Jak kupować samochodowe części używane?

jak kupować samochodowe części używane

Kupując samochód, poza wydatkiem związanym z jego nabyciem przygotować się należy na stałe opłaty z tytułu eksploatacji. Nie mówimy tu tylko o kosztach paliwa i przeglądów czy wymianie płynów eksploatacyjnych. Samochody to również i wszelkiego rodzaju usterki. Awarii ulec może niemal wszystko. Jeśli nie jest możliwa regeneracja czy naprawa, niezbędne będą części zamienne. Te mogą być nowe, ale dużą wziętością cieszą się też części dostępne na rynku wtórnym. Jak kupować samochodowe części używane, aby nie żałować?

Nowe czy używane?

Zakup części nowych a używanych, warto uzależnić od wieku auta. Przy pojazdach stosunkowo młodych, stawiać należy na części nowe. W przypadku samochodów nieco starszych, które są już zasłużone, nie ma takiej potrzeby. Tym bardziej że niekiedy części takie mogą sprowadzać się do wartości samego pojazdu, a przynajmniej stanowić dużą część jego wartości. Doliczając do tego koszt robocizny, samochodowe części używane są tutaj wskazane. O usterkach, które są niezwykle kosztowne, pisaliśmy w artykule pt. Które usterki samochodowe mogą zrujnować budżet?“.

Na co zwracać uwagę kupując części używane do samochodu?

Jak kupować samochodowe części używane? Zlecając naprawę mechanikowi, problemu tego nie mamy, jeżeli zakup części spada na jego barki. Tak jest najłatwiej. Z takiego modelu współpracy zadowolony jest też sam mechanik, ponieważ zysk z części stanowi często duży procent jego zarobku. Wszystko dlatego, że współpracując z dostawcami, hurtowniami czy nawet handlarzami liczyć on może na spore obniżki. Jak to jest, kiedy część nabywamy osobiście?

Przede wszystkim skupić się trzeba na wyborze właściwego elementu, co nie jest takie proste. Trafić można bowiem na część z samochodu po liftingu. Nawet kilkumilimetrowe różnice w otworach czy gwintach mogą natomiast skutkować tym, że część taka będzie nieprzydatna, a jej zamontowanie niemożliwe. Części sprowadzać można, znając numer VIN swojego pojazdu i decydując się na jego rozkodowanie. Znajdują się w nim bowiem wszystkie kluczowe informacje na temat daty czy miejsca produkcji auta z fabryką włącznie. Wstępne rozpoznanie samochodu po numerze Vehicle Identification Number wykonać można w serwisie autobaza.pl.

Jeżeli nie jesteśmy jednak pewni tego, czy wybierzemy dobrą część, lepiej zdać się na zakład mechaniczny lub przynajmniej wspomóc się jakimś specjalistą. Kosztować nas to może stratę kilkudziesięciu złotych, ale ważniejsze jest, że dana część będzie optymalna.

Które samochodowe części używane warto kupować?

Odpowiedzieliśmy po części na pytanie, jak kupować samochodowe części używane. Które z montowanych elementów mogą więc pochodzić z rynku wtórnego? Możliwości ich wykorzystania jest naprawdę sporo. Mogą to być bowiem części czujnikowe, sterujące, sygnalizujące czy blacharskie. Oczywiście nie ma przeszkód, aby były to również elementy wyposażenia wnętrza. Przechodząc do konkretów samochodowe części używane, które można wykorzystać ponownie to m.in.: czujniki temperatury, ciśnienia i obrotu wału, silniczki reflektorów, światła, uchwyty, kierownice, lusterka, elementy tapicerki, siłowniki bagażnika i wiele więcej.

Samochodowe części używane, których nie warto kupować

Jeżeli mielibyśmy wymienić używane części samochodowe, których nie należy nabywać, to wskazalibyśmy na elementy silnika czy skrzyni biegów. Mogą o być więc wszelkie listwy wtryskowe, wtryski, sprzęgła czy linki skrzyni biegów. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na regenerację zużytych części aniżeli zakup elementów używanych.

Gdzie kupować samochodowe części używane?

Wiemy już, jak kupować samochodowe części używane, ale pamiętajmy również o ich źródle. Jeśli pochodzą one od niesprawdzonego sprzedawcy, może nas to sporo kosztować. Okazać się bowiem może, że część taka będzie w zasadzie bezużyteczna, co wiązać się musi z kolejnym zakupem.

Sprawdzenie dostawcy jest szczególnie ważne, jeśli mówimy o częściach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Mowa więc o elementach układu hamulcowego czy zawieszenia. Najlepiej będzie, jeśli części takie będą nowe, a przynajmniej pochodzą ze sprawdzonego źródła. Mniejsze obawy można mieć przy wszelkich czujnikach, przewodach czy osłonach i filtrach.

Podsumowanie

Wiedząc, jak kupować samochodowe części używane i kiedy można sobie na taki zakup pozwolić, warto się elementami używanymi zainteresować. Na takim zakupie można bowiem sporo oszczędzić. Szczególnie częściami używanymi zainteresować się powinni właściciele pojazdów starszych. Sęk w tym, aby nabywać części, które do danego auta będą odpowiednie. W tym, jak już wspominaliśmy, pomoże rozkodowanie numeru VIN.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz