Oznaczenia felg – gdzie są oznaczenia na felgach i jak je czytać?

Udostępnij
Wasza ocena
Oznaczenia felg i ich interpretacja
Podobnie jak w przypadku opon, oznaczenia felg określają ich podstawowe parametry montażowe. Sprawdzamy, jak czytać i interpretować oznaczenia na felgach, aby dobrać właściwą obręcz do naszego pojazdu.

W artykule przeczytasz

Oznaczenia felg. Podstawowe parametry felgi

Wydaje się, że dobór właściwej felgi do naszego pojazdu nie powinien sprawiać nam żadnych problemów. Zwłaszcza że podobnie jak zalecane rozmiary opon, oznaczenia felg homologowanych do pojazdu znajdziemy w jego instrukcji obsługi. Taka informacja powinna znaleźć się też na wewnętrznej stronie słupka bocznego od strony kierowcy. Mimo to warto znać podstawowe parametry obręczy i wiedzieć, jak interpretować oznaczenia felg.

Kluczowym parametrem jest rozmiar felgi. Ważne są też ilość i rozstaw śrub montażowych, czy odsadzenie ET. Co ważne, oznaczenia na felgach aluminiowych i stalowych są identyczne. Sprawdzamy, jak interpretować ciąg cyfr i liter, jakie znajdziemy na obręczach. Za przykład wzięliśmy felgę o zapisie “7Jx16H2, ET 30, CH 68”.

Na początku skupmy się na pierwszym ciągu znaków – 7Jx16H2, który odpowiada rozmiarowi felgi. W tym przykładzie cyfra “7” to rozmiar felgi, liczba “16” odpowiada średnicy obręczy. Pamiętajmy, że 1 cal to 25,4 mm.

Poza tym ten podstawowy ciąg znaków pozwoli nam określić typ profilu przekroju felgi oraz profil kołnierza.

Typ profilu przekroju felgi

W zapisie, który służy nam za przykład (7Jx16H2), typ profilu przekroju felgi sczytujemy z ostatniego symbolu (tutaj H2). Współczynnik ten informuje o ukształtowaniu powierzchni zakrytej przez oponę. Na rynku znajdziemy obręcze o różnych profilach, np.:

 • H (Hump) z garbem po wewnętrznej stronie felgi;
 • H2 (Double Hump) z garbem po obu stronach felgi;
 • FH (Flat Hump) z garbem płaskim po wewnętrznej stronie felgi;
 • FH2 (Double Flat Hump) z garbem płaskim po obu stronach felgi;
 • CH (Combination Hump) z dwoma różnymi typami garbów;
 • EH2 (Extended Hump z garbem rozszerzonym;
 • EH2+ (Extended Hump+) z garbem rozszerzonym.

Jak widzimy, w felgach 7Jx16H2 “garb” występuje po obu stronach obręczy.

Profil kołnierza

Profil kołnierza jest oznaczony literą występującą zaraz po odpowiedniku szerokości. W felgach “7Jx16H2” jest to litera “J”. To kształt, w którym stopka przylega do obręczy. Wyróżniamy aż 15 różnych typów felgi, a najpopularniejsze z nich to.:

 • A i D (motocykle, rowery, motorowery, skutery, półciężarówki, ciężarówki, wózki widłowe);
 • B (stare felgi do 6 cali szerokości);
 • J (samochody osobowe);
 • JJ (samochody terenowe 4 × 4);
 • P i K (stosowane czasem w starszych samochodach).

Jak widać, felgi 7Jx16H2 służą samochodom osobowym, na co wskazuje litera “J” po rozmiarze “7”.

Inne oznaczenia na felgach

Wszystkie powyższe to tylko niektóre z oznaczeń, jakie znajdziemy na obręczach. Poza tym oznaczenia felg odnoszą się do ilości i rozstawu śrub montażowych, średnicy otwory centralnego i odsadzenia felgi.

Ilość i rozstaw otworów montażowych

To parametr, którego zwykle nie znajdziemy w miejscu rozmiaru felgi. Rozstaw śrub montażowych (np. 5×110) określa wymagania piasty odnośnie ilości i rozstawu otworów mocujących. Wartość ta opisuje ilość (w przykładzie “5”) i średnicę okręgu (w przykładzie “110 mm”), na którym opisano otwory śrub mocujących.

Średnica otworu centralnego

Średnica otworu centralnego, przenoszącego siłę i drgania koła na piastę, jest wyrażona w milimetrach. W naszym przykładzie jest to zapis “CH 68”, co oznacza, że jego średnica ma 68 mm. Musimy pamiętać, że średnica otworu centralnego nie może być mniejsza od “czopa” piasty.

Odsadzenie felgi

Współczynnik odsadzenia felgi to tzw. offset. Jest on oznaczany jako ET (w naszym przykładzie “ET 30”) i określa głębokość osadzenia felgi w nadkolu. Jeśli ET wynosi 30, felga jest osadzona w nadkolu o 30 mm głębiej względem położenia centralnego. ET może być dodatnie (felgi bardziej schowane w nadkolu) lub ujemne (felgi bardziej wychodzące na zewnątrz).

Zwłaszcza w przypadku felg stalowych wartość ET powinna być identyczna z homologowaną przez producenta. Jeśli to obręcze z lekkich stopów, co do tych wartości istnieje pewna tolerancja.

Jak widzimy, oznaczenia felg nie są szczególnie skomplikowane, choć niewątpliwie są tam znaki, które mogą wprowadzić nas w zakłopotanie. Jednak nie powinniśmy mieć problemów, aby trafnie dobrać felgi do pojazdu. Oczywiście kluczowe jest, aby we właściwy sposób obchodzić się z felgami. Pamiętajmy, że często możliwa jest też ich renowacja. Więcej o tym procesie piszemy w artykule pt. “Renowacja felg aluminiowych i stalowych – czy ma to sens?“. 

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

3 odpowiedzi

 1. Pomylka tutaj. Skoro otwor centralny ma tylko 68mm to jakim cudem kazda sruba bylaby o srednicy az 110mm ? Prosze skorygowac sobie…
  “…np. 5×110) określa wymagania piasty odnośnie ilości i rozstawu otworów mocujących. Wartość ta opisuje ilość (w przykładzie “5”) i średnicę okręgu (w przykładzie “110 mm”) śrub mocujących. Taka felga ma pięć otworów, każdy o średnicy 110 mm.”

  1. I to jest czujność. Jasne, że 110 mm czy 112 mm (głównie Audi i Mercedes) to średnica okręgu, na którym opisano otwory śrub mocujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.