Inteligentne pasy bezpieczeństwa uwzględniające wagę i wiek

Udostępnij
Wasza ocena
Inteligentne pasy bezpieczeństwa
Samochody są obecnie coraz bardziej zaawansowane pod względem systemów bezpieczeństwa. Niewątpliwe znaczącym elementem są też pasy bezpieczeństwa, natomiast inżynierowie wciąż próbują je udoskonalić. W ograniczeniu skutków kolizji pomóc mogą inteligentne pasy bezpieczeństwa. To rozwiązanie opracowane przez firmę z Niemiec. Nowoczesne pasy bezpieczeństwa mają uwzględniać między innymi wiek oraz wagę osób podróżujących autem.

W artykule przeczytasz

Coraz wyższe wymagania wobec pasów bezpieczeństwa

Zanim wyjaśnimy, czym są i jak działają inteligentne pasy bezpieczeństwa, najpierw należy odnieść się do aktualnych wymagań wobec tych elementów istotnych dla zachowania bezpieczeństwa. Przypomnijmy, że obecnie coraz większe wymagania wobec pasów bezpieczeństwa ma niezależna niedochodowa organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów Euro NCAP.

Dlatego już współcześnie w samochodach stosuje się pasy bezpieczeństwa, które mają ograniczyć skutki kolizji czy wypadków. Dobrym przykładem jest dwustopniowy ogranicznik obciążenia (SLL). Być może już wkrótce pasy bezpieczeństwa będą jeszcze skuteczniejsze.

Przeczytaj też: “Pasy bezpieczeństwa – historia, budowa, zasada działania

Jak działają inteligentne pasy bezpieczeństwa?

Pracę nad pasami bezpieczeństwa prowadzi między innymi firma ZF. To ceniony podmiot w branży produkcji podzespołów do samochodów. Na razie jest to rozwiązanie koncepcyjne, natomiast nie jest wykluczone, że niebawem inteligentne pasy bezpieczeństwa zagoszczą w nowych egzemplarzach, zwłaszcza w autach segmentu premium.

Inteligentne pasy bezpieczeństwa wykorzystują napinacz z wielostopniowym przełączanym ogranicznikiem obciążenia (MSLL). Dzięki temu pasy mogą jeszcze lepiej przytrzymywać osobę podróżującą samochodem w zależności od wagi. Czujniki znajdujące się w pasach mają analizować obwód, wzrost oraz wagę kierowcy lub pasażera. Jednocześnie system ma korzystać z kamery w kabinie oraz radarów znajdujących się na zewnątrz.

Dzięki temu system rozpoznaje, z którego kierunku nadchodzi uderzenie oraz ocenia siłę kolizji. Analiza danych włącznie z wagą i wiekiem pozwoli lepiej dostosować siłę blokady pasów.

Przeczytaj też: “Regeneracja pasów bezpieczeństwa – dlaczego warto, jaki środek wybrać?

Jak zapinać pasy bezpieczeństwa?

Na pewno minie jeszcze sporo czasu, zanim inteligentne pasy bezpieczeństwa zagoszczą w samochodach. Jeżeli nawet takie rozwiązanie zostanie wprowadzone, ze względu na bardziej zaawansowane rozwiązania wynikające m.in. z zastosowania kamer i czujników, na pewno najpierw trafi do aut segmentu premium.

Natomiast niezależnie od tego, jak zaawansowane są pasy bezpieczeństwa, kluczowe znaczenie ma ich właściwe zapinanie. Wciąż jest wielu kierowców, którzy nie stosują się do tego obowiązku, chociażby podczas pokonywania krótkich dystansów. Jednak duża grupa kierowców zapinających pasy robi to niewłaściwie. Tymczasem nieprawidłowo zapięte pasy mogą niewystarczająco skutecznie zadziałać w momencie wypadku.

Przede wszystkim pasy nie mogą być zawinięte, ale muszą dobrze przylegać do ciała. Dlatego podczas jazdy w grubej kurtce należy ją rozpiąć, a przy dłuższej podróży w ogóle zdjąć odzienie wierzchnie.

Przeczytaj też: “Jak ustawić fotel kierowcy?

Jaki mandat za brak pasów?

Jazda z niezapiętymi pasami to nie tylko obniżony poziom bezpieczeństwa, ale również ryzyko ukarania mandatem. Mandat za brak pasów wynosi:

  • 100 złotych,
  • 5 punktów karnych.

 

Mandat w wysokości 100 złotych oraz 5 punktów karnych otrzyma także kierowca przewożący pasażera bez zapiętych pasów (mandat w wysokości 100 złotych otrzyma też pasażer). Jeżeli natomiast liczba pasażerów jadących bez zapiętych pasów jest większa, wówczas kara rośnie do 8 punktów karnych.

Mandat za niezapięte pasy można również otrzymać za nieprawidłowy przewóz dziecka. Wynosi on 300 złotych i 5 punktów karnych. Liczba punktów karnych jest wyższa przy przewożeniu dwójki dzieci (10 punktów karnych) lub trójki dzieci bez zapiętych pasów (15 punktów karnych).

Przeczytaj też: “Mandat za brak pasów – grzywna i punkty karne

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Czym są inteligentne pasy bezpieczeństwa?

To pasy wykorzystujące napinacz z wielostopniowym przełączanym ogranicznikiem obciążenia (MSLL). Nowoczesne pasy mają być efektywniejsze, ponieważ będą analizować obwód, wzrost oraz wagę osób podróżujących pojazdem. System ma też ocenić kierunek i siłę uderzenie. Dzięki temu w razie kolizji system ma reagować z odpowiednią siłą.

Kiedy inteligentne pasy bezpieczeństwa pojawią się w samochodach?

Na razie jest to tylko rozwiązanie koncepcyjne. Jeżeli inteligentne pasy bezpieczeństwa pojawią się w autach, najpierw najpewniej zadebiutują w samochodach segmentu premium.

Ile wynosi mandat za jazdę bez zapiętych pasów?

Mandat dla kierowcy za brak pasów wynosi 100 złotych oraz 5 punktów karnych.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.