Program do warsztatu samochodowego – przegląd aplikacji, która najlepsza?

Udostępnij
Wasza ocena
Program do warsztatu samochodowego

W artykule przeczytasz

Dlaczego warto mieć program do warsztatu samochodowego?

Jest wiele powodów do tego, aby zainwestować w dobry program do warsztatu samochodowego. Poniżej wskazujemy kilka największych zalet, jakie zapewnia profesjonalne oprogramowanie warsztatowe. Należą do nich m.in.:

 • Czytelne zapisywanie informacji – w przypadku notatników i kalendarzy bardzo często właściciele wykorzystują jedną kartkę jako jeden dzień pracy warsztatu. Zapisywanie informacji w ten sposób jest nieefektywne i zwykle mało czytelne. Niekiedy bardzo trudno jest też określić, jak długo trwać będzie dane zlecenie, co może skutkować odwołaniem kolejnych wizyt. Planowanie pracy mechaników w taki sposób jest mało efektywne. Cyfrowy program z planem dnia sprawdza się znacznie lepiej. O wiele prościej zaplanować w nim pracę mechaników na kilka najbliższych dni, zwracając uwagę na obciążenie oraz zajętość każdego z pracowników i stanowisk. Wszystkie informacje są także czytelne, również po naniesieniu zmian, czego nie można powiedzieć o skreśleniach i poprawkach wykonanych długopisem.
 • Precyzyjne umawianie klientów – dobrze zaplanowany grafik, uwzględniający obciążenie stanowisk i pracy mechaników, pozwala precyzyjnie umawiać klientów. Warsztat nie musi niepotrzebnie przetrzymywać aut na placu. Natomiast klient będzie zadowolony, że może odebrać samochód w krótkim czasie po zostawieniu pojazdu w warsztacie.
 • Efektywne wykorzystanie stanowisk – w wielu warsztatach określone stanowiska są dedykowane konkretnym naprawom (np. stanowisko z geometrią kół). Program do warsztatu samochodowego pozwala zaplanować zajętość stanowisk i skrócić czas oczekiwania na ich zwolnienie. Dzięki temu łatwiej też wypełnić luki, co pozwoli zwiększyć przychód warsztatu.
 • Optymalne wykorzystanie specjalizacji pracowników – w każdym warsztacie pracują mechanicy o różnych specjalizacjach, z innym poziomem kompetencji i doświadczeniem. Oprogramowanie warsztatowe pozwala przypisywać pracowników do stanowisk i zleceń w obszarze swojego doświadczenia i zakresu wiedzy.
 • Zebranie wszystkich zleceń w jednym miejscu – niezależnie od tego, jaką metodą warsztat pozyskuje zlecenia (np. telefonicznie, ręcznie), wszystkie informacje są zapisywane w programie. Pozwala to oszczędzić sporo czasu przy szukaniu informacji o naprawie.
 • Dostęp do historii napraw i danych klientów – program do warsztatu samochodowego stanowi bazę wszystkich wykonanych napraw i wyszukiwarkę klientów, którzy korzystali z usług serwisu (np. po numerze telefonu, danych osobowych, numerze rejestracyjnym samochodu).
 • Stały dostęp i bezpieczeństwo przechowywanych danych – wszystkie dane najczęściej są przechowywane w chmurach. Dlatego warsztat ma stały dostęp do bazy zleceń i klientów z każdego komputera czy nawet urządzenia mobilnego. Trudno o to w przypadku papierowego zeszytu czy kalendarza.

Najważniejsze funkcje oprogramowania warsztatowego

Bez wątpienia program do warsztatu samochodowego może przynieść serwisowi mnóstwo korzyści. Przede wszystkim jest to duża oszczędność czasu, a co za tym idzie również pieniędzy i szansa na poprawę rentowności biznesu. Oczywiście wiele zależy od funkcjonalności danej aplikacji. Poniżej wskazujemy najważniejsze funkcje, jakie powinno mieć dobre oprogramowanie do warsztatu:

