ACC – Adaptive Cruise Control

ACC, z ang. Adaptive Cruise Control to lepsza wersja tempomatu pierwszej generacji CCS. Jest to aktywny tempomat, który korzysta ze specjalnego czujnika umieszczonego za atrapą chłodnicy. Zasięg tempomatu ACC to około 200 m drogi na pasie przed pojazdem, w którym jest on zamontowany.

Jak działa aktywny tempomat II generacji ACC?

CCS działa tak, że w momencie wykrycia samochodu przed sobą, automatycznie zaczyna wytracać prędkość do minimalnej na poziomie 30 km/h. Bez ingerencji kierowcy nie ma natomiast możliwości pełnego zatrzymania pojazdu.

ACCSchemat działania urządzenia

Tempomat II generacji ACC daje już taką możliwość. Dzięki współdziałaniu z innymi systemami (m.in. ESP) możliwe jest maksymalne wytracenie prędkości w momencie wykrycia krytycznej sytuacji. Ten zaawansowany tempomat ma nie tylko czujnik o dwukrotnie większym zasięgu w porównaniu do CCS, ale również czujnik radarowy o krótkim polu działania. Poza tym jest on w stanie śledzić nawet 30 ruchomych obiektów jednocześnie.

Jeżeli system wykryje krytyczną sytuację, wysyła on sygnał niezbędny do zadziałania układu hamulcowego i zatrzymania auta. Najbardziej zaawansowane tempomaty ACC współpracują z wieloma różnymi systemami, np.: Start/Stop (wyłączanie silnika i ponowne ruszanie) czy PreSafe (osuszanie hamulców i napinanie pasów w krytycznej sytuacji).

Zobacz też:

CCS – Cruise Control System
ADR — Automatic Distance Regulation

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]