Zmiany w ruchu drogowym. Lista zmian w kodeksie drogowym 2021

Zmiany w ruchu drogowym 2021

W artykule przeczytasz

Już wkrótce czekają nas poważne zmiany w ruchu drogowym. Na przełomie maja i czerwca 2021 roku zaczną obowiązywać dwie nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym. Sprawdzamy listę zmian w kodeksie, które dotyczą pieszych, zmotoryzowanych, a nawet użytkowników hulajnóg elektrycznych i tym podobnych pojazdów.

Lista zmian w ruchu drogowym od 20 maja 2021 roku

Jak wspomnieliśmy wyżej, zmiany w ruchu drogowym będą wprowadzone w dwóch etapach. Pierwsze zmiany w ruchu drogowym wchodzą w życie już 20 maja 2021 roku, kolejne – 1 czerwca 2021 roku. Niezaprzeczalnym faktem jest, że każdy uczestnik dróg niezależnie od tego jak się porusza – pieszo, rowerem, autem czy hulajnogą elektryczną – powinien zapoznać się z nowymi przepisami. Ich nieznajomość nikogo nie zwalnia z łamania prawa i nie będzie żadną wymówką dla mundurowych.

  • Hulajnogi elektryczne

W przepisach, które wchodzą w życie 20 maja, znajdziemy m.in. uregulowanie prawne kwestii hulajnóg elektrycznych. To dwuosiowy pojazd elektryczny z kierownicą, który jest pozbawiony siedzenia i pedałów, będąc przeznaczonym do jazdy przez jedną osobę.

Zgodnie z nowym prawem kierujący hulajnogą będzie mógł korzystać z drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów, zachowując na nich szczególną ostrożność i poruszając się z prędkością do 20 km/h. Jeśli w kierunku, w jakim poruszać się kierujący hulajnogą, nie będzie drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, skorzysta on z jezdni, ale pod warunkiem, że to droga z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.

Poza tym są wyjątki, kiedy kierujący hulajnogą może poruszać się po chodniku lub drogą dla pieszych. Będzie to możliwe, kiedy chodnik znajduje się przy jezdni, gdzie pojazdy mogą poruszać się z prędkością powyżej 30 km/h i brakuje tam wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla tych pojazdów. Na chodniku lub drodze dla pieszych użytkownik hulajnogi będzie musiał zachować dużą ostrożność, ustępując pierwszeństwa pieszym oraz dostosowując tempo do ich prędkości.

Oczywiście kierujący hulajnogą nie będzie mógł ciągnąć lub holować innego pojazdu. Zabroniony będzie też przewóz innych ludzi, zwierząt czy ładunku. Zakaz kierowania hulajnogą dotyczy także dzieci do lat 10. Wyjątkiem jest jazda na hulajnodze elektrycznej w strefie zamieszkania i pod okiem opiekuna. Wówczas prawo zezwoli na to także w przypadku dzieci młodszych niż 10-latki. W końcu niepełnoletni będą musieli mieć kartę rowerową lub jedną z następujących kategorii prawa jazdy: AM, A1, B1 lub T.

Uzupełnijmy jeszcze, że jako kierowcy podczas wyprzedzania hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch będziemy musieli zachować odstęp minimum 1 metra. Z kolei jako piesi musimy ustąpić im pierwszeństwa, jeśli nie jesteśmy osobami niepełnosprawnymi i korzystamy z drogi dla rowerów.

  • Urządzenie transportu osobistego

Za ten rodzaj pojazdu uznaje się inny poza hulajnogą elektryczną środek lokomocji, który nie ma siedzenia i pedałów. Również w tym przypadku jest to pojazd 1-osobowy. Podobnie jak hulajnogą elektryczną, również urządzeniem transportu osobistego zasadniczo będziemy poruszać się drogą dla rowerów, zachowując na niej szczególną ostrożność. Jeśli takiej drogi zabraknie, skorzystamy z drogi dla pieszych lub chodnika.

Pośród zakazów dla użytkownika urządzenia transportu osobistego znajdują się zakaz czepiania się pojazdów, ich ciągnięcia lub holowania, a także przewożenia na urządzeniu innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. Prawo odnośnie dopuszczalnej prędkości jest identyczne z tym dla hulajnogi elektrycznej (20 km/h). Podobnie jest z uprawnieniami (karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T) dla niepełnoletnich.

Identyczne zasady dotyczą korzystania z urządzenia transportu osobistego przez osoby w wieku do 10 lat (możliwe tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej). Bez zmian pozostają obowiązki kierowców wobec wyprzedzania takich pojazdów (odstęp przynajmniej 1 m). Z kolei piesi, o ile nie są osobami niepełnosprawnymi i korzystają z drogi dla rowerów, muszą ustąpić pierwszeństwa opisywanym tutaj pojazdom elektrycznym.

