Chrzczone paliwo – czym grozi, lista stacji z paliwem słabej jakości (2023)

Udostępnij
Wasza ocena
Chrzczone paliwo
Chrzczone paliwo nie jest niczym nowym na polskich stacjach. Mimo iż nie ma powodów do niepokoju, niestety, w ostatnich latach odnotowuje się coraz więcej punktów, gdzie lepiej nie tankować swojego pojazdu lub robić to jak najrzadziej. Na wybranych stacjach badanie paliwa przeprowadza Inspekcja Handlowa. Natomiast Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wskazuje stacje, na których paliwo nie spełnia norm jakościowych. Najnowsze zestawienie dotyczy badań przeprowadzonych w 2023 roku.

W artykule przeczytasz

Jakość paliw na stacjach w Polsce

Jak wskazuje UOKiK, w 2023 roku chrzczone paliwo z odstępstwami od norm stwierdzono na niewielkiej liczbie stacji. Zakwestionowano bowiem 1,7 proc. przebadanych próbek. Niepokojący jest fakt, że w poprzednich latach było ich mniej (1,1 proc. w 2022 roku i 1,03 proc. w 2021 roku).

Natomiast należy pamiętać, że w porównaniu z wynikami kontroli sprzed dekady i tak jest dużo lepiej. Otóż jeszcze w 2013 roku Inspekcja Handlowa podważyła jakość paliwa aż w około 8 proc. próbek. Jeszcze gorzej wyglądało to w 2003 roku (30 proc.). Warto przypomnieć, że rokrocznie kontroluje się do 3000 próbek. Jeżeli paliwo nie spełnia stawianych wymagań, kontrola jest powtarzana. Kontrolerzy na stację wracają też w późniejszym czasie.

Badania przeprowadzone w 2023 roku wskazały, że najbezpieczniej tankować autogaz, ponieważ nie zakwestionowano żadnej z przebadanych próbek. Po drugiej stronie jest olej napędowy. Największa ilość zakwestionowanych próbek paliwa dotyczyła właśnie paliwa z przeznaczeniem do silników wysokoprężnych.

Czym grozi tankowanie chrzczonego paliwa?

Tankowanie paliwa, które nie spełnia norm, może powodować spore problemy, a nawet niebezpieczeństwo. W przypadku oleju napędowego kwestionowano niewłaściwą temperaturę zapłonu, stabilność oksydacyjną oraz zbyt dużą zawartość wody, tj.:

  • Niewłaściwa temperatura zapłonu – ryzyko zapłonu pary w czasie tankowania.
  • Stabilność oksydacyjna – przyczyna powstawania osadów w zbiorniku paliwa oraz niekorzystny wpływ na drogie w naprawie elementy układu wtryskowego w nowoczesnych Dieslach (m.in. wtryskiwacze, pompa wysokiego ciśnienia).
  • Zbyt duża zawartość wody – szybsza korozja elementów układu wtryskowego i problemy z uruchomieniem auta zwłaszcza w niskich temperaturach (tzw. korek lodowy).

 

Przeczytaj też: “Płukanka do silnika – czym jest, do czego służy, jak stosować?

W przypadku benzyny najczęściej kwestionowanym parametrem była niewłaściwa prężność pary, co również może mieć swoje przykre konsekwencje, tj.:

  • problemy z uruchomieniem auta (w wyniku tzw. korków parowych);
  • dziura w mocy;
  • szybsze zużycie silnika wynikające z rozcieńczania oleju ciężkimi frakcjami benzyny (w długim okresie).

 

Innym, jednak dużo rzadszym problemem, jest zaniżona liczba oktanowa będąca przyczyną tzw. spalania stukowego.

Przeczytaj też: “Paliwo E10 – co to jest, czy można tankować, do jakich silników?

Chrzczone paliwo – lista stacji z olejem napędowym o niewłaściwych parametrach – 2023 rok

Stacja Adres Nieprawidłowość
Orlen ul. Fordońska 32, Bydgoszcz, województwo kujawsko-pomorskie Zaniżony parametr temperatury zapłonu
Poczta Polska S.A. ul. Gajowa 99, Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie Niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej
Mobill ul. Chełmska 100, Włodawa, województwo lubelskie Zaniżony parametr temperatury zapłonu
Tylka ul. Za Torem 23A, Rogoźnik, małopolskie Niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej (badanie pierwsze i powtórne)
KARIMA – BIS Strzeżów 1, województwo małopolskie Zaniżony parametr temperatury zapłonu
Tramex Dachowa 14A, województwo mazowieckie Niewłaściwa temperatura zablokowania zimnego filtra
A.A. Pietrzyk Gołębiów 24A, województwo mazowieckie Zaniżony parametr temperatury zapłonu
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Total (Avia) ul. 11-go Listopada 87, Radom, województwo mazowieckie Zaniżony parametr temperatury zapłonu (badanie pierwsze i powtórne)
Dobkowski Paliwa ul. Mickiewicza 17, Suwałki, województwo podlaskie Niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej (badanie pierwsze i powtórne)
Maszk ul. Dworcowa 37, Kościerzyna, pomorskie Niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej (badanie pierwsze i powtórne)
A.B. ul. Wybrzeże 11, Łeba, województwo pomorskie Niewłaściwa temperatura zapłonu
Eurobaza (Moya) ul. Cieszyńska 25, Skoczów, województwo śląskie Niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej (badanie pierwsze i powtórne)
Tanktir ul. Starachowicka 108, Wąchock, województwo świętokrzyskie Przekroczona dopuszczalna zawartość wody
Moya ul. Ostrowiecka 36A, Zawichost, województwo świętokrzyskie Przekroczona dopuszczalna zawartość wody
Benzol ul. Mickiewicza 26, Biała Piska, województwo warmińsko-mazurskie Niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej (badanie pierwsze i powtórne)
A.P.M. Malinowski, S. Langowska Świątki 38, województwo warmińsko-mazurskie Zaniżony parametr temperatury zapłonu (badanie pierwsze i powtórne)
Watis ul. Konińska 1, Turek, województwo wielkopolskie Zaniżony parametr temperatury zapłonu (badanie pierwsze i powtórne)
Artmot ul. Wronia 16, Wałcz, województwo zachodniopomorskie Niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej

Przeczytaj też: “Dziura w baku paliwa – jak załatać, czym zakleić?

Chrzczone paliwo – lista stacji z benzyną o niewłaściwych parametrach – 2023 rok

Stacja Adres Nieprawidłowość
Budex Będków-Kolonia 1, województwo łódzkie Niewłaściwy parametr prężności pary
Gwara (BP) Młodzieszynek 36, województwo mazowieckie Niewłaściwy parametr lotności
Orlen Pl. Wolności 17, Stawiski, województwo podlaskie Niewłaściwa liczba oktanów
STW ul. Wojska Polskiego 31, Kalisz, województwo wielkopolskie Niewłaściwa prężność pary
AP Logistic ul. Wrocławska 26, Kalisz, województwo wielkopolskie Niewłaściwa prężność pary
BP ul. Złota 62, Kalisz, województwo wielkopolskie Niewłaściwa prężność pary
Pieprzyk Wolsztyńska 10, Wieleń, województwo wielkopolskie Niewłaściwa prężność pary

Przeczytaj też: “Benzyna Pb 95 czy 98 – różnice, które paliwo wybrać?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Czym jest chrzczone paliwo?

Chrzczone paliwo ma parametry odbiegające od normy. Może to mieć negatywny wpływ na auto oraz obniżać komfort i bezpieczeństwo poruszania się pojazdem.

Jakie paliwo jest najgorsze na polskich stacjach?

Najwięcej zastrzeżeń jest do jakości oleju napędowego. Natomiast pośród przebadanych próbek nie stwierdzono nieprawidłowości wobec gazu LPG.

Jakie konsekwencje ma tankowanie oleju napędowego słabej jakości?

Konsekwencje są różne w zależności od przyczyny nieprawidłowości. Jeżeli niewłaściwy parametr ma temperatura zapłonu, grozi to ryzykiem zapłonu pary podczas tankowania. Natomiast w przypadku zbyt dużej zawartości wody mogą pojawić się problemy z uruchomieniem (zwłaszcza w niskich temperaturach) oraz korozją elementów układu wtryskowego. Z kolei tzw. stabilność oksydacyjna jest przyczyną powstawania osadów w zbiorniku paliwa oraz ma niekorzystny wpływ na elementy układu wtryskowego (np. wtryskiwacze, pompa wysokiego ciśnienia).

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.