Ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego?

Udostępnij
Wasza ocena
Ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego?
Założenie warsztatu samochodowego może być dobrym pomysłem na biznes, aczkolwiek tylko pod pewnymi warunkami. Zacznijmy od tego, że w Polsce nie brakuje samochodów. Jeżeli wierzyć danym Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, pod koniec 2021 roku park samochodów w Polsce liczył sobie ponad 26 mln aut. To dużo, nawet jeżeli uwzględnimy, że blisko 7 mln z nich to samochody duchy, które istnieją tylko na papierze i z jakiegoś powodu nie zostały wyrejestrowane z systemu. Jeżeli dodać, że średni wiek auta w Polsce wynosi 13 lat, łatwo zgadnąć, że mechanicy nie narzekają na brak pracy. Podpowiadamy, ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego, jakie wymagania stawia się wobec takich podmiotów, jakie jest średnie wynagrodzenie mechanika oraz dlaczego warto zainwestować w dobry program do warsztatu.

W artykule przeczytasz

Założenie warsztatu samochodowego – wymagania

Zanim podpowiemy, jak wygląda organizacja pracy oraz ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego, w pierwszej kolejności należy odnieść się do wymagań względem biznesu w tej formie. Wbrew temu, co się może wydawać, założenie warsztatu mechanicznego nie wymaga posiadania licencji, zezwoleń oraz koncesji.

Natomiast konieczne jest zapewnienie specjalistycznej infrastruktury technicznej. Zakład musi mieć na wyposażeniu specjalistyczne maszyny, urządzenia i narzędzia. Co więcej, mimo iż warsztat samochodowy może znajdować się przy budynkach mieszkalnych, świadczenie usług nie może mieć negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dlatego konieczne może być na przykład uzyskanie:

 • pozwolenia na budowę warsztatu, ewentualnie zmianę sposobu użytkowania lokalu;
 • certyfikatów na eksploatację urządzeń technicznych będących na wyposażeniu warsztatu.

 

W tym celu należy złożyć wniosek w oddziale UDT (Urząd Dozoru Technicznego). To konieczne, jeżeli w warsztacie znajdują się na przykład suwnice, wciągniki, podnośniki ciśnieniowe czy żurawie. Ich użytkowanie wymaga pozwolenia UDT, które można uzyskać po złożeniu wniosku i wizycie inspektora. Warsztat musi także spełniać wymagania BHP (m.in. antypoślizgowe posadzki, odpowiednie oświetlenie, odzież ochronna, sprawna wentylacja).

Jak założyć warsztat mechaniczny – rejestracja firmy, wybór PKD, forma opodatkowania

Teoretycznie, żeby prowadzić zakład samochodowy, nie trzeba rejestrować działalności. Można to robić w ramach tzw. zarobkowej działalności nierejestrowej. To jednak tylko teoria. Działalność nierejestrową można bowiem prowadzić tylko wówczas, kiedy miesięczne przychody z działalności nie przekraczają 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2023 roku jest to:

 • styczeń – czerwiec 2023 roku: 1745 zł miesięcznie (minimalne wynagrodzenie w wysokości 3490 zł);
 • lipiec – grudzień 2023 roku: 1800 zł miesięcznie (minimalne wynagrodzenie w wysokości 3600 zł).

 

W praktyce należy więc założyć firmę, która nie może mieć formy spółki partnerskiej. Dopuszczalne są następujące formy działalności warsztatu samochodowego:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza (najczęściej wybierana),
 • spółka cywilna,
 • spółka prawa handlowego (jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna).

 

Najszybciej i najprościej założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Wystarczy wówczas złożyć wniosek o rejestrację w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), co można zrobić online. Po akceptacji wniosku firmie automatycznie przydziela się numery REGON i NIP. W CEIDG działalność rejestrują także wspólnicy spółki cywilnej. Jeżeli jest to spółka osobowa lub kapitałowa, jej rejestracji trzeba dokonać w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy).

Przy zakładaniu firmy do działalności należy przypisać odpowiedni kod PKD. To kody, które określają obszar działalności i mają charakter statystyczny. W przypadku zakładu samochodowego podstawą jest następujący kod:

 • 45.20.Z – konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.

 

W zależności od zakresu usług do kodu 45.20.Z można dodać kolejne, tj.:

 • 45.32.Z – sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli;
 • 45.40.Z – sprzedaż hurtowa i detaliczna motocykli, ich naprawa i konserwacja oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do nich;
 • 22.11.Z – m.in. bieżnikowanie i regeneracja opon;
 • 71.20.B – m.in. wykonywanie badań silników i pojazdów samochodowych.

Forma opodatkowania dla warsztatu samochodowego

Nie można pominąć kwestii podatków. Możliwe są następujące formy opodatkowania do wyboru:

 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% – m.in. brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodów, nie ma kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł;
 • skala podatkowa (zasady ogólne) – m.in. 12% do kwoty dochodów 120 000 zł, 32% dla nadwyżki ponad 120 000 zł, kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł, możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodów;
 • podatek liniowy – m.in. 19% niezależnie od wysokości dochodów, brak kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł, możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodów.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych warto rozważyć, jeżeli jest to mały przydomowy warsztat, w którym właściciel samodzielnie wykonuje naprawy. Zakłady zatrudniające pracowników, o szerszym zakresie usług i z większymi przychodami, powinny wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych. Warto w tym miejscu nadmienić, że przedsiębiorca prowadzący warsztat samochodowy musi ewidencjonować sprzedaż na urządzeniu fiskalnym.

Jakie usługi świadczy warsztat samochodowy?

O ile właściciel oraz zatrudnieni mechanicy nie muszą posiadać żadnych licencji i certyfikatów, o tyle koniecznie muszą dysponować wiedzą z obszaru naprawy pojazdów. Obecnie wiele warsztatów wybiera konkretną specjalizację (np. blacharstwo i lakiernictwo). Same usługi, jakie może świadczyć warsztat, są bardzo różne, np.:

 • naprawy mechaniczne,
 • naprawy elektryki,
 • przeglądy,
 • naprawy blacharsko-lakiernicze,
 • wymiana części,
 • serwis klimatyzacji,
 • wymiana i naprawa opon,
 • wymiana i naprawa szyb,
 • mycie, pielęgnacja, auto detailing.

 

Najczęstsze usługi oferowane przez warsztaty mechaniczne z obszaru:

 • okresowych przeglądów, wymiany części oraz płynów eksploatacyjnych – m.in. wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem, klocków i tarczy hamulcowych, płynu hamulcowego, płynów chłodzących, filtrów, paska rozrządu, elementów zawieszenia, elementów układu kierowniczego, elementów układu wydechowego, świec żarowych i zapłonowych, przewodów, serwis klimatyzacji;
 • mechaniki – m.in. naprawa zawieszenia, układu hamulcowego, układu wydechowego, sprzęgła, układu napędowego, układu paliwowego, klimatyzacji, wymiana szyby;
 • blacharstwa i lakiernictwa – m.in. wymiana elementów nadwozia, lakierowanie, malowanie, usuwanie wgnieceń;
 • elektryki – m.in. naprawa zamków, modułu zapłonowego, ustawianie świateł, wymiana żarówek, przewodów, akumulatora;
 • elektroniki – m.in. diagnostyka komputerowa, kasowanie błędów z komputera, wymiana czujników.

Ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego – koszty otwarcia

Nie można jednoznacznie określić, ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego. Koszt otwarcia warsztatu samochodowego dla każdej działalności jest różny. Największy wydatek, jaki musi ponieść właściciel warsztatu, dotyczy zakupu działki i postawienia budynku. Dlatego znacznie mniejsze wydatki poniesie przedsiębiorca, który posiada odpowiednią parcelę, najlepiej z budynkiem, który należy jedynie zaadaptować na warsztat. Oczywiście w poszukiwaniu oszczędności można wynająć budynek, najlepiej z osprzętem, przynajmniej podstawowym.

Koszt wyposażenia warsztatu może być bowiem bardzo wysoki. W uśrednieniu można założyć, że będzie to wydatek od 50 000 do 100 000 zł, aczkolwiek to kosztorys mocno budżetowy. Należy mieć na uwadze, że warsztat samochodowy musi być przede wszystkim funkcjonalny, co przekłada się na komfort i efektywność pracy. Jeżeli wziąć pod uwagę elementy wyposażenia warsztatu samochodowego, na pewno powinny się w nim znaleźć m.in.:

 • meble warsztatowe – funkcjonalne i wytrzymałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych, które pomagają zachować porządek oraz pozwalają przechowywać narzędzia i sprzęty;
 • zestawy kluczy – m.in. klucze płaskie, nasadowe, nietypowe, specjalistyczne, śrubokręty;
 • lewarek – najlepszy jest lewarek hydrauliczny, a do tego tzw. kobyłki (podpory samochodowe);
 • wyciągarka elektryczna – wymagana m.in. podczas naprawy skrzyni biegów, wymiany rozrządu, naprawy zawieszenia itp.;
 • podstawowe narzędzia diagnostyczne – pomagają szybko zdiagnozować wiele usterek;
 • elektronarzędzia – m.in. wiertarki i szlifierki;
 • kompresor – służy nie tylko do pompowania opon po naprawie czy wymianie, ale także czyszczenia trudno dostępnych miejsc z kurzu;
 • spawarka – posłuży podczas wielu różnych napraw.

 

Wiele zależy więc od specjalizacji warsztatu oraz wielkości pomieszczenia. Jednak biorąc pod uwagę profesjonalne sprzęty i narzędzia, nawet jeżeli są one używane, należy liczyć się z wydatkiem minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak właściwa organizacja warsztatu jest tego warta. Jeżeli na wyposażeniu warsztatu samochodowego nie znajdą się odpowiednie narzędzia i urządzenia, będzie to miało wpływ na jakość świadczonych usług.

Ile zarabia mechanik samochodowy – wynagrodzenie mechanika

Zastanawiając się, ile kosztuje założenie, a właściwie prowadzenie warsztatu samochodowego, należy odnieść się do kosztów, jakie należy ponieść z tytułu zatrudnionego pracownika. Wynagrodzenie mechanika jest różne w zależności od lokalizacji, specjalizacji i doświadczenia. Warto tutaj posłużyć się medianą zarobków, tj.:

Stanowisko Dolne widełki (25% mechaników) Średnia Górne widełki (25% mechaników)
Młodszy specjalista 4 000 zł 4 700 zł 5 780 zł
Specjalista 4 430 zł 5 480 zł 6 970 zł
Starszy specjalista 4 790 zł 5 640 zł 7 140 zł

Koszty stałe prowadzenia warsztatu

Koszty stałe są dosyć łatwe do przewidzenia. To wydatki ponoszone w regularnych odstępach czasu. Do tej grupy kosztów zaliczamy między innymi opłaty za:

 • energię elektryczną,
 • wodę,
 • odprowadzanie ścieków,
 • utylizację odpadów,
 • dostęp do Internetu,
 • utrzymanie domeny internetowej,
 • wynagrodzenia pracowników,
 • program do warsztatu samochodowego.

 

Oczywiście w poszczególnych okresach te wydatki mogą być wyższe lub niższe, ale dają pewien obraz kosztów, jakie należy ponieść z tytułu prowadzenia warsztatu. Poza tym dają możliwość optymalizacji (np. lepsza taryfa energetyczna, nowy operator energetyczny, tańszy dostawca usług telekomunikacyjnych, instalacja ogniw fotowoltaicznych, zakup urządzeń energooszczędnych).

Założenie warsztatu samochodowego – finansowanie

Inwestycja w wyposażenie warsztatu samochodowego pochłonie minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli zastanowić się, ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego po wcześniejszym zakupie działki i budowie nowego budynku, koszt jest przynajmniej kilkukrotnie wyższy. Jednak kompleksowa inwestycja ma swoje zalety, tj.:

 • zwiększa wartość warsztatu jako przedsiębiorstwa – dobrze wyposażony warsztat można sprzedać lub wynająć po wyższej cenie;
 • stwarza nowe możliwości biznesowe – między innymi pozwala oferować nowe usługi, zwiększa wydajność i komfort pracy oraz skraca czas naprawy.

 

Sama inwestycja może być finansowana lub współfinansowana na kilka sposobów, np.:

 • ze środków własnych – jeżeli właściciel warsztatu dysponuje większą gotówką;
 • z dotacji – na przykład maksymalna dotacja na podjęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy, która jest dostępna dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne, wynosi 6-krotność średniego wynagrodzenia (w 2023 roku jest to kwota 40 000 zł);
 • kredytem – kredyty komercyjne dla nowych działalności są udzielane na okres nawet 7 lat, ale przy tym wysoko oprocentowane oprocentowaniem w wysokości nawet 15%. Kwoty zobowiązania są różne w zależności od zabezpieczenia, ale zwykle nie jest to więcej niż 50 000 zł. Lepiej wypadają tutaj kredyty dofinansowane, na przykład przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu “Rządowy Program Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”. Taki kredyt ma znacznie niższe oprocentowanie (nie więcej niż 1,70%, na okres do 12 miesięcy nawet 0%), a pożyczyć można do ok. 130 000 zł. Dodatkowo kredytobiorca może wnioskować o zawieszenie spłaty kapitału (do 6 miesięcy), wydłużenie karencji (maksymalnie o 6 miesięcy), czy wydłużenie okresu spłaty (o 12 miesięcy).

Zarządzanie warsztatem samochodowym – program do warsztatu MotoWarsztat

Obliczając, ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego, nie można pominąć kosztów odpowiedniego oprogramowania. Właściwy program do warsztatu to duża wartość dodana. Oprogramowanie m.in.:

 • pozwala zebrać wszystkie zlecenia w jednym miejscu;
 • daje dostęp do historii napraw;
 • zapewnia czytelność zapisywanych informacji;
 • pozwala umawiać klientów z większą precyzją;
 • zapewnia optymalne i efektywne wykorzystanie stanowisk;
 • umożliwia wykorzystanie specjalizacji zatrudnionych pracowników;
 • gwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych danych.

 

To duże oszczędności w zakresie czasu i kosztów. Co jest najważniejsze, dobry program do warsztatu samochodowego zwiększa rentowność zakładu. Jedną z najpopularniejszych aplikacji jest MotoWarsztat. To funkcjonalne oprogramowanie, które z jednego miejsca pozwala zarządzać całym warsztatem (m.in. pracownikami, zadaniami dla mechaników, klientami, sprzedażą, fakturami, magazynem, zakupem części). Aplikacja jest zbudowana z wielu modułów, prosta w obsłudze i dostępna z poziomu każdego urządzenia. Oprócz tego jest stale usprawniana i wzbogacana o nowe funkcje, również na podstawie analiz i rozmów z właścicielami warsztatów i mechanikami.

Przeczytaj też: “Motowarsztat – jak zarządzać warsztatem samochodowym?

Dużą zaletą programu dla warsztatów Motowarsztat jest atrakcyjna cena, tj. (ceny na marzec 2023 roku):

 • miesięczny abonament korzystania z aplikacji Motowarsztat – 69 zł;
 • roczny abonament korzystania z aplikacji Motowarsztat – 690 zł.

 

Co istotne, aplikację przez 30 dni można testować zupełnie za darmo. Dostępne są także wersja darmowa (ograniczone funkcje) oraz plan indywidualny.

Własny warsztat – ile można zarobić?

Zakład mechaniczny, podobnie jak każda inna firma, przede wszystkim musi być rentowny. Dlatego nie wystarczy wyliczyć, ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego oraz jego prowadzenie. Dla właściciela warsztatu ważny jest dochód. Podobnie jak przy kosztach, nie można jednoznacznie określić, ile zarabia właściciel warsztatu samochodowego.

Dochody są różne w zależności od specjalizacji, lokalizacji, sezonu czy jakości świadczonych usług. Z pewnością warsztat samochodowy świadczący usługi wysokiej jakości, który jest odpowiednio zarządzany i zatrudnia profesjonalnych oraz doświadczonych mechaników, nie będzie narzekał na brak pracy. Nawet bez ponoszenia wydatków na reklamę, ponieważ szczególnie w mniejszych miejscowościach wiele warsztatów pozyskuje klientów drogą polecenia.

Jeżeli założyć, że właściciel warsztatu zatrudnia dwóch pracowników, którym płaci 5000 zł na rękę, koszty poniesione z tytułu ich zatrudnienia na umowę o pracę wynoszą ok. 17 000 zł. Doliczając do tego 3000 zł na inne wydatki (m.in. media), daje to miesięczny koszt w wysokości 20 000 zł. Żeby właściciel mógł zarobić ok. 10 000 zł miesięcznie na rękę, uwzględniając składki ZUS za siebie i 19% podatku liniowego, miesięczny przychód musiałby wynosić ok. 35 000 – 40 000 zł brutto. Jeżeli właściciel pracuje samodzielnie, dla zarobienia ok. 10 000 zł netto jego zakład musiałby uzyskać miesięczny przychód w wysokości ok. 15 000 zł brutto.

Podsumowując, koszt otwarcia warsztatu samochodowego jest bardzo różny. To, ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego, zależy od wielu różnych czynników, ale to wydatek idący minimum w dziesiątki tysięcy złotych. Natomiast nie ulega wątpliwości, że dobry zakład mechaniczny na pewno utrzyma się na rynku i obroni przed konkurencją. Nawet mimo coraz wyższych kosztów pracy czy wydatków ponoszonych na media.

Przeczytaj też: “Ile kosztuje sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszty założenia warsztatu samochodowego

Ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego?

Koszt założenia warsztatu samochodowego dla każdej działalności jest różny. Wiele zależy od tego, czy właściciel posiada działkę oraz budynek na prowadzenie biznesu w tej formie. Samo wyposażenie warsztatu samochodowego w profesjonalne narzędzia i sprzęty to wydatek przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak założyć warsztat samochodowy?

Do założenia warsztatu nie trzeba żadnych licencji i certyfikatów. Natomiast należy dostosować budynek do tego typu działalności oraz uzyskać pozwolenia UDT na eksploatowanie znajdujących się w nim urządzeń technicznych. Zwykle zakłady mechaniczne są zakładane jako jednoosobowe działalności gospodarcze. Kod PKD odpowiedni dla takiej działalności to 45.20.Z.

Jak efektywnie zarządzać warsztatem samochodowym?

Zatrudnienie doświadczonych mechaników, wyposażenie zakładu w profesjonalne narzędzia i sprzęty oraz właściwa organizacja warsztatu są kluczowe dla rentowności prowadzenia zakładu mechanicznego. Dla zwiększenia efektywności, wydajności i przejrzystości właściciel zakładu powinien zainwestować w dobry program dla warsztatu. Obecnie dużą popularnością cieszy się program MotoWarsztat, który jest aplikacją stworzoną i rozwijaną przy dużym udziale właścicieli warsztatów i samych mechaników.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.