Check engine – co oznacza kontrolka silnika?

Udostępnij
Wasza ocena
Co oznacza kontrolka silnika check engine?
Kontrolka silnika check engine budzi obawy kierowców. Jednak nie zawsze jest ona powodem do paniki. Sprawdzamy, co oznacza błąd check engine i jak zachować się w sytuacji zapalenia tej lampki podczas jazdy. 

W artykule przeczytasz

Jak wygląda i co sugeruje zapalona kontrolka check engine?

Żeby nie budzić niepokoju wśród zmotoryzowanych, już na początku musimy zaznaczyć, że kontrolka check engine nie zawsze oznacza poważną usterkę i wcale nie musi zwiastować wysokich kosztów naprawy. Co jest kluczowe, lampka silnika informuje o wykryciu niezgodności elektrycznej przez sterownik jednostki napędowej, co ma wpływ na osiągi oraz skład emisji spalin.

Przede wszystkim, mimo iż system samodiagnostyki pokładowej reaguje na każde odchylenie, nie zawsze wyświetla kontrolkę check engine. Jest ona zapalana w dwóch przypadkach:

 • powtarzającej się cyklicznie małej usterki,
 • jeżeli usterka silnika jest poważna.

 

Zauważmy też, że kontrolka check engine, która występuje jako napis “CHECK ENGINE” lub wygląda jak obrys silnika, często jest mylona z wyświetlanym napisem EPC (ang. Electronic Power Control). Ta ostatnia to kontrolka, która dotyczy ogólnej elektroniki, a nie tylko jednostki napędowej, jak jest w przypadku check engine.

Dwa kolory kontrolki silnika

O ile przy wykryciu chwilowego odstępstwa od normy przez sterownik kontrolka zapala się i gaśnie, o tyle przy poważnych awariach lampka check engine świeci się cały czas. Sama kontrolka może palić się w dwóch kolorach – pomarańczowym oraz czerwonym:

 • Pomarańczowa kontrolka silnika check engine – lampka w tym kolorze zapala się zdecydowanie częściej. To informacja o wykryciu nieprawidłowości w jednym z układów. Jeżeli nie ma to wpływu na pracę auta, możemy kontynuować podróż, aczkolwiek należy jak najszybciej zdiagnozować naturę problemu.
 • Czerwona kontrolka silnika check engine – informuje o poważnej awarii, w której przypadku nie należy kontynuować jazdy. Trzeba zatrzymać pojazd i zgasić silnik, po czym wezwać pomoc, aby odstawić auto do mechanika.

 

Pamiętajmy jednak, że system autodiagnostyki nie wykryje mechanicznych uszkodzeń silnika. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ma ona wpływ na pracę układu wtryskowo-zapłonowego, co wpłynie na odchylenie od normy i zostanie wykryte przez jeden ze sterowników.

Przeczytaj też: „Kontrolki w aucie. Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem

Jakie są przyczyny zapalenia się kontrolki silnika check engine?

Samych powodów zapalenia się błędu check engine jest wiele. Najczęściej zapala się ona w związku z problemami wykrytymi w układzie wtryskowym oraz wydechowym. Zwykle powodem zapalenia się kontrolki silnika jest:

 • nadmierne zużycie katalizatora, przez co auto więcej pali i traci moc;
 • awaria sondy lambda w silnikach benzynowych;
 • uszkodzenie przepływomierza;
 • przepalenie cewki zapłonowej;
 • awaria świec zapłonowych lub przewodów;
 • zablokowanie zmiennej geometrii łopat turbosprężarki, przez co silnik przechodzi w tryb awaryjny i ma ograniczoną moc;
 • usterka filtra cząstek stałych (DPF);
 • zablokowanie układu recyrkulacji spalin (EGR);
 • awaria układu wtryskowego, co skutkuje niewłaściwym dawkowaniem paliwa.

Błąd check engine w samochodach z LPG

Zdarza się, że kontrolka silnika check engine zapala się w samochodach zasilanych LPG. Nie oznacza to jednak, że winna jest instalacja. Z reguły lampka świeci się z powodu wcześniej niewykrytych usterek silnika, winny może być też gazownik odpowiadający za montaż instalacji.

Przede wszystkim zauważmy, że kontrolki check engine po montażu LPG częściej zapalały się przy instalacjach starego typu. Powodem takiego stanu rzeczy był duży stopień mechanizacji układu. Wskutek tego utrudniona była współpraca instalacji z elektroniką jednostki napędowej. Obecnie dominują precyzyjniejsze instalacje sekwencyjne, które mają większy udział elektroniki. Stąd zapalenie kontrolki check engine w autach z LPG miejsce ma znacznie rzadziej.

Natomiast montaż instalacji LPG może ujawnić usterki, które występowały wcześniej, na przykład problemy z działaniem sondy lambda, zaworem EGR lub katalizatorem. Dlatego podczas montażu instalacji LPG układy te również należy poddać weryfikacji. Najlepiej odczytać błędy z komputera, które powodują świecenie się kontrolki silnika.

Powodem zapalenia się kontrolki silnika w autach z instalacją LPG mogą być też błędy popełnione przez gazowników. Wynika to nie tyle z dobrania słabej jakości komponentów, o ile niewłaściwej kalibracji. W takiej sytuacji należy wrócić do warsztatu i poprosić specjalistę o usunięcie błędów.

Czy można kontynuować jazdę z zapaloną kontrolką silnika?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno nie należy jechać dalej, jeżeli lampka świeci się na czerwono, co oznacza poważną awarię. Co innego, jeżeli kontrolka świeci się tylko czasami, ma kolor pomarańczowy, czy pojawia się w trakcie jazdy i za chwilę gaśnie.

Oczywiście należy udać się do mechanika w celu sprawdzenia, w czym tkwi problem. Często powód jest banalny (np. niskie napięcie w instalacji elektrycznej, zamoknięcie zapłonów).

Jak skasować kontrolkę check engine?

Jeżeli chcemy zdiagnozować usterkę kontrolki silnika, przede wszystkim warto skorzystać z komputera diagnostycznego. W ten sposób możemy odczytać i skasować błędy. Dzięki temu mechanik jest w stanie sprawdzić występowanie usterki w czujnikach czy elementach mechanicznych.

Alternatywą dla wizyty w warsztacie jest samodzielne skasowanie błędu. Możemy to zrobić poprzez interfejs diagnostyczny oraz dedykowaną aplikację. To jednak mocno ryzykowne, ponieważ nie rozwiążemy w ten sposób przyczyny problemu. Co gorsza, możemy pogłębić usterkę.

Podsumowując, kontrolka check engine nie zawsze jest powodem do paniki. Wręcz przeciwnie – bardzo często nie oznacza poważnych problemów, które zmuszają do zaprzestania jazdy. Najważniejsze, aby nie bagatelizować problemu i jak najszybciej stawić się w warsztacie, aby znaleźć powód zapalenia się kontrolki silnika.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.