Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

Udostępnij
Wasza ocena
Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi
Badanie techniczne pojazdów definiuje ustawa "Prawo o Ruchu Drogowym". Mimo iż wszystko wydaje się jasne, zdarza się, że przed badaniem technicznym szukamy odpowiedzi na kilka nurtujących nas pytań. Często jest też ono błędnie mylone z przeglądem. Dlatego postanowiliśmy skupić w jednym miejscu najczęstsze pytania dotyczące badań technicznych.

W artykule przeczytasz

Badanie techniczne i przegląd – czym się różnią?

Jak zauważyliśmy wyżej, badanie techniczne pojazdów często jest mylone z przeglądem. Mimo iż oba terminy są używane zamiennie, a obydwie czynności polegają na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu, oznaczają coś zupełnie innego.

Tak więc okresowe badanie techniczne jest obowiązkowe dla dopuszczenia pojazdu do ruchu po drogach publicznych. Z kolei przez przegląd rozumiemy wizytę w serwisie samochodowym zalecaną przez producenta. Wprawdzie sprawdza się na nim stan techniczny, ale bardziej pod kątem wymiany części eksploatacyjnych. Różnice między przeglądem a badaniem dokładnie opisuje artykuł “Przegląd okresowy i badanie techniczne pojazdu. Co je różni?“.

 

Jaki zakres obejmuje badanie techniczne?

Zakres badania technicznego to w pierwszej kolejności identyfikacja pojazdu, sprawdzenie jego tablic rejestracyjnych i dodatkowego wyposażenia. Następnie diagnosta weryfikuje stan i ocenę poszczególnych podzespołów (m.in. opony, hamulce, zawieszenie, pasy bezpieczeństwa, oświetlenie). Sprawdza też ogólny stan nadwozia, podwozia i poziom emisji spalin.

Czym różnią się od siebie usterka drobna, istotna i stwarzająca zagrożenie?

Usterki wykryte przez diagnostę przypisuje się do jednej z trzech kategorii. Wyróżniamy usterki:

 • Drobne – bez wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dlatego mimo usterki diagnosta może zakończyć badanie z wynikiem pozytywnym.
 • Istotne – naruszają bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wynik badania określa się jako negatywny.
 • Stwarzające zagrożenie – skutkujące bezpośrednim zagrożeniem w ruchu drogowym. Kończy się negatywnym wynikiem badania, zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i zakazem dalszej jazdy.

Ile trwa badanie techniczne pojazdu?

Zwykle okresowe badanie techniczne trwa od 20 do 30 minut.

Kiedy płacimy za badanie techniczne pojazdów?

Za badanie techniczne pojazdu musimy zapłacić z góry. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy pojazd zakończy je z wynikiem pozytywnym, opłata nie jest nam zwracana.

Czy podczas badania technicznego diagnosta spisuje stan licznika pojazdu?

Tak, ma on taki obowiązek. Diagnosta spisuje stan licznika i wprowadza go do systemu. W przyszłym roku dodatkowo diagności będą uwieczniać stan drogomierza na zdjęciach.

Co zrobić, jeżeli badanie techniczne zakończy się wynikiem negatywnym?

Jeżeli diagnosta wykryje usterki istotne lub stwarzające zagrożenie, w pierwszej kolejności należy usunąć problemy techniczne wymienione na zaświadczeniu. Mamy na to 14 dni od daty wykonania badania. Następnie musimy ponownie udać się na tę samą stację, a diagnosta sprawdzi tylko wskazane wcześniej usterki. Opłata jest różna w zależności od istoty problemu. Jeżeli przekroczymy termin 14 dni lub stawimy się na innej stacji, badanie techniczne jest płatne normalnie i przeprowadzane od początku.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu osobowego?

Jeżeli chcemy wykonać zwykłe badanie okresowe dla auta osobowego, kosztuje ono 99 zł lub 162 zł dla samochodów z instalacją gazową LPG/CNG.

Ile zapłacę za spóźnione badanie techniczne?

Obecnie przepisy nie przewidują dodatkowej opłaty za spóźnione badanie techniczne. Jednak od 1 stycznia 2022 r. poruszanie się takim pojazdem to ryzyko mandatu w wysokości minimum 15500 zł i zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Najprawdopodobniej od 1 stycznia 2023 roku przekroczenie terminu badania o 30 dni będzie skutkować podwójną stawką opłaty.

Jak sprawdzić ważność badania technicznego?

Ważność badania technicznego możemy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym lub na zaświadczeniu otrzymanym od diagnosty. Pomoże też usługa mPojazd w aplikacji mObywatel. Jest ona bezpłatna, aczkolwiek potrzebujemy tzw. Profilu Zaufanego. Oprócz podstawowych danych o pojeździe (np. marka, model, numer VIN), znajdziemy tam informacje o badaniu technicznym oraz polisie OC.

Co zrobić, kiedy w dowodzie rejestracyjnym nie ma miejsca na pieczątki diagnosty?

Obecnie nie ma już obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, jeżeli brakuje w nim miejsca na pieczątki diagnosty. Wystarczy zaświadczenie z pozytywnym wynikiem badania, aczkolwiek i ono nie jest niezbędne podczas jazdy. W przypadku kontroli wszystkie informacje funkcjonariusze znajdą bowiem w centralnej bazie. Oczywiście z zaświadczeniem możemy udać się do wydziału komunikacji i wymienić dowód rejestracyjny na nowy.

Jaki jest koszt badania technicznego po zatrzymaniu go przez policję?

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez funkcjonariuszy może mieć miejsce, jeżeli nabiorą oni podejrzeń co do stanu technicznego pojazdu. Jako że nie musimy dziś wozić ze sobą tego dokumentu, ma to charakter wirtualny. Żeby go odzyskać, należy stawić się na stacji diagnostycznej i usunąć usterkę, aby uzyskać pozytywny wynik badania technicznego. Cena takiego badania zależy od liczby usterek na zaświadczeniu od funkcjonariusza, ale nie może przekroczyć opłaty za pełny przegląd. Wirtualnie zatrzymany dowód rejestracyjny “odblokuje” diagnosta od razu po pozytywnym wyniku badania i wprowadzeniu adnotacji do systemu CEPiK.

Jakie dokumenty zabrać na badanie techniczne pojazdów z instalacją gazową?

Oprócz dowodu rejestracyjnego pojazdu z adnotacją o instalacji LPG, na badanie techniczne takiego auta zabrać trzeba świadectwo legalizacji montażu instalacji i zbiornika na gaz. Co ważne, nie każda stacja diagnostyczna wykonuje takie badania. Dlatego wcześniej należy się upewnić, czy ma ona odpowiednie uprawnienia.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Jeżeli sprowadzamy auto z zagranicy i musimy wykonać badanie techniczne, żeby zarejestrować pojazd w Polsce, należy stawić się w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Jeżeli jest to samochód osobowy, zwykle kosztuje to 99 zł, ewentualnie 159 zł, jeżeli diagnosta wystawia dokument identyfikacyjny pojazdu.

Kiedy wykonać badanie techniczne dla nowego samochodu osobowego z salonu?

Pierwsze badanie techniczne dla nowego samochodu z salonu musimy wykonać przed upływem 3 lat od jego pierwszej rejestracji. Kolejne przed upływem następnych 2 lat, a później rokrocznie. Wyjątkiem są m.in. taksówki osobowe, samochody przystosowane do przewożenia 5-9 osób, czy wykorzystywane do zarobkowego przewozu ludzi, które od nowości muszą przechodzić badanie przynajmniej raz do roku.

Jak wygląda badanie techniczne pojazdu przed legalizacją haka holowniczego?

Po montażu haka holowniczego musimy udać się na stację diagnostyczną. Diagnosta sprawdza tabliczkę znamionową oraz w jaki sposób zamontowano hak i instalację elektryczną. Następnie wydaje zaświadczenie, które należy okazać w wydziale komunikacji.

Z pewnością nie są to wszystkie pytania, jakie mogą pojawić się przy badaniu technicznym pojazdów. Jeżeli macie jakieś wątpliwości związane z okresowym badaniem technicznym, podzielcie się nimi w komentarzu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

2 odpowiedzi

 1. Diagnosta na stacji kontroli pojazdów Przy ulicy Środkowej 49 w Konstancinie-Jeziornie zatrzymał dowód rejestracyjny.Po wymianie opon na nowe podbił przegląd w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Niestety nie potrafił zdjąć blokady z CEPiK. Twierdząc ,że nie potrafi tego zrobić. Wniosek z tego taki ,że należało by najpierw wysłać takiego niedouczonego 70 letniego diagnostę na przeszkolenie z obsługi tego oprogramowania. Wniosek z tego taki,żeby nie dawać uprawnień komuś kto się do tego nie nadaje.

 2. Witam..mam dylemat…
  Jestem od maja 22 za granicą..moje auto stoi w garażu..
  22 listopada otrzymałem info.SMS ze stacji ..że mija mi data przeglądu techn.
  Co zrobić gdy tu jestem..poprosić kogoś ze znajomych aby pojechał na stację obok …/pewne ryzyko/
  Czy załatwić sprawę po moim powrocie za 2..4 miesiące…?
  Dzięki za info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.