Czym jest system bezpośredniej likwidacji szkód?

system bezpośredniej likwidacji szkód

Nikt nie lubi wypadków drogowych i stłuczek, czemu rzecz jasna dziwić się nie można. Bez wątpienia nawet mała stłuczka to nie tylko ryzyko powstania uszczerbku na zdrowiu, ale również dużego stresu związanego choćby z uzyskaniem odszkodowania w postępowaniu likwidacji szkody. Ubezpieczyciele coraz częściej mówią tu o systemie BLS. Czym zatem jest system bezpośredniej likwidacji szkód i jakie niesie w sobie korzyści?

Rośnie liczba wypadków

Niestety, mimo iż samochody są coraz bezpieczniejsze i mają na swoim wyposażeniu mnóstwo systemów, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa na drogach, to jednak wypadków nie da się wyeliminować całkowicie. Te zdarzają się w każdym kraju niezależnie od poziomu kultury jazdy w danym państwie czy też samych samochodów. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podało, że w roku 2017 na polskich drogach doszło do przeszło 400 tys. wypadków. Wynik jest o tyle niepokojący, że z roku na rok wypadków jest więcej. Pocieszające jest wprawdzie to, że zmniejsza się liczba wypadków śmiertelnych, ale rzeczywiście istnieje dziś większe prawdopodobieństwo udziału w kolizji, aniżeli jeszcze rok czy dwa lata wcześniej. Warto w związku z tym wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować. Jak pomoże w tym system bezpośredniej likwidacji szkód?

Likwidacja szkody na przestrzeni lat

Fakt, że likwidacja szkód w systemie BLS wygląda nieco inaczej aniżeli normalnie, jest w zasadzie niepodważalny. Dawniej zawsze po ustaleniu ubezpieczyciela sprawcy i skontaktowaniu się z nim, przedstawić było trzeba wszystkie dokumenty, po czym firma ubezpieczeniowa wypłacała należne poszkodowanemu odszkodowanie. System bezpośredniej likwidacji szkody wygląda znacznie prościej. Poszkodowany kontaktuje się bowiem z własnym ubezpieczycielem, przedstawiając mu całą sytuację, po czym to on zajmuje się wszystkim i wypłaca mu odszkodowanie. Jest to o tyle korzystne, że nie ma potrzeby kontaktowania się z nieznaną firmą ubezpieczeniową sprawcy.

O samych szkodach pisaliśmy natomiast w artykule pt. Likwidacja szkody — rozliczenie gotówkowe czy bezgotówkowe?, gdzie przedstawiliśmy tam wady i zalety dwóch form jej rozliczania.

System bezpośredniej likwidacji szkód — wyjątki

Nie oznacza to jednak, że system bezpośredniej likwidacji szkód jest pozbawiony wad. W pewnych sytuacjach występują tutaj wyjątki, kiedy to BLS nie może być zastosowany. Podstawą jest bowiem to, aby ubezpieczyciel poszkodowanego i sprawcy takim systemem byli objęci. Jest to bowiem dobrowolne i każda firma ubezpieczeniowa sama musi podjąć decyzję o tym, czy chce przynależeć do BLS. Obecnie w Polsce są to między innymi Ergo Hestia, Aviva, Axa Ubezpieczenie, Warta, PZU, UNIQUA, Gothaer oraz Concordia Ubezpieczenia.

Poza tym ważna jest też wartość poniesionej szkody. Istnieje tu bowiem górna jej granica, która wynosi 30 tysięcy złotych. Po jej przekroczeniu system bezpośredniej likwidacji szkód nie obowiązuje niezależnie od ubezpieczyciela. Inne wyjątki, kiedy BLS nie ma zastosowania to:

* kolizja, w której są osoby ranne
* wypadek z udziałem więcej niż dwóch maszyn
* zdarzenie poza granicami Polski

Widać więc wyraźnie, że system BLS zastosowanie ma w mało poważnych stłuczkach, które miały miejsce na terytorium Polski. Często nie można też z niego skorzystać w przypadku kolizji z obcokrajowcem. Więcej o tym, jak zachować się po stłuczce z obywatelem innego kraju pisaliśmy w artykule pt. Jak zachować się po kolizji z obcokrajowcem?“.

BLS w innych krajach

W Polsce system bezpośredniej likwidacji szkód obowiązuje od 1 kwietnia 2015 roku. W wielu innych państwach europejskich istnieje jednak znacznie dłużej. Obecnie system ten kosztem innych rozwiązań w przypadku wypadków premiowany jest m.in. w Belgii, Hiszpanii, Grecji czy we Francji. Poza Unią Europejską obowiązuje on natomiast choćby w Rosji czy Kanadzie.

Nie ulega więc wątpliwości, że system bezpiecznej likwidacji szkód niesie w sobie wiele korzyści. Z pewnością o wiele prościej jest skontaktować się z własnym ubezpieczycielem, aniżeli firmą ubezpieczeniową sprawcy. Skraca się tym samym czas postępowania likwidacyjnego oraz zmniejsza jego koszt.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz