Paliwo E10 – co to jest, czy można tankować, do jakich silników?

Udostępnij
Wasza ocena
Paliwo E10
Od 1 stycznia 2024 roku na polskich stacjach pojawi się paliwo E10. To benzyna 95-oktanowa z 10-procentowym dodatkiem bioetanolu, a więc o 5 proc. wyższym niż wcześniej. Benzyna E10 zastąpi na stacjach paliwo E5 z 5-procentową domieszką biokomponentów. Wśród kierowców paliwo E10 budzi spore wątpliwości. Dlatego wyjaśniamy, jakie auta mogą korzystać z 95-oktanowej benzyny E10, a kto powinien zostać przy paliwie E5, natomiast w tym przypadku będzie to droższa w zakupie benzyna 98-oktanowa.

W artykule przeczytasz

Czym jest benzyna E10?

Paliwo E10 to benzyna mająca w swoim składzie większą domieszkę biokomponentów, tj.:

  • benzyna E5 – poziom bioetanolu na poziomie do 5 proc.;
  • benzyna E10 – poziom bioetanolu na poziomie do 10 proc.

Do zalet paliwa E10 należy zaliczyć niższą cenę oraz mniejszą emisję CO2 do atmosfery. Natomiast ten rodzaj paliwa ma też pewne wady. Jest to benzyna o mniejszej kaloryczności, co oznacza większe spalanie o około 3 proc. Oprócz tego specjaliści wskazują na około 5-procentowy spadek dynamiki. Paliwo E10 może także mieć negatywny wpływ na gumowe uszczelki i aluminiowe elementy układu zasilania.

Przeczytaj też: “Dziura w baku paliwa – jak załatać, czym zakleić?

W Polsce benzyna E10 jest nowością, natomiast w poszczególnych krajach w Europie miała już swój debiut. Na przykład w Niemczech pojawiła się już w 2011 roku.

Które samochody są przystosowane do benzyny E10?

W momencie debiutu paliwa E10 na stacjach w Niemczech instytucja DAT (Deutsche Automobil Treuhand – Niemiecki Fundusz Samochodowy) zakładała, że na benzynie E10 poruszać się może nawet 9 na 10 ówczesnych aut. Jednocześnie zauważono, że samochody nieprzystosowane do paliwa E10 powinny być tankowane benzyną E5. W przeciwnym razie może skończyć się to uszkodzeniem uszczelek i elementów wykonanych z aluminium.

Obecnie właściciele aut mają kilka sposobów na sprawdzenie, czy auto jest kompatybilne z benzyną E10, tj.:

  • Lista ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów) – aktualizowana lista aut przystosowanych do paliwa E10 znajduje się TUTAJ.
  • Wyszukiwarka E10 – wyszukiwarkę przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Narzędzie jest bezpłatne i pozwala sprawdzić, czy auto jest kompatybilne z paliwem E10. Wystarczy, że użytkownik poda markę, model oraz rok produkcji pojazdu. Jednocześnie uruchomiono również adres e-mail (drp@klimat.gov.pl) służący zgłaszaniu nieścisłości związanych z funkcjonowaniem wyszukiwarki.

 

Przeczytaj też: “Benzyna Pb 95 czy 98 – różnice, które paliwo wybrać?

Czy paliwo E10 jest niebezpieczne dla silnika?

Bez żadnych przeciwwskazań z benzyny E10 mogą korzystać wszystkie auta sprzedawane na terenie Unii Europejskiej od 2010 roku. Natomiast na pewno nie wszystkie samochody poruszające się po polskich drogach, zwłaszcza że park motoryzacyjny w Polsce nie należy do najmłodszych, mogą korzystać z paliwa z 10-procentowym dodatkiem biokomponentów.

Przeczytaj też: “Paliwo syntetyczne – co to jest e-paliwo, ile kosztuje?

Paliwo E10 nie powinno zepsuć silnika. Jednak lista aut kompatybilnych z benzyną E10 nie wzięła się znikąd. Zestawienia stworzono po to, aby chronić właścicieli przed wyciekami paliwa spowodowanymi rozszczelnieniem gumowych i aluminiowych elementów, do czego przyczynia się większa domieszka alkoholu. Jak wskazuje niemiecki automobilklub ADAC, wyższa zawartość bioetanolu może skutkować korozją aluminiowych elementów układu zasilania lub przyczyniać się do utraty sprężystości i spękania uszczelek elastomerowych w układzie paliwowym. Ewentualne nieszczelności zwiększają ryzyko pożaru i stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4.5]

FAQ

Co różni paliwo E5 i E10?

Różnica dotyczy zawartości biokomponentów, odpowiednio do 5 proc. w paliwie E5 i do 10 proc. w benzynie E10.

Czy benzyna E10 szkodzi silnikom?

Wyższa zawartość etanolu może skutkować korozją aluminiowych elementów układu zasilania, a także być przyczyną utraty sprężystości i spękania uszczelek elastomerowych w układzie paliwowym. W obu przypadkach grozi to wyciekiem paliwa i pożarem.

Jakie auta mogą korzystać z paliwa E10?

Dotyczy to wszystkich samochodów przeznaczonych do sprzedaży na rynku Unii Europejskiej po 2010 roku. W przypadku starszych aut należy zweryfikować, czy samochód może korzystać z benzyny E10. Najlepiej skorzystać z listy ACEA oraz wyszukiwarki paliwa E10 stworzonej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jeżeli samochód widnieje na liście z adnotacją, aby nie stosować paliwa E10, najbezpieczniej tankować benzynę 98-oktanową.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

3 odpowiedzi

  1. Trochu wprowadzacie w błąd ponieważ Citroen C5 z silnikiem 2.0 16v 136 i 140 nie może jeździć na e10. Tak jak większość mających aluminiowe części w silniku. Grupa PSA informuje, że auta po 2010 są przystosowane do tego paliwa. Wcześniejsze jednostki napędowe NIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.