Jak zachować się po rozerwaniu opony?

jak zachować się po rozerwaniu opony

Z nagłym pęknięciem opony spotykamy się dość rzadko. Mimo tego warto temu problemowi przyjrzeć się bliżej. Choćby z tego względu, że jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, które zagraża zdrowiu, a nawet życiu kierowcy, pasażerom i innych uczestników ruchu. Skoro tak warto wiedzieć, jak zachować się po rozerwaniu opony. O czym każdy kierowca powinien pamiętać przy wystąpieniu takiego zdarzenia drogowego?

NIE dla hamulca

Po wystrzeleniu opony większość kierowców reaguje instynktownie, wciskając pedał hamulca. Warto powstrzymać instynkt i tego nie robić, bo może to tylko i wyłącznie pogorszyć naszą sytuację. Jak się zatem zachować? W takiej sytuacji najlepsze co możemy zrobić, to mocne trzymanie kierownicy i czekanie na rozwój sytuacji. Najlepiej będzie bowiem, kiedy to samochód sam wytraci prędkość. Kierowca powinien jedynie korygować tor jego jazdy. Wbrew pozorom dodać nawet można gazu. Nabranie prędkości może być korzystne w celu uniknięcia niekontrolowanego ześlizgnięcia się na pobocze.

Ważne jest również to, co zrobimy po zatrzymaniu samochodu. Przede wszystkim sprawdzić trzeba jak najszybciej, czy miejsce, w którym zatrzymało się auto, jest bezpieczne. Jeśli jest inaczej i to możliwe należy stoczyć je na pobocze, choć tylko wtedy, kiedy znajduje się ono w odległości nie większej niż kilkanaście metrów. Następnie pomyśleć trzeba również o jego odpowiednim oznaczeniu, aby inni uczestnicy ruchu byli w porę ostrzeżeni. Po zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca zdarzenia dzwonimy po pomoc i jeśli wymaga tego sytuacja, udzielamy wsparcia rannym.

Powody przebicia opony

Wiecie już, jak zachować się po rozerwaniu opony, ale warto znać najczęstsze powody takiego zdarzenia. Tych może być kilka, choć najczęściej są to zaniedbania, za które winę ponosi sam kierowca. Na pewno unikać trzeba jazdy na niedopompowanych oponach. Ponadto często pękają opony, które nie są kontrolowane pod kątem ich zużycia. Wówczas najechanie na leżący na drodze przedmiot lub nawet na jej nierówność może być przyczyną rozerwania ogumienia. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy to samochód porusza się przy większych prędkościach.

Stopień zużycia opon najlepiej sprawdzać przy okazji zmiany opon na letnie. Wszystko dlatego, że z ich rozerwaniem najczęściej mamy do czynienia od połowy maja do końca września. Powodem takiego stanu rzeczy są wyższe temperatury powietrza. Mówiąc o stopniu zużycia, najważniejsze jest obejrzenie opony pod kątem ogólnych uszkodzeń oraz głębokości bieżnika. Poza tym ważny jest też jej wiek. Maksymalny czas przydatności opony to 10 lat. Po tym czasie guma traci swoje właściwości, choć zazwyczaj ich czas skraca złe przechowywanie. O tym, jak przechowywać opony po sezonie pisaliśmy TUTAJ.

Czas żywotności opon skraca także nieprawidłowe ciśnienie. Szczególnie uwagę zwrócić trzeba na opony niedopompowane. Nie dość, że zbyt niskie ciśnienie przyczynia się do szybkiego niszczenia opon, to dodatkowo wydłuża również drogę hamowania, a także jest nieekonomiczne, zwiększając zużycie paliwa. Ciśnienie w oponach sprawdzać można za pomocą manometru na stacjach paliw. Z kolei informacje na temat prawidłowego ciśnienia w oponach, jakie przewidział producent samochodu, można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu lub wewnątrz pojazdu, w tym na słupku drzwi kierowcy, w skrzynce bezpiecznikowej lub na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa.

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też warto unikać zagrożenia i z oponami postępować jak należy. Jeżeli mimo wszystko dojdzie już do takiego zdarzenia drogowego, głęboko wierzymy, że skoro wiecie już, jak zachować się po rozerwaniu opony, z opresji tej wyjdziecie bez szwanku.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz