Leżanka pod auto – co to jest i do czego służy?
Leżanka warsztatowa to specjalne narzędzie ułatwiające naprawę, konserwację i inspekcję spodniej części samochodów, innych pojazdów oraz maszyn. Praca na leżance zyskuje na komforcie, szczególnie w przypadku zadań, których wykonanie jest czasochłonne (np. wymiana przewodów hamulcowych).
Leżanka pod auto gwarantuje wygodniejszą oraz efektywniejszą pracę. Jest ona również dużo szybsza. Znaczenie ma też kwestia bezpieczeństwa i zdrowia. Podczas pracy na leżance warsztatowej użytkownik unika nadmiernego obciążenia kręgosłupa, stawów i mięśni. Jednocześnie nie leży bezpośrednio na zimnej i zwykle brudnej posadzce.
Przeczytaj też: “Program do warsztatu samochodowego – przegląd aplikacji, która najlepsza?”
Rodzaje leżanek do warsztatu
Leżanki pod auto różnią się formą i konstrukcją. Zwykle są to płaskie platformy wyposażone w zestaw obrotowych kółek. Wyróżnić można też bardziej funkcjonalne leżanki warsztatowe z regulowaną wysokością, składane, a nawet z dodatkowym miejscem na narzędzia, czy będące produktem 2 w 1 łączącym leżankę i krzesło.
- Klasyczna leżanka warsztatowa – z zasady leżanka musi mieć ergonomiczny kształt z platformą dopasowującą się do anatomii pleców, co ma znaczenie dla wygody i utrzymania prawidłowej pozycji kręgosłupa. Natomiast kółka pod platformą są obrotowe, dlatego użytkownik nie ma problemu z manewrowaniem leżanką bez potrzeby wstawania.
- Leżanka warsztatowa z regulowaną wysokością – modele z regulacją wysokości pozwalają dopasować poziom platformy do potrzeb.
Składana leżanka warsztatowa pod samochód – wariant zalecany do warsztatów o ograniczonej przestrzeni. W związku z tym, że nie będzie to sprzęt wykorzystywany na co dzień, składana leżanka pod auto to dobry wybór również w przydomowych warsztatach. Obok łatwiejszego przechowywania to modele mobilne łatwe w transporcie. - Leżanka warsztatowa z funkcją siedziska – produkt 2 w 1, który łączy leżankę z siedziskiem. Konstrukcja takiego modelu pozwala na szybkie przekształcenie leżanki w krzesło warsztatowe.
- Leżanka warsztatowa z miejscem na przechowywanie narzędzi – modele z wyprofilowanymi wgłębieniami czy kieszeniami, w których można umieścić narzędzia (np. klucze) oraz akcesoria (np. śrubki).
Duży wybór pozwala dobrać wariant adekwatnie do indywidualnych potrzeb i wymagań, oczywiście z uwzględnieniem częstotliwości użytkowania leżanki.
Przeczytaj też: “Podnośnik do auta – rodzaje, parametry, jaki wybrać?”
Jak wybrać leżankę warsztatową – najważniejsze parametry
Przy wyborze leżanki pod samochód należy zwrócić uwagę na parametry narzędzia. Praca na leżance musi być wystarczająco komfortowa. Duże znaczenie ma też materiał wykonania, stabilność i dopuszczalne obciążenie konstrukcji:
- Materiał wykonania – najlepsze leżanki warsztatowe są zbudowane na solidnej metalowej lub stalowej ramie. Najczęściej platforma, na której układa się użytkownik, jest wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu leżanka również skutecznie izoluje od zimna. Problemu nie sprawia także czyszczenie. Większą wygodę gwarantują leżanki pokryte skórą syntetyczną. Tańsze, ale mniej wytrzymałe i wygodne są leżanki wykonane z materiałów syntetycznych. Wymagają wówczas także częstego czyszczenia, ponieważ na materiale gromadzą się zabrudzenia (np. oleje, smary).
- Wymiary – leżankę pod auto należy dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Z jednej strony powinna zapewniać wygodną pracę i swobodne poruszanie się podczas pracy, z drugiej – zwłaszcza w mniejszych warsztatach – nie może zajmować dużo miejsca. Szczególnie tęższe osoby mogą potrzebować szerszej leżanki.