 • zarządzanie klientami (m.in. możliwość dodawania i edytowania informacji o klientach, wgląd w historię zleceń klientów, naprawy i zadania do realizacji na rzecz konkretnego klienta);
 • zarządzanie zleceniami i naprawami (m.in. możliwość dodawania i edytowania zleceń wraz z wyceną, dodawanie zdjęć, historia zleceń, wydruk protokołów dla klientów);
 • baza pojazdów (m.in. wgląd w historię napraw pojazdu po numerze VIN lub numerze rejestracyjnym pojazdu, określanie czasu naprawy poszczególnych pojazdów);
 • rachunkowość i księgowość (m.in. możliwość wystawiania faktur i paragonów fiskalnych, wgląd w historię wystawionych dokumentów);
 • zamawianie części (m.in. możliwość zamówienia części bezpośrednio z hurtowni, widoczność stanów magazynowych);
  powiadomienia dla klientów (m.in. możliwość wysyłania powiadomień do klientów poprzez wiadomość SMS o wykonanych naprawach, promocjach, rabatach itp.);
 • szybkie dodawanie danych auta (m.in. możliwość współpracy z czytnikiem kodów AZTEC, co pozwala automatycznie sczytywać dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu).

Przeczytaj też: “Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?

Jak wybrać najlepszy program do warsztatu samochodowego?

Jak zauważyliśmy wyżej, na rynku jest wiele aplikacji do zarządzania serwisem mechanicznym. Dlatego wybór najlepszego oprogramowania jest po prostu trudny. Żeby mieć pewność, że jest to optymalna aplikacja dla warsztatu, przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, tj.:

 • Miejsce przechowywania danych – do wyboru są oprogramowania typu desktop, a więc programy dostarczane przez producenta lub do pobrania i instalacji na komputerze. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie ma konieczności połączenia z Internetem, minusem – jest dostępne tylko na sprzęcie, na którym zostało ono zainstalowane, aczkolwiek jedną licencję zazwyczaj można wykorzystać na kilku urządzeniach. Alternatywą jest oprogramowanie udostępniane za pomocą Internetu (SaaS). Taki program ma formę strony internetowej z indywidualnym kontem do logowania. Konieczne jest wówczas połączenie z siecią, aczkolwiek z programu korzystać można na dowolnym urządzeniu.
 • Sposób rozliczania – zwykle jest on powiązany z rodzajem oprogramowania. W przypadku programów w formie platformy SaaS najczęściej jest to abonament, przy programie desktopowym – licencja.
 • Aktualizacje – przy programach typu SaaS aktualizacja jest oczywista i użytkownicy programu mają dostęp do najnowszej wersji. Jeżeli jest to oprogramowanie desktopowe, za aktualizację należy zapłacić. W zależności od programu roczny koszt z tego tytułu waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Niektórzy producenci programów offline dają gwarancję stałej lub czasowej aktualizacji, ale zwykle kosztem wyższej ceny zakupu licencji.
 • Funkcje – im bardziej funkcjonalny program do warsztatu samochodowego, tym lepiej. Pośród najważniejszych funkcji wymienić należy możliwość dodawania i edytowania zleceń, planowania pracy mechaników, wyceny napraw, generowania faktur i raportów, sczytywania kodów AZTEC, przypisywania towarów do napraw z magazynu czy importu towarów. Konieczne moduły to również terminarz czy powiadomienia SMS dla klientów.
 • Cena – kwestia kosztów zawsze jest sprawą indywidualną. Oczywiście, jeżeli obydwa oprogramowania są niemal identyczne, warto wybrać program, który jest tańszy.
 • Wersja demo lub okres testowy – jeżeli producent daje taką możliwość, warto przetestować dany program do obsługi pracy warsztatu. Wersja demonstracyjna pozwoli poznać funkcje programu i ocenić, czy oprogramowanie jest wystarczająco intuicyjne. Jeszcze lepiej, jeżeli przez pewien okres program można testować bez ponoszenia kosztów.
 • Korzystanie na urządzeniach mobilnych – wiele programów jest tworzonych wyłącznie z myślą o komputerach. Tymczasem urządzenia typu smartfon czy tablet mają coraz szersze zastosowanie. Dlatego warto sprawdzić, czy z programu do warsztatu samochodowego można komfortowo korzystać na urządzeniach mobilnych.
 • Opinie klientów – do ocen w Internecie trzeba podchodzić z dystansem. Jednak liczne dobre opinie o danej aplikacji jasno wskazują, że oprogramowanie spełnia wymagania i potrzeby użytkowników. Opinii o programach do warsztatów szukać można na forach motoryzacyjnych, Facebooku czy w Google.

Aplikacje do zarządzania warsztatem samochodowym – przegląd dostępnych rozwiązań

Trzeba sprawiedliwie przyznać, że rynek jest obecnie bardzo bogaty w programy do warsztatu samochodowego. Poniżej wskazujemy najpopularniejsze aplikacje, które w mniejszym lub większym stopniu usprawniają zarządzanie serwisem:

 • MotoWarsztat – intuicyjne i proste w obsłudze oprogramowanie warsztatowe oparte o chmurę, stworzone przy współpracy z właścicielami zakładów i mechaników, dodatkowo ciągle ulepszane, również o funkcje sugerowane przez klientów. Aplikacja daje pełną kontrolę nad warsztatem i pozwala zoptymalizować przebieg procesu pracy. Oprogramowanie zawiera w sobie moduły zleceń i wycen, kalendarza, bazy pojazdów, magazynu, importu towarów, rachunkowości i powiadomień. Osobny panel jest dla pracowników, a to wszystko w niskiej cenie włącznie z wersją darmową. Pełną wersję można testować przez 30 dni za darmo.
 • Warsztat24 – oprogramowanie desktopowe bogate w podstawowe funkcje, które są przydatne w warsztacie samochodowym. Program wymaga zakupu jednorazowej licencji, ale wszystkie dane są tutaj przechowywane lokalnie na komputerze. Oprócz zakupu licencji należy liczyć się z dodatkowym kosztem rocznej aktualizacji i opłatą za wysyłanie SMS-ów. Użytkownik ma możliwość dodawania zleceń, planowania prac, sprawdzania historii napraw, zamawiania części, wystawiania dokumentów, wysyłania powiadomień do klientów itp.
 • eSowa – oprogramowanie dostarczone przez Inter Cars. Pośród funkcjonalności jest m.in. tworzenie zleceń warsztatowych, przypisywanie mechaników do naprawy, wyszukiwanie zleceń, wystawianie faktur i tworzenie baz klientów. Licencja startowa to koszt 1500 złotych za jedno stanowisko. Za kolejne trzeba zapłacić 1000 złotych lub 2000 złotych za trzy stanowiska. Alternatywą jest roczny abonament w cenie 250 złotych za stanowisko.
 • Integra Car 7 – oprogramowanie desktopowe o modułowej budowie, które pozwala usprawnić proces przyjmowania, wyceny i naprawy samochodów. Pośród funkcji wymienić należy m.in. zlecenia naprawy, dostęp do historii serwisowej, terminarz, fakturowanie, obsługa dostaw i magazynu, powiadomienia czy raporty.
 • Moduł warsztatowy programu Firma2000 – dodatkowy moduł programu firma 2000. Posiada m.in. zintegrowaną obsługę danych naprawczych i serwisowych. Dla większej funkcjonalności program trzeba rozbudować o moduły HaynesPro i aplikację F24.

Oczywiście jest to tylko część aplikacji warsztatowych dostępnych na rynku. Jednak z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że to najpopularniejsze aplikacje wykorzystywane przez serwisy motoryzacyjne.

Nasz wybór: najlepszy program do warsztatu samochodowego – MotoWarsztat

 

Zlecenia i wycenyprzypisanie nowych zadań do pojazdu, wyszukiwarka zleceń, protokół przyjęcia pojazdu, przegląd zleceń, planowanie zleceń
w kalendarzu, szybka wycena, szybkie powiadomienia dla klienta warsztatu
Baza pojazdówręczne lub automatyczne dodawanie pojazdu (m.in. przez kod AZTEC), szczegółowa wyszukiwarka pojazdów, historia archiwalnych zleceń do wglądu, dodawanie zdjęć i innych dokumentów związanych z naprawianym pojazdem
Wygodny terminarzfiltrowanie stanowisk i pracowników, lista zadań zaplanowanych do realizacji, możliwość synchronizacji dodatkowych kalendarzy
z Google i Apple

Zintegrowany magazyn

przypisanie towarów do napraw, automatyczna aktualizacja stanów magazynowych po zakończeniu naprawy
Import towarówautomatyczny import produktów na magazyn
Powiadomienia dla klientówszablony wiadomości wysyłane na konkretnym etapie naprawy pojazdu, możliwość personalizacji wiadomości SMS
Faktury i paragonywystawianie faktur i paragonów, generowanie
raportów ze stanem kasy i płatności, filtrowanie faktur, fiskalizacja paragonów na drukarce lub kasie fiskalnej, wystawianie duplikatów, wysyłka dokumentów na pocztę e-mail
Panel dla pracownikównielimitowana liczba pracowników, różne poziomy dostępu zależne od potrzeb i zakresu obowiązków, raportowanie czasu pracy pracowników, przypisywanie pracownikom różnych stawek godzinowych
Raporty i zestawieniaraportowanie sprzedaży, zestawienie roboczogodzin pracowników, raportowanie stanów magazynowych, historia prac wykonywanych przy pojeździe, zestawienie zleceń z uwzględnieniem zysków
Cena
 • Darmowa wersja – bezpłatnie
 • Plan STANDARD – 69 zł netto/miesięcznie, 690 zł netto/rocznie (30-dniowy bezpłatny okres testowy)
 • Wersja na życzenie – wycena indywidualna

Mimo iż na rynku jest wiele aplikacji do zarządzania warsztatem, nasz wybór padł na oprogramowanie MotoWarsztat. Według oceny naszej redakcji to kompletny program do warsztatu samochodowego, który jest bogaty w niezbędne funkcje i ma inne zalety. Do największych korzyści programu MotoWarsztat należą m.in.:

 • zbudowany z wielu modułów – Zlecenia i wyceny, Baza pojazdów, Wygodny terminarz, Zintegrowany magazyn, Import towarów, Powiadomienia dla klientów, Faktury i paragony, Panel dla pracowników, Raporty i zestawienia;
 • funkcjonalność – mnóstwo funkcji, które usprawniają pracę warsztatu i podnoszą jego rentowność (m.in. historia napraw, baza klientów i pojazdów, planowanie pracy warsztatu i mechaników, przypomnienia o zaplanowanej wizycie, powiadomienia SMS, dokumentacja stanu magazynowego, kosztorysy);
 • stworzony przy współpracy z właścicielami zakładów i mechaników;
 • aplikacja rozbudowywana o funkcje wskazane przez klientów;
 • oprogramowanie typu SaaS udostępniane za pomocą Internetu;
 • dane przechowywane w chmurze;
 • program prosty i intuicyjny w obsłudze;
 • możliwość testowania przez 30 dni za darmo i bez zobowiązań;
 • dostęp do chmury z każdego urządzenia z dostępem do Internetu;
 • trzy wersje do wyboru;
 • darmowa wersja oprogramowania o ograniczonych funkcjach;
 • niska cena standardowej wersji w cenie 69 złotych netto za miesiąc;
 • promocja na roczny abonament STANDARD (690 złotych netto/rok);
 • możliwość stworzenia wersji optymalnej do potrzeb i wymagań użytkownika;
 • gwarancja stałych i darmowych aktualizacji;
 • darmowe szkolenie i wsparcie telefoniczne przy planie standard i indywidualnym.

 

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że dobry program do warsztatu samochodowego to duża wartość dodana dla serwisu. W znaczący sposób ułatwia to prowadzenie serwisu samochodowego. Dzięki korzystaniu z narzędzi dostępnych w oprogramowaniu warsztatowym łatwiej zaplanować prace mechaników i obłożenie stanowisk. Zwiększa to efektywność zakładu i przekłada się na wyższą rentowność prowadzonego biznesu. Korzyści odczuwają także klienci, którzy czekają krócej na odbiór swojego pojazdu i są o tym fakcie powiadamiani przez wiadomość SMS.

FAQ – najczęstsze pytania o program do warsztatu samochodowego

Dlaczego warto korzystać z oprogramowania warsztatowego?

Program do warsztatu samochodowego to narzędzie, które usprawnia pracę całego serwisu i pozwala osiągnąć większy zysk z prowadzonej działalności.

Jak wybrać program do serwisu samochodowego?

Jest kilka kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania do warsztatu. Obok niezbędnych funkcji są to jeszcze miejsce przechowywania danych (online lub offline), sposób rozliczania z producentem (licencja lub abonament), dostęp do aktualizacji czy opinie klientów. Dobrze, jeżeli program ma wersję testową lub można go przetestować za darmo.

Jaki program do warsztatu samochodowego jest najlepszy?

Kompletną aplikacją do zarządzania warsztatem samochodowym jest program MotoWarsztat. To oprogramowanie bogate w funkcje, intuicyjne w obsłudze, tanie, z automatycznymi aktualizacjami, możliwością 30-dniowego testowania bez opłat, trzymaniem danych chmurze i dostępne na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 13 Średnio: 3.7]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.