Czym jest OC na raty?

Ubezpieczenie samochodu na raty to możliwość rozłożenia składki OC na raty. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego najczęściej możliwa jest płatność w dwóch, czterech lub dwunastu ratach.

Które towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają zakup składki OC na raty?

Informacji o tym, czy ubezpieczyciel umożliwia płatność ratalną za OC, należy szukać na stronie internetowej towarzystwa i w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Pośród firm ubezpieczeniowych, które dają taką możliwość, są m.in. Uniqa, Aviva, Link4, Wiener, TUZ Ubezpieczenia, Beesafe, You Can Drive, Trasti, Benefia, Balcia czy mtu24.pl.

Kto może skorzystać z płatności ratalnej za ubezpieczenie pojazdu?

Z ubezpieczenia auta na raty mogą skorzystać właściciele, którzy z uwagi na sytuację materialną nie mogą sobie pozwolić na jednorazową opłatę składki (np. młodzi kierowcy, właściciele pojazdów z wieloma szkodami na koncie, ukarani mandatami i punktami karnymi, zainteresowani szerszą ochroną ubezpieczeniową, w tym pakiet OC/AC) i myślący o sprzedaży pojazdu w najbliższym czasie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

4 odpowiedzi

 1. często ubezpieczyciele dają opcję rozłożenia na kilka płatnosci. jak się w porównywarce Inszury robi takie zestawienie to też jest o tym informacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.