- Dopuszczalne obciążenie – zwykle wystarczy leżanka warsztatowa o maksymalnym obciążeniu na poziomie 150 kg, natomiast na rynku znaleźć można leżanki, które wytrzymają większy ciężar.
- Waga – ciężar ma znaczenie dla wytrzymałości, stabilności i mobilności platformy. Jeżeli leżanka ma być stabilniejsza i mieć wytrzymałą ramę ze stali, model taki będzie ważyć nawet 15 kg, a więc rozsądne mogą być produkty z aluminium. Lżejsze leżanki mobilne mogą ważyć zaledwie 4 kg. To platformy łatwiejsze w przenoszeniu i transporcie.
- Ergonomia – dla ergonomii pracy znaczenie mogą mieć dodatkowe elementy leżanki typu zagłówki oraz poduszki gwarantujące podparcie dla kręgosłupa. Pomagają także podłokietniki umieszczone na bokach leżanki w okolicy oparcia pleców służące podpieraniu ramion. Ergonomię podnosi także regulacja wysokości ułatwiająca pracę, siadanie i wstawanie. Jeszcze lepiej, jeżeli jest to bardziej uniwersalna leżanka z funkcją krzesła warsztatowego.
- Koła – obrotowe kółka muszą być solidne, nie powinny też niszczyć powierzchni. Dlatego sprawdzą się koła wykonane z gumy, tworzywa sztucznego oraz poliuretanu. Dla wytrzymałości i płynnego poruszania znaczenie mają wysokiej jakości łożyska kulkowe. Natomiast hamulce podnoszą bezpieczeństwo, ponieważ zapobiegają przemieszczaniu się platformy. W podstawie znaleźć się powinny przynajmniej cztery, a najlepiej sześć kółek, co poprawi stabilność i pozwoli na równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Znaczenie ma również ich wielkość. Przy równych powierzchniach koła mogą być mniejsze. Jeżeli posadzka ma ubytki, lepsze będą większe kółka.
- Marka – bezpieczniej wybierać modele sprawdzonych marek (np. Yato, Profi-Tool). To modele charakteryzujące się wysoką jakością wykonania i gwarantujące komfort użytkowania.
- Dodatkowe funkcje – wybrane modele mogą być bardziej funkcjonalne i użyteczne. W pracy pomóc może przestrzeń służąca przechowywaniu narzędzi. W zależności od modelu narzędzia chowa się w specjalnych kieszeniach lub odkłada w wyprofilowane wgłębienia.
Przy wyborze leżanki pod auto należy więc zwrócić na naprawdę szereg różnych parametrów. Natomiast niewątpliwie jest to element, w który warto wyposażyć swój warsztat. Tym bardziej leżanka warsztatowa jest niezbędna w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Wykonywanie napraw, konserwacji i inspekcji podwozia oraz elementów, do których dostęp jest od spodu auta, na wygodnej i przesuwanej platformie jest dużo bardziej komfortowe i efektywne.
zdjęcie: pixabay.com (https://pixabay.com/photos/man-car-repair-car-repair-362150/)
FAQ
Jak jest zbudowana leżanka warsztatowa?
To specjalna platforma wyposażona w kółka, która służy do wykonywania prac pod samochodem.
Z czego jest wykonana solidna leżanka pod auto?
Najlepsze leżanki warsztatowe mają stalowe lub aluminiowe ramy oraz platformę z wytrzymałego tworzywa sztucznego, najlepiej obitą skórą syntetyczną.
Czym jest leżanka pod samochód 2 w 1?
Leżanka warsztatowa 2 w 1 to produkt, który pozwala na pracę nie tylko w pozycji leżącej. To specjalne modele ze składaną konstrukcją, które mogą zostać przekształcone w krzesło warsztatowe.
Jedna odpowiedź
Zgadzam się, leżanka to naprawdę niezbędne narzędzie w warsztacie. Ogromnie ułatwia dostęp do dolnych części samochodu. Warto zwrócić uwagę na solidność wykonania, bo nie wszystkie modele są takie same. Ktoś ma doświadczenia z regulowanymi wysokościami?