  • Urządzenie wspomagające ruch

Ostatnim z pojazdów, które jako nowe trafia do katalogu środków lokomocji służących przemieszczaniu się, jest urządzenie wspomagające ruch. To pojazd napędzany siłą mięśni, przeznaczony do poruszania się przez osoby w pozycji stojącej.

W tym przypadku będzie on poruszał się chodnikiem, drogą dla rowerów lub pieszych. Na drodze dla rowerów użytkownika będzie obowiązywał ruch prawostronny. Na chodniku lub drodze dla pieszych będzie on musiał zachować ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu i poruszać się ze zbliżoną do niego prędkością. Przy przekroczeniu jezdni użytkownicy urządzeń wspomagających ruch będą korzystać z przejść dla pieszych lub przejazdów dla rowerzystów.

Osobom kierującym takim urządzeniem zabrania się czepiania innych pojazdów, jazdy tyłem, czy ciągnięcia pojazdów lub ładunków. Zakazany jest też transport innych osób, zwierząt czy ładunków. W końcu nie można poruszać się nim w stanie nietrzeźwości po spożyciu alkoholu czy innych podobnie działających środkach.

Pod względem szybkości jazdy jako użytkownicy będziemy musieli poruszać się z prędkością, która zagwarantuje panowanie nad takim urządzeniem, włącznie z uwzględnieniem warunków. Dużą ostrożność będzie trzeba także zachować podczas wymijania, omijania oraz wyprzedzania. Obowiązkowe będzie także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu.

Lista zmian w ruchu drogowym od 1 czerwca 2021 roku

Duże zmiany w przepisach ruchu drogowego wejdą w życie 1 czerwca 2021 roku. Wydaje się, że są one zdecydowanie ważniejsze niż zmiany z 20 maja. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo zmotoryzowanych oraz pieszych.

  • Zmiany w ruchu drogowym. Lista zmian dla pieszych

Już od 1 czerwca jako kierowcy będziemy musieli zachować jeszcze większą ostrożność przy przejściach dla pieszych. Po zmianach piesi zyskają bowiem pierwszeństwo w obrębie pasów. Obecnie mają je już na przejściu, od 1 czerwca będą to także osoby dopiero wchodzące na przejście. Podkreślmy tu jednak, że jest jeden wyjątek i pierwszeństwo przed pieszymi będą mieć tramwaje.

Piesi będą mieć też zakaz używania na przejściach telefonów lub innych urządzeń elektronicznych. Ma to pomóc w zachowaniu uwagi na pasach. Nie jest bowiem tajemnicą, że szczególnie wielu młodych ludzi nie zachowuje wystarczającej ostrożności na przejściach, często swoją uwagę skupiając na smartfonach. Teraz na przejściach dla pieszych oraz torowiskach będzie to zakazane.

  • Zmiany w ruchu drogowym. Lista zmian dla zmotoryzowanych

Jak zauważyliśmy wyżej, jako kierowcy samochodów i innych pojazdów będziemy musieli przepuszczać pieszych na przejściach. Dlatego obowiązkowo będzie trzeba zachować szczególną ostrożność przy pasach, żeby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub tego, który dopiero na nie wchodzi. Dotyczy to wszystkich zmotoryzowanych poza kierowcami tramwajów.

Ważną zmianą w przepisach kodeksu drogowego 2021, o której już pisaliśmy w artykule “Zmiany dla kierowców w 2021 roku“, jest ujednolicenie dopuszczalnych prędkości w obszarze zabudowanym przez całą dobę. Obecnie od 23:00 do 05:00 możemy poruszać się po terenie zabudowanym z prędkością 60 km/h. Po 1 czerwca bez względu na porę dnia będzie to 50 km/h. Oczywiście wyłączamy z tego strefę zamieszkania, gdzie dopuszczalna prędkość się nie zmienia i zawsze wynosi 20 km/h.

W końcu przynajmniej w teorii ukrócona powinna być jazda na zderzaku na polskich drogach szybkiego ruchu (autostrady i drogi ekspresowe). Od 1 czerwca będziemy musieli zachować odstęp od poprzedzającego nas pojazdu na tym samym pasie ruchu wynoszący połowę liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy (np. 70 m przy prędkości 140 km/h). Oczywiście wyjątkiem jest tutaj manewr wyprzedzania.

Widzimy więc, że zmiany przepisach w ruchu drogowym są duże. Dotyczą one wszystkich od pieszych, przez zmotoryzowanych, aż po użytkowników hulajnóg elektrycznych i tym podobnych urządzeń. Lista zmian, które wprowadzają obie nowelizacje, jest bardzo długa. Pamiętajmy, że nieznajomość przepisów kodeksu drogowego 2021 nie jest żadną wymówką dla łamania prawa. Dlatego warto zapoznać się z nimi wcześniej. Dzięki temu będziemy przygotowani na nowe przepisy drogowe, które wchodzą w życie 20 maja i 1 czerwca 2021 roku.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 3]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: