Ile wynosi podatek od zakupu samochodu?

ile wynosi podatek od zakupu samochodu

Po zakupie samochodu każdy kierowca pamięta o jego przerejestrowaniu. Co jeszcze należy mieć na uwadze? Pamiętać trzeba również o rozliczeniach z fiskusem. Ile wynosi podatek od zakupu samochodu i czy każdy jest zobowiązany do jego zapłaty?

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Kupując samochód od podmiotów, które nie są podatnikami VAT, nowy właściciel pojazdu jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC. Ile wynosi podatek od zakupu samochodu? Stawka tego podatku od wielu lat się nie zmienia i obecnie wynosi 2 proc. wartości nabywanego auta. Przy zakupie pojazdu za 5 000 zł naliczony podatek wyniesie więc 100 zł, a przy samochodzie za 10 000 zł – 200 zł itp.

Warto mieć tutaj na uwadze, że urzędnicy przy wyliczaniu takiego podatku posługują się własnymi tabelami, w których uwzględniane są szacowane wartości konkretnych modeli. Porównują oni je z kwotami wpisanymi w umowie kupna-sprzedaży auta.

Dlaczego zaniżanie wartości samochodu nie ma sensu?

Logiczne jest, że kierowcy, chcąc zapłacić mniejszy podatek, często zaniżają wartość takiego auta. Takich sztuczek można oczywiście próbować, choć nie mają one większego sensu. Jeżeli wartość auta będzie mocno zaniżona, urzędnik sam narzuci kwotę do zapłaty. Wprawdzie od jego decyzji można się odwołać, ale walka z fiskusem nie ma większego sensu.

Zaniżenie wartości auta jest natomiast wskazane, kiedy pojazd jest uszkodzony. Warto jednak do takiej dokumentacji dołączyć zdjęcia fotograficzne czy kosztorys napraw, które będą potwierdzać zniszczenia. Dzięki temu urzędnik nie powinien mieć też żadnych obiekcji, co do wartości pojazdu, a na wpisaną w formularzu kwotę spojrzy on znacznie przychylniejszym okiem.

Ile mamy czasu na zapłacenie podatku od zakupu samochodu?

Wiemy już, ile wynosi podatek od zakupu samochodu. Każdy nabywca pojazdu na jego uregulowanie ma 14 dni od daty zakupu auta. Pieniądze powinny trafić na konto urzędu przypisanego do nowego właściciela pojazdu. W tym celu złożyć należy formularz PCC-3 lub PCC-3/A, jeżeli pojazd ma kilku nabywców. Nie ma jednak obowiązku osobistego stawiania się w urzędzie skarbowym. Wypełniony formularz wysłać można listem poleconym lub nawet drogą elektroniczną.

Jeżeli tak się nie stanie, fiskus może nałożyć na nowego właściciela pojazdu karę finansową. Odpowiedzieliśmy na pytanie, ile wynosi podatek od zakupu samochodu. Jak jest z karami za opóźnienia w jego zapłacie? W zależności od poślizgu z płatnością wynieść ona może od 168 zł do nawet 33 600 zł. Jak widać kara może być bardzo dotkliwa. Dlatego też w razie spóźnienia najlepiej osobiście zgłosić się do urzędu skarbowego i złożyć oświadczenie w formie czynnego żalu, przyznając się w nim do winy i zobowiązując się do uiszczenia zaległości wraz z ustawowymi odsetkami. Warto pamiętać, że obowiązek zapłaty takiego podatku przedawnia się po pięciu latach. Liczenie na łut szczęścia nie ma jednak większego sensu.

Kto nie musi płacić podatku PCC?

Są osoby, które nie muszą płacić podatku PCC i z takiej opłaty są zwolnione. Będzie tak, jeżeli samochód nabywa osoba niepełnosprawna i auto takie kupuje ona na własny użytek. To samo tyczy się też wszystkich, którzy nabywają pojazd o wartości nieprzekraczającej 1000 zł.

Podatku nie zapłacimy też, kiedy podmiot sprzedający jest płatnikiem VAT, co ma miejsce na przykład w przypadku komisów. Wówczas podatek PCC nie występuje. Tak samo nie ma go przy zakupie auta z zagranicy.

Podsumowanie

Skoro wiecie już, ile wynosi podatek od zakupu samochodu i widać wyraźnie, że nie są to koszta zwalające z nóg, warto pamiętać o terminowym rozliczeniu się z fiskusem. Nie ma też większego sensu zaniżanie wartości auta, a jeżeli już sobie na to pozwalamy, zaniżenie powinno być minimalne. Przed zakupem natomiast dokładnie trzeba obejrzeć wszystkie anonse i wybrać ofertę możliwie najlepszą. Pamiętajcie też, że jeżeli oglądane przez Was auto nie jest zgodne z tym, co widnieje w ogłoszeniu, przysługuje Wam odszkodowanie, o czym szerzej piszemy w artykule pt. Odszkodowanie za oględziny samochodu niezgodnego z ogłoszeniem“. Chcąc uniknąć zakupu samochodu wraku, polecamy też artykuł Jak nie dać się nabrać sprzedawcy samochodu?“. Jest to swego rodzaju encyklopedia zakupu auta, która pozwoli Wam uchronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 33 Średnio: 2.7]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz