Uwaga! Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego

Nowe przepisy ruchu drogowego wchodzą w życie

W artykule przeczytasz

Z dniem 1 czerwca 2021 roku w życie wchodzą nowe przepisy ruchu drogowego. Zmiany w kodeksie drogowym dotkną kierowców, pieszych i rowerzystów. Sprawdzamy, co zmienia się w przepisach i za co możemy zostać ukarani mandatem.

Zmiana numer 1: Ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym

Nowe przepisy ruchu drogowego, które z dniem 1 czerwca 2021 roku wchodzą w życie, dotyczą między innymi ujednolicenia dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Dotychczas w godzinach od 23:00 do 05:00 wg kodeksu drogowego mogliśmy poruszać się z prędkością 60 km/h, podczas kiedy od 05:00 do 23:00 jechać 50 km/h. Po zmianach przez całą dobę prędkość w obszarze zabudowanym jest ograniczona do 50 km/h.

Te ważne zmiany przepisów w kodeksie drogowym mają poprawić bezpieczeństwo pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Z badań wynika bowiem, że przy prędkości 50 km/h droga hamowania pojazdu jest znacznie krótsza. Według analiz przy prędkości 30 km/h i mniejszej szanse na przeżycie pieszego w wypadku wynoszą nawet 95 proc. i mocno spadają przy prędkości powyżej 50 km/h. O dopuszczalnych prędkościach na polskich drogach szerzej piszemy w artykule “Limity prędkości w Polsce“.

Zmiana numer 2: Koniec z jazdą na zderzaku

Zbyt mały odstęp między pojazdami jest częstą przyczyną niebezpiecznych wypadków. “Jazda na zderzaku” jest niebezpieczna zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu – autostradach i drogach ekspresowych. Nagłe hamowanie pojazdu jadącego z przodu zmusza jadących z tyłu do gwałtownego, awaryjnego hamowania. Wielu nie ma szans na szybką reakcję, czego wynikiem jest karambol. Teraz się to zmieni. Na autostradach i drogach ekspresowych będzie trzeba zachować odległość od poprzedzającego pojazdu wynoszącą połowę aktualnej prędkości (np. 50 m przy prędkości auta 100 km/h, 70 m przy prędkości 140 km/h itp.). Ten przepis kodeksu drogowego nie obowiązuje przy manewrze wyprzedzania. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, jak egzekwowane będą nowe przepisy ruchu drogowego w tym zakresie. Otóż policja będzie korzystać z wideorejestratorów w radiowozach oraz ręcznych mierników prędkości z funkcją określania odległości. Poza tym podobnie jak ma to miejsce m.in. w Niemczech, odległość będzie określać “na oko”.

Zmiana numer 3: Bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściach

Nowe przepisy ruchu drogowego mają także podnieść ochronę pieszych w rejonie pasów. Dlatego od 1 czerwca 2021 roku kierowca jest zobowiązany obserwować okolice pasów, aby stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia dla pieszych, którzy się na nich znajdują i dopiero zamierzają wejść na pasy. Dotychczas pierwszeństwa było trzeba ustąpić tylko pieszym znajdującym się na przejściach i na nie wchodzącym. Zgodnie z nowymi przepisami kodeksu drogowego jako kierowcy będziemy musieli ustąpić pierwszeństwa pieszemu i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić go na niebezpieczeństwo. Bezwzględne pierwszeństwo pieszych na pasach nie dotyczy tramwajów.

Zmiana numer 4: Zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię

Obowiązki będą mieć także piesi. Nie tylko muszą oni zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przejścia przez pasy oraz torowiska. Wejście w życie nowych przepisów kodeksu drogowego nałożyło na nich zakaz korzystania w tym czasie z urządzeń upośledzających prawidłową percepcję. Dotyczy to zwłaszcza smartfonów, które przykuwają wzrok pieszego i zmniejszają koncentrację. Zmiany w kodeksie drogowym są więc naprawdę duże, a przecież nie jest to jedyna nowelizacja ustawy, która weszła w życie w ostatnich tygodniach. 20 maja 2021 roku pojawiły się przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch.
Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.3]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

7 odpowiedzi

 1. BRAWO DLA ZACOFANEGO RZADU POLSKIEGO
  MUSIALO DZIECKO STRACIC RODZICOW ABY ZAOSTRZONO KRYTERIA DLA ŚWIROW DROGOWYCH
  PO TRUPACH DO CELU
  WIELKIE WIELKIE BRAWO

 2. Nie dla świrów, tylko przejście dla pieszych to nie jest przedłużenie chodnika tylko ulica która jeżdżą auta!! piesi już teraz będą wskakiwac pod maskę bo mają do tego prawo

 3. Jak mialem 7 lat to pani w szkole nauczyla mnie i inne dzieci w klasie,ze jak chce przejsc po pasach to musze spojrzeć w lewo ;w prawo i jeszcze raz w lewo , podnieść rękę zeby kierowca widział ze chcę przejsc i dopiero po upewnieniu sie ze nic nie jedzie wchodzilem na pasy. Teraz mam prawie 50 lat i jakos ta zasada dziala bo nigdy nie wpadlem pod samochod. I tak mysle jeszcze resztkami muzgu ze to kurwa bardzo dobra zasada i powinna byc obowiazkiem dla pieszych pod rygorem mandatu za jej nie stosowanie . W szczegulnosci tzw “matki polki”pchajace wózki z dziecmi przed soba na ulice a dopiero potem sie rozgladają albo i nie… temat obowiazkowo na wyklady w szkole rodzenia albo na naukach przedmałżeńskich…
  Albo stoi taki ch…. przy przejsciu dłubie w nosie i ch… wie czy chce przejść czy bedzie gluta o slupek wycieral…
  OBOWIĄZEK SYGNALIZOWANIA ZAMIARU PRZEJSCIA PRZEZ JEZDNIĘ DLA PIESZYCH!!!!!!

  1. Dodajmy do tego cyklistów co to na pełnym gazie ładują się na pasy i potem zdziwienie że kierowca nie wyhamował bo nie widział lux torpedy a taki cyklista nie raz jedzie 40 czy 50 km/h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Najważniejsze zmiany dla kierowców w 2022 roku

Zmiany dla kierowców w 2022 roku

W 2022 roku zmiany dla kierowców są naprawdę znaczące. Część z nich obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, inne będą wprowadzane stopniowo w trakcie roku. Kluczowa jest wysoka podwyżka mandatów. W życie wchodzi także kolejna część tzw. pakietu deregulacyjnego. Sprawdzamy, jakie najważniejsze zmiany dla kierowców będą mieć miejsce w całym 2022 roku.

Będą kolejne zmiany w prawie dla kierowców?

Będą kolejne zmiany w prawie dla kierowców? Sprawdź, co się zmieni!

Zmiany w prawie dla kierowców, ale też pieszych czy użytkowników hulajnóg są w 2021 roku bardzo liczne. Nie jest jednak wykluczone, że niebawem zmotoryzowani będą musieli przygotować się na nowelizację kolejnych przepisów. Sprawdzamy, jakie zmiany mogą czekać kierowców w najbliższym czasie.

Zmiany w ruchu drogowym 2021

Zmiany w ruchu drogowym. Lista zmian w kodeksie drogowym 2021

Już wkrótce czekają nas poważne zmiany w ruchu drogowym. Na przełomie maja i czerwca 2021 roku zaczną obowiązywać dwie nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym. Sprawdzamy listę zmian w kodeksie, które dotyczą pieszych, zmotoryzowanych, a nawet użytkowników hulajnóg elektrycznych i tym podobnych pojazdów.