Kontrolka poduszki powietrznej – kiedy się świeci, jak wyłączyć?

Udostępnij
Wasza ocena
Kontrolka poduszki powietrznej
Bez wątpienia poduszka powietrzna jest kluczowym elementem ochrony kierowcy i pasażerów w przypadku wypadku. To elementy bezpieczeństwa zdecydowanie zmniejszające obrażenia głowy, szyi czy klatki piersiowej. Airbagi są nadzorowane przez układ kontrolujący ich aktywację oraz dezaktywację. System monitoruje kontrolka poduszki powietrznej znajdująca się na desce rozdzielczej. Dlatego podpowiadamy, kiedy zapalona kontrolka airbag może niepokoić kierowcę oraz o jakiej awarii może to świadczyć.

W artykule przeczytasz

Dlaczego kontrolka poduszki powietrznej nie gaśnie – przyczyny

Jak wskazaliśmy we wstępie, kontrolka airbag znajduje się na desce rozdzielczej. Najczęściej ma ona kształt poduszki powietrznej, ewentualnie również napis SRS (ang. Supplemental Restraint System). Nie ma powodów do obaw, jeżeli żółta lub pomarańczowa kontrolka poduszki powietrznej zapala się po włączeniu zapłonu i gaśnie po kilku sekundach. Jest to w pełni normalne i nie powinno niepokoić kierowcy, ponieważ potwierdza, że system jest sprawny.

Sytuacja może być powodem do niepokoju, jeżeli kontrolka poduszki powietrznej nie gaśnie po włączeniu zapłonu, ale mruga lub świeci się stale. To sygnał, że system airbag nie działa właściwie, ale wymaga diagnostyki lub naprawy. Istota problemu może być różna, tj.:

  • usterka lub zużycie;
  • zwarcie lub uszkodzenie obwodu elektrycznego;
  • zawilgocone lub skorodowane złącza bądź styki;
  • zbyt niski poziom napięcia akumulatora lub alternatora;
  • uszkodzenie lub awaria modułu sterującego;
  • nieprawidłowe podłączenie lub odłączenie.

 

Przeczytaj też: “Kontrolki w aucie. Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem

Migająca kontrolka poduszki powietrznej

Jeżeli kontrolka airbag miga, może to mieć kilka przyczyn:

  • Tryb diagnostyczny – wyświetlanie kodów błędów przez system poduszek powietrznych, na przykład kodu 34 (3-krotne miganie, zatrzymanie na sekundę i ponownie 4-krotne miganie), może wskazywać uszkodzenie czujnika, poduszek czy modułu sterującego. Dla precyzyjnego odczytania błędów najlepiej użyć skanera diagnostycznego.
  • Wyłączenie lub częściowe wyłączenie kontrolki poduszki powietrznej – może to być spowodowane niskim poziomem napięcia akumulatora, czy nieprawidłowym podłączeniem lub odłączeniem poduszki powietrznej.

 

Przeczytaj też: “Kody błędów w samochodzie – lista, jak odczytać?

Widać wyraźnie, że problem może być poważny, dlatego kierowca powinien jak najszybciej udać się do warsztatu. Jeżeli system nie działa prawidłowo, w momencie wypadku poduszka powietrzna może nie wystrzelić lub nie zadziała właściwie. W obu przypadkach kierowca i pasażerowie mogą odnieść poważne obrażenia.

Mniejszym problemem jest fakt, że poruszanie się autem z zapaloną kontrolką poduszki powietrznej może skończyć się mandatem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Auto z migającą lub stale zapaloną kontrolką poduszki powietrznej nie przejdzie też obowiązkowego badania technicznego.

Jak wyłączyć kontrolkę poduszki powietrznej?

Obecnie w nowoczesnych samochodach nie ma możliwości wyłączenia kontrolki poduszki powietrznej kierowcy. Nie należy też odłączać samych poduszek. Taka możliwość może być zasadna wyłącznie w przypadku poduszki pasażera, ale tylko w jednym przypadku. Może to być rekomendowane, jeżeli na fotelu pasażera przewozi się dziecko w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy. Jeżeli fotelik jest zamontowany przodem do kierunku jazdy, airbag powinien być aktywny. Wyłączenie poduszki powietrznej odbywa się specjalnym przyciskiem.

W przypadku migającej lub stale zapalonej kontrolki poduszki powietrznej nie ma możliwości jej odłączenia. Kierowca powinien udać się do warsztatu, aby naprawić usterkę, wymienić wadliwe elementy systemu lub skasować błędy diagnostyczne. Tylko wówczas kierowca będzie mieć gwarancję, że tak ważny dla bezpieczeństwa system działa właściwie.

Przeczytaj też: “Check engine – co oznacza kontrolka silnika?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Jak działa kontrolka poduszki powietrznej?

Kontrolka airbag kontroluje działanie całego systemu. Jeżeli układ działa prawidłowo, kontrolka zapala się na kilka sekund po włączeniu zapłonu i gaśnie.

Dlaczego kontrolka airbag nie gaśnie?

Jeżeli kontrolka poduszki powietrznej nie gaśnie, ale pali się stale lub miga, świadczy to o problemie układu (np. usterka, zużycie, zwarcie lub przerwanie w obwodzie elektrycznym, zawilgocone lub skorodowane złącza bądź styki, zbyt niski poziom napięcia akumulatora lub alternatora, uszkodzenie lub awaria modułu sterującego, nieprawidłowe podłączenie lub odłączenie, tryb diagnostyczny).

Czy można odłączyć kontrolkę poduszki powietrznej?

Nie jest to możliwe. Jeżeli system nie działa właściwie, a lampka miga lub świeci się na stałe, konieczna jest wizyta w warsztacie w celu rozwiązania problemu.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.