Kamera samochodowa. Jak wybrać wideorejestrator do auta?

Kamera samochodowa. Jak wybrać wideorejestrator do auta?

W artykule przeczytasz

Kamera samochodowa jest jednym z najczęściej wybieranych akcesoriów do auta. To praktyczne, funkcjonalne urządzenie, które przyda się każdemu kierowcy. Korzyści z posiadania wideorejestratora odczuje kierowca pokonujący miesięcznie setki kilometrów, ale i zmotoryzowany znacznie rzadziej korzystający ze swojego auta. Sprawdzamy, jak wybrać wideorejestrator samochodowy i jakie funkcje powinien mieć taki sprzęt.

Czym jest wideorejestrator samochodowy?

W najprostszym tłumaczeniu kamera samochodowa to niewielkie urządzenie służące rejestrowaniu obrazu przed pojazdem. Zwykle montuje się ją na szybie auta lub na desce rozdzielczej. Oprócz tego na rynku znajdziemy modele montowane w miejscu lusterka wstecznego, zwykle rejestrujące też obraz z tyłu pojazdu z kamery cofania. W końcu kamera do samochodu może mieć wbudowany moduł GPS. Wówczas pełni też funkcję urządzenia pomiarowego, rejestrując prędkość pojazdu i przebieg przejechanej trasy.

Sam sposób działania wideorejestratora jest zbliżony do tego, jak działa zwykła kamera. Obraz przechodzi przez obiektyw i pada na matrycę, gdzie miejsce ma analiza pikseli wysyłanych do mikroprocesora. Nagrany film jest zapisywany w pamięci wewnętrznej urządzenia lub na nośniku danych (np. karta pamięci), dzięki czemu możemy go odtworzyć ponownie.

Po co kierowcy kamera samochodowa?

Wbrew temu, co się może wydawać, wideorejestrator do auta nie służy tylko zawodowym kierowcom. To niepozorne urządzenie przyda się w wielu sytuacjach drogowych. Między innymi nagrany film może posłużyć za dowód podczas kolizji lub innego zdarzenia, którego jesteśmy uczestnikami. Materiał dowodowy w tej formie możemy okazać na przykład na policji, w sądzie, czy przedstawić dla ubezpieczyciela. Dzięki temu możemy przyspieszyć pracę sądu, policji czy towarzystwa ubezpieczeniowego, które ma nam wypłacić odszkodowanie.

Materiał z kamery może być więc bezcenny, jeżeli chcemy udowodnić swoją niewinność lub winę innej osoby. Nagranie przyda się również w sytuacji, kiedy sprawca kolizji oddalił się z miejsca zdarzenia. Wówczas poprzez zapisany materiał wideo możemy odczytać numery rejestracyjne pojazdu, co ułatwia identyfikację sprawcy.

Samochodowy rejestrator wideo jest też dodatkowym zabezpieczeniem pojazdu przed kradzieżą. Często już sam widok kamery samochodowej i migająca dioda odstrasza potencjalnego przestępcę. Zwłaszcza że coraz częściej wideorejestratory wyposażone są w tryb parkingowy. Wówczas pozostają włączone nawet po opuszczeniu samochodu przez kierowcę, dodatkowo zabezpieczając go przed kradzieżą. Inne natomiast dają możliwość sparowania urządzenia ze smartfonem, dzięki czemu obszar wokół auta możemy śledzić z poziomu telefonu.

Przeczytaj też: “Kamery samochodowe a prawo

Zastosowanie kamery samochodowej:

  • Rejestrowanie niebezpiecznych zdarzeń na drodze – nagrywanie nieodpowiedzialnych i niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Filmy służą wykrywaniu sprawców lub celom edukacyjnym.
  • Nagrywanie kolizji lub stłuczek – rejestrowanie materiału podczas kolizji. Zarejestrowany obraz może posłużyć jako dowód w dochodzeniu swoich racji, np. na drodze sądowej, w procesie wypłaty ubezpieczenia itp.
  • Zabezpieczenie przed kradzieżą – kamera odstrasza włamywacza lub dokumentuje zabroniony czyn.
  • Nawigacja – wbudowany nadajnik GPS służy zapisywaniu trasy, wskazaniu najlepszej drogi, czy kontrolowaniu prędkości.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa – modele z górnej półki są wyposażone w dodatkowe systemy poprawiające bezpieczeństwo kierowcy na drodze. Informują na przykład o zjechaniu z obecnego pasa ruchu.

Jak wybrać wideorejestrator samochodowy?

Rynek jest bardzo bogaty w najróżniejsze kamery samochodowe, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich potrzeb i w planowanym budżecie. Oczywiście przy wyborze wideorejestratora do auta musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów.

Rozdzielczość kamery samochodowej

Jednym z najważniejszych parametrów jest jakość rejestrowanego obrazu. Minimum dla kamery samochodowej to rozdzielczość Full HD (2K, 1920 × 1080 pikseli). Oczywiście znajdziemy też rejestratory oferujące lepszą rozdzielczość – QHD (2.7K, 2560 × 1440 pikseli) lub UHD (4K, 4096 × 2160 pikseli). Im jest ona wyższa, tym większy kontrast oraz lepsze odwzorowanie i nasycenie barw. Ułatwi to na przykład odczytanie numerów tablic rejestracyjnych nawet z większej odległości.

Przetwornik obrazu

Wysoka rozdzielczość nie zawsze gwarantuje odczytanie szczegółów, zwłaszcza w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Jeżeli nie chcemy, aby obraz był wówczas zaciemniony i nieczytelny, musimy zwrócić uwagę na przetwornik (matryca, sensor). Dobrej jakości matryca ma wysoką czułość na światło i zapewni nagranie wysokiej jakości również w warunkach słabego oświetlenia.

Kąt widzenia kamery

Kamera samochodowa powinna mieć jak najszerszy kąt nagrywania. Im szerszy kąt widzenia obiektywu, tym kadr kamery obejmuje większy obszar. Żeby móc rejestrować wszystko, co dzieje się przed przednią szybą, wystarczy kamera z kątem widzenia równym 130 stopni. Jeżeli jest on większy, wideorejestrator zarejestruje obraz sprzed maski i z boków auta.

Należy tylko pamiętać, że bardzo szeroki kąt widzenia kamery samochodowej może zniekształcać obraz i powodować tzw. efekt beczki. Dlatego wcześniej warto sprawdzić jakość rejestrowanego obrazu samodzielnie lub na filmach wideo. Pomóc może też ranking rejestratorów, czy recenzje i opinie dotyczące danego modelu.

Płynność nagrywania obrazu

Płynność rejestrowania obrazu jest wyrażona w liczbie klatek na sekundę. Absolutne minimum to 30 klatek na sekundę, aczkolwiek znajdziemy znacznie płynniejsze kamerki samochodowe. Ważne, aby nagrywanie obrazu nie było mniej płynne. Wówczas film może przypominać pokaz slajdów.

Zasilanie

Większość kamer samochodowych jest zasilana zintegrowanym akumulatorem. Takie rejestratory działają nawet po wyłączeniu auta, przechodząc w tryb uśpienia. Nie mogą jednak rejestrować obrazu w trybie ciągłym. Inne modele mogą korzystać z kondensatorów. Po wyłączeniu zasilania utrzymują one odpowiednie napięcie i pozwalają na dokończenie zapisywania plików. Dodatkowo są one odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych (m.in. ujemne temperatury), ale nie utrzymują kamery tak długo w trybie uśpienia, jak modele akumulatorowe.

Sposób montażu

Najpopularniejszym sposobem montażu kamery samochodowej jest przyssawka, którą wystarczy docisnąć do szyby. Taki uchwyt jest banalny w montażu i demontażu. Dzięki kulkowej głowicy taki rejestrator jest również łatwy w regulacji. Uchwyty w tej formie zalecane są zwłaszcza na szyby pionowe.

Alternatywą są uchwyty montowane za pomocą dwustronnej taśmy. Lepiej trzymają się szyby i są dyskretniejsze. Większy problem stanowi usunięcie uchwytu. Zwykle takie uchwyty pozwalają na regulację kamery tylko w płaszczyźnie pionowej góra-dół. Chyba że zainwestujemy w uchwyt na taśmę z kulkową głowicą.

Miejsce na kartę pamięci

Wybrany model kamery samochodowej powinien dysponować dużą pamięcią wewnętrzną. Jeszcze ważniejsze, aby dawał możliwość zamontowania karty pamięci typu microSD. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy zabraknie miejsca na rejestrowanie obrazu. Wybierając kartę pamięci, zwróćmy uwagę na jej klasę i pojemność – najlepiej przynajmniej 64 GB lub 128 GB.

Prostota obsługi

Oprócz parametrów technicznych wideorejestrator do samochodu powinien być prosty w obsłudze. Przyciski powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby nie było problemu z użytkowaniem kamery. Przydaje się także obecność ekranu dotykowego. Nowsze, lepsze modele pozwalają nawet sterować kamerą z poziomu telefonu. Pamiętajmy, że nawet najlepsza kamera do auta nie sprawdzi się, jeżeli będzie problematyczna w obsłudze.

Funkcje dodatkowe

Kamery samochodowe posiadają szereg dodatkowych funkcji. Niezwykle przydatny jest tryb parkingowy – aktywny lub pasywny. W trybie pasywnym po wyłączeniu samochodu rejestrator przechodzi w tryb uśpienia. Kluczowy jest tzw. G-Sensor, który wykrywa wstrząsy (np. uderzenie auta) i inicjuje nagrywanie obrazu. Przy trybie aktywnym podczas jazdy materiał jest rejestrowany w sposób ciągły. Po zatrzymaniu pojazdu i aktywowaniu trybu parkingowego do wyboru jest kilka opcji (m.in. tryb detekcji ruchu, time-lapse, low-bitrate). Wybór odpowiedniego trybu należy uzależnić od pojemności nośnika danych (np. karta pamięci) i źródła zasilania (np. samochodowy powerbank).

Przydaje się też funkcja nagrywania w pętli (automatyczne nadpisywanie starszych filmów), tryb nocny (doświetlanie nagrywanego obrazu w trudnych warunkach atmosferycznych) i możliwość robienia zdjęć. Wysokiej klasy kamery wspomagają nawet kierowcę podczas jazdy, na przykład informując go o zmianie pasa ruchu. Dobrze też, kiedy kamera rozpoczyna nagrywanie automatycznie po podłączeniu do zasilania (autostart).

Kolejnym dodatkowym elementem wyposażenia kamery samochodowej może być odbiornik GPS. Dzięki takiemu modułowi możemy śledzić współrzędne swojego położenia i kontrolować prędkość pojazdu. Z kolei łączność przez Bluetooth oraz Wi-Fi pozwala sparować urządzenie ze swoim smartfonem. Wygodę użytkowania zapewnia też sterowanie głosem.

Dodatkową funkcją jest też kamera cofania (rejestrator dual). Takie produkty mają dwie kamery – przednią i tylną (kamery samochodowe przód-tył), która zwłaszcza ułatwia parkowanie w trudno dostępnych miejscach. Często ekran takiego rejestratora jest montowany w miejscu lusterka wstecznego. Sama kamera tylna najczęściej zamontowana jest za tylną szybą lub nad tablicą rejestracyjną. Ważne, aby takie kamery miały wystarczająco duży wyświetlacz, przynajmniej o przekątnej 2,5 cala.

Ile kosztuje kamera samochodowa?

Dobra kamera samochodowa wcale nie musi być drogim urządzeniem o wielu dodatkowych funkcjach. Najważniejsze, aby miała wysoką rozdzielczość (minimum kamera samochodowa Full HD) i wystarczająco szeroki kąt nagrywania. Uwagę zwróćmy też na materiał wykonania i markę (np. Navitel, Mio, Xiaomi, BlackVue, Garmin, Pioneer, Kenwood). Jeżeli auto nie ma takiego dodatku w fabrycznym wyposażeniu, przyda się kamera samochodowa przód-tył. Na pewno przed zakupem warto poznać oceny i opinie na temat danego modelu. W wyborze odpowiedniego sprzętu w sklepie pomaga też ranking kamer do samochodu.

Jako że wideorejestratory samochodowe mogą być mniej lub bardziej funkcjonalne, również ceny takich urządzeń są bardzo różne. Te najtańsze nabędziemy już za niespełna 50 złotych. Za te najdroższe przyjdzie nam zapłacić nawet przeszło 2500 złotych. Co jest najważniejsze, z pewnością każdy znajdzie na rynku sprzęt, który spełni jego wymagania i oczekiwania, a przy tym będzie w akceptowalnej cenie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: