Czujnik jakości powietrza w samochodzie – co to jest, jak działa?

Udostępnij
Wasza ocena
Czujnik jakości powietrza w samochodzie
Jakość powietrza odmienia się dziś przez wszystkie przypadki, a dużą część dyskusji zajmuje smog. Największy problem z zanieczyszczonym powietrzem dotyczy większych miast. Jednak nie chcę wskazywać tutaj na spaliny samochodowe i lobbować za autami elektrycznymi, ponieważ nawet połowa samochodowych emisji PM 10 pochodzi z hamulców i opon, a przecież i sam transport drogowy wciąż w niewielkim stopniu opowiada za zanieczyszczenie środowiska. Spojrzę na to z innego punktu widzenia, ponieważ niezależnie od przyczyn zanieczyszczenia powietrza, w końcu trafia ono również do kabin samochodów. Dlatego sprawdzam, czym jest, jak działa i czy warto zainwestować w czujnik jakości powietrza w samochodzie.

W artykule przeczytasz

Powietrze w aucie – czym oddychamy w kabinie?

Zanim wyjaśnię, czym jest czujnik jakości powietrza w samochodzie, w pierwszej kolejności muszę odnieść się do systemu wentylacji w autach. Otóż w ciągu godziny taki układ potrafi zassać nawet blisko 550 litrów powietrza. Oczywiście wraz z nim do wnętrza auta przedostają się zanieczyszczenia (m.in. spaliny, lotne związki organiczne, pyłki).

Nie jest to reguła i najgorzej sytuacja wygląda w największych aglomeracjach, natomiast faktem jest, że w wielu miastach w Polsce jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem w kabinie samochodu poziom zanieczyszczeń jest nawet 5-krotnie wyższy niż na zewnątrz. W związku z tym, że w samochodach w ciągu dnia potrafimy spędzić nawet kilka godzin, jakość powietrza wewnątrz ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Ograniczenie zanieczyszczeń jest zadaniem czujnika jakości powietrza.

Czym jest czujnik jakości powietrza w samochodzie?

Czujnik jakości powietrza, w skrócie AQS (ang. Air Quality Sensor), jest jednym z elementów automatycznego układu klimatyzacji w samochodzie (climatronic). Jak łatwo się domyślić, AQS monitoruje powietrze w kabinie pod kątem obecności szkodliwych gazów i pyłów. Odpowiednie sensory monitorują między innymi stężenie tlenku węgla, azotu, dwutlenku węgla oraz innych związków wydechowych. To wszystko przy uwzględnieniu określonych parametrów (m.in. temperatura, prędkość obrotowa regulatora nawiewu).

Jeżeli czujnik wykryje wysokie stężenie zanieczyszczeń, klimatyzacja przełącza się w tryb obiegu zamkniętego, co zapobiega przedostawaniu się gazów i pyłów do kabiny. W momencie, kiedy jakość powietrza wewnątrz ulega poprawie, klimatyzacja ponownie pracuje w trybie obiegu otwartego.

Przeczytaj też: “Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie – metody, środki

Systemy poprawy jakości powietrza w określonych markach

Poszczególni producenci oferują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania poprawiające komfort podróży samochodem. Dotyczy to również układów klimatyzacji wzbogaconych o czujniki jakości powietrza oraz różne filtry, np.:

  • Skoda (Skoda Climatronic Air Car) – połączenie czujnika jakości powietrza z oczyszczaczem. Po wykryciu zanieczyszczeń układ przełącza się w tryb recyrkulacji, a odpowiednie filtry pochłaniają nieprzyjemne zapachy i pyłki. Układ jest na wyposażeniu wybranych modeli z klimatyzacją automatyczną dwu lub trzystrefową.
  • Volvo (Interior Air Quality Sytem) – automatyczny układ utrzymania dobrej jakości powietrza w kabinie, w którym znajdują się m.in. filtry oddzielające gazy i cząsteczki, usuwające szkodliwe substancji oraz redukujące nieprzyjemne zapachy z zewnątrz.
  • Volkswagen (Air Care Climatronic) – obok czujnika jakości powietrza w systemie pracuje także aktywny biologicznie filtr zapobiegający przedostawaniu się do wnętrza gazów, pyłków oraz szkodliwych drobnoustrojów. Jeżeli sytuacja tego wymaga, klimatyzacja zaczyna pracować w obiegu zamkniętym. System występuje w autach z dwu lub trzystrefową klimatyzacją automatyczną.

 

Przeczytaj też: “Do czego służy filtr kabinowy?

Jak włączyć obieg wewnętrzny w samochodzie?

Czujnik jakości w samochodzie powietrza musi współpracować z automatyczną klimatyzacją z podwójnym obiegiem powietrza. Jeżeli auto nie jest przygotowane do montażu AQS pod kątem technicznym, konieczna jest wymiana klimatyzacji, co wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

W przypadku samochodów pozbawionych czujnika jakości powietrza właścicielowi pozostaje samodzielne zamknięcie obiegu powietrza. Należy to zrobić poprzez odpowiedni przycisk na panelu sterowania klimatyzacją. Łatwo rozpoznać go po piktogramie z kabiną samochodu oraz strzałką wewnątrz. Włączenie recyrkulacji powietrza jest zalecane w kilku przypadkach, tj.:

  • jeżeli czuć zapach spalin;
  • jeżeli do kabiny przedostaje się nieprzyjemny zapach;
  • jeżeli zachodzi potrzeba szybszego schłodzenia lub nagrzania wnętrza.

 

Dobrą zasadą jest włączenie obiegu zamkniętego zawsze, jeżeli w kabinie wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach z zewnątrz. Oznacza to, że również szkodliwe substancje mogły przedostać się do kabiny. Natomiast trzeba pamiętać, że klimatyzacja nie może pracować długo w obiegu zamkniętym, ponieważ skutkuje to słabą wentylacją kabiny. To natomiast może potęgować zmęczenie, senność i problemy z koncentracją. Oczywiście czujnik jakości powietrza w samochodzie jest znacznie skuteczniejszy, zwłaszcza że wykrywa również gazy bezwonne.

Przeczytaj też: “Jak działa obieg wewnętrzny w samochodzie?

Z pewnością czujnik jakości powietrza w samochodzie to wartościowy element wyposażenia, który zapewnia komfortową i zdrową podróż samochodem poprzez ograniczenie ilości zanieczyszczeń przedostających się do wnętrza. Jeżeli auto nie ma takiego systemu, jeszcze ważniejsze znaczenie mają skuteczne filtry kabinowe. Zawsze podstawą jest bowiem sprawny układ klimatyzacji i wentylacji. Dlatego należy regularnie serwisować klimatyzację przynajmniej raz w roku i dezynfekować tor nawiewu.

zdjęcie: pixabay.com (https://pixabay.com/photos/vehicle-automotive-air-conditioner-3872550/)

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Czym jest czujnik jakości powietrza w aucie?

To element automatycznego układu klimatyzacji monitorujący powietrze we wnętrzu. Przy wysokim stężeniu zanieczyszczeń klimatyzacja automatycznie przełącza się w tryb obiegu zamkniętego.

Czy można zamontować czujnik jakości powietrza w kabinie w każdym aucie?

Nie, ponieważ czujnik jakości powietrza może współpracować z klimatyzacją automatyczną z podwójnym obiegiem powietrza.

Jak zastąpić czujnik jakości powietrza w samochodzie?

Nie jest to możliwe, natomiast obieg zamknięty zawsze można włączyć manualnie. Warto to rozważyć przy nieprzyjemnych zapachach w kabinie przedostających się z zewnątrz. Należy pamiętać, że w takim trybie klimatyzacja może pracować tylko krótką chwilę.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.