Benzyna Pb 95 czy 98 – różnice, które paliwo wybrać?

Udostępnij
Wasza ocena
Benzyna Pb 95 czy 98?
Na stacjach w Europie, w tym w Polsce spotkać można przede wszystkim dwa rodzaje benzyny – Pb 95 i Pb 98. Inaczej może to wyglądać poza Unią Europejską, dlatego wówczas należy sprawdzić, czy jest to paliwo odpowiadające stosowanemu w Polsce. Różnica między benzyną Pb 95 i 98 dotyczy liczby oktanowej. Droższa jest ta druga, dlatego to benzynę Pb 98 uznaje się za paliwo lepszej jakości. Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, które paliwo jest lepsze – benzyna Pb 95 czy 98?

W artykule przeczytasz

Czym jest liczba oktanowa?

Zanim wyjaśnimy, które paliwo jest lepsze – benzyna Pb 95 czy 98, najpierw musimy odnieść się do liczby oktanowej. Przypomnijmy, że benzyna to mieszanina węglowodorów otrzymywana w procesie destylacji ropy naftowej. Przed dostarczeniem na stację paliwo jest oczyszczane i wzbogacane o dodatki funkcyjne kształtujące parametry chemiczne benzyny. Kluczowe znaczenie ma liczba oktanowa wskazująca odporność paliwa na samozapłon w wyniku wzrostu temperatury i ciśnienia. Parametr ten określa się w zestawieniu z roztworem porównawczym (mieszanina izooktanu o liczbie oktanowej 100 oraz n-heptanu o liczbie oktanowej 0). Badanie paliwa odbywa się w silniku o jednym cylindrze i zmiennym stopniu sprężania pracującym z prędkością obrotową 600 obr./min.

Przeczytaj też: “Świece zapłonowe – funkcja, rodzaje, wymiana

Liczba oktanowa określa więc zdolność paliwa do samozapłonu, który powinien nastąpić w określonym momencie na skutek iskry. Jeżeli zapłon mieszanki ma miejsce w odpowiednim momencie, paliwo spala się z prędkością do 60 m/s.

W przypadku wcześniejszego zapłonu, kiedy liczba oktanowa jest zbyt niska, miejsce ma tzw. spalanie stukowe z prędkością nawet ponad 1000 m/s. W dłuższym okresie eksploatacji może to skutkować uszkodzeniem mechanicznym układu korbowo-tłokowego, wypaleniem dziury w denku tłoka, uszkodzeniem głowicy i zaworów, a nawet zatarciem silnika. Dlatego producenci narzucają minimalną liczbę oktanową benzyny, jaką należy tankować do danego silnika.

Benzyna PB 95 czy 98 – różnice

Oba rodzaje paliwa – benzyna Pb 98 i 95 – różnią się składem, dodatkami i ceną. Droższym paliwem jest benzyna Pb 98, kosztująca o kilkadziesiąt groszy na litrze więcej od odmiany Pb 95.

Nie jest prawdą, że benzyna o większej liczbie oktanowej doda mocy jednostce napędowej. Natomiast benzyna Pb 98 ma lepsze właściwości myjące, dlatego pozwala łatwiej pozbyć się nagaru.

Przeczytaj też: “Płukanka do silnika – czym jest, do czego służy, jak stosować?

Benzyna Pb 95 czy 98 – jakie paliwo wybrać?

Przede wszystkim należy tankować benzynę zalecaną przez producenta pojazdu. Większość jednostek napędowych jest dostosowana do benzyny Pb 95, a w przypadku starszych silników nawet o nieco niższej liczbie oktanowej.

Oprócz tego w nowszych silnikach występują czujniki spalania stukowego, które dostosowują moment zapłonu w odpowiednim momencie. W takich silnikach w zastępstwie benzyny Pb 98 stosować można paliwo Pb 95, oczywiście o ile pozwala na to producent. Na pewno nie ma sensu tankować benzyny Pb 98 przy sugerowanym paliwie Pb 95. Wiąże się to wyłącznie z wyższymi kosztami eksploatacji. Zaoszczędzone środki lepiej przeznaczyć na utrzymanie samochodu w dobrym stanie, w tym regularną wymianę filtra paliwa, płynów i części eksploatacyjnych.

Przede wszystkim paliwo Pb 98 jest zalecane do aut sportowych i luksusowych, często o silnikach o wyższej mocy (np. marki Porsche, Lamborghini, Ferrari czy modele Mercedes AMG i Audi RS). Dobrym przykładem są też sportowe auta japońskie (np. Honda Civic Type R, Toyota GT-86, Subaru Impreza WRX STI, Mitsubishi Lancer Evo). W Japonii silniki produkuje się z przeznaczeniem do paliwa 100-oktanowego. Natomiast w autach przeznaczonych na rynek europejski zmienia się ustawienia jednostki napędowej, aby mogły pracować na benzynie Pb 98.

Liczba oktanowa benzyny w autach z USA

Najrozsądniej jest więc stosować benzynę zalecaną przez producenta. Informacji tych można szukać w kilku miejscach – ASO, instrukcja obsługi, naklejka na wewnętrznej stronie klapki lub pod wlewem paliwa. Często pojawia się tam oznaczenie benzyny bezołowiowej 95 lub 98, ewentualnie tylko Pb 98.

Trudniej o to w autach sprowadzonych zza Oceanu – USA i Kanady. W Ameryce Północnej procedura określania liczby oktanowej składa się z dwóch etapów – kontroli przy prędkości 600 obr./min oraz 900 obr./min. Z dwóch wartości wylicza się średnią, dlatego na ogół liczba jest niższa niż w Europie. Zwykle jest to różnica 4 lub 5 oktanów.

Przeczytaj też: “Samochody z USA. Jak sprowadzić auto z Ameryki?

W instrukcji aut amerykańskich często pojawia się słowny opis benzyny – regular (od 85 do 87 oktanów), mid-grade (od 87 do 89) oraz premium (od 91 do 93). Jeżeli silnik jest przeznaczony do paliwa o niskiej liczbie oktanowej, co dotyczy zwłaszcza starszych aut, dla ochrony jednostki napędowej można stosować specjalne dodatki. Wynika to ze składów współczesnych paliw i dużych domieszek alkoholi.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Co różni benzynę Pb 95 i 98?

Oba rodzaje paliwa różnią się składem, dodatkami i ceną. Benzyna bezołowiowa Pb 98 ma większą liczbę oktanową i jest droższa o kilkadziesiąt groszy na litrze. To również paliwo o lepszych właściwościach myjących.

Jaką benzynę wybrać – Pb 95 czy Pb 98?

Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Do większości silników odpowiednia będzie benzyna Pb 95.

Gdzie szukać informacji o paliwie zalecanym przez producenta?

Informacja taka powinna znajdować się na naklejce na wewnętrznej stronie klapki lub pod wlewem paliwa. Pomoże też instrukcja obsługi czy ASO.